Schwarzenberg: Že Putina nepozvali? Nevím, proč by na pohřeb Alžběty II. měli jezdit vrazi

V pondělí se koná státní pohřeb zesnulé královny Alžběty II. Mluví se o nejsledovanější akci v britských dějinách. Do Westminsterské katedrály se vejde asi 2 200 lidí. Kromě královské rodiny a představitelů britské vlády se pohřbu zúčastní také zahraniční státníci či další osobnosti. Pozvánku naopak neobdrželi zástupci Ruska či Běloruska. Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který se s britskou panovnicí několikrát setkal, toto rozhodnutí Londýna vítá.

„Nevím, proč by na královnin pohřeb měli jezdit vrazi. Není k tomu důvod,“ konstatoval Schwarzenberg ve vysílání CNN Prima NEWS. Uvedl to s ohledem na pokračování ruské invaze na Ukrajinu, což Bělorusko podporuje. Pozvánku od Britů neobdržel ani Myanmar.

Za Českou republiku se pohřbu zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). Dorazí rovněž manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Podle britských médií, která zprávu vydala, je to znak toho, že Británie setrvá v podpoře Ukrajiny, zatímco ruský prezident Vladimir Putin pozván nebyl, byť kondoloval.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová krok Londýna komentovala slovy, že je „hluboce nemorální“, jelikož prý „zneužívá národní tragédii ke geopolitickým účelům“. „Je to rouhačské vůči památce Alžběty II.,“ tvrdila ruská mluvčí.

Královna Alžběta II. zemřela 8. září ve svém letním sídle Balmoral, které se nalézá ve Skotsku. Bylo jí 96 let. Poslední chvíle s ní mimo jiné strávil její nástupce a nejstarší potomek Karel III. či její dcera princezna Anna.

Alžběta II. Velké Británii vládla 70 let, přičemž jde o nejdéle panujícího monarchu v dějinách Spojeného království. Jde rovněž o druhou nejdelší dobu, kdy byl na trůně jeden vládce. Zesnulou britskou královnu překonává pouze francouzský král Ludvík XIV., který během 17. a 18. století vládl Francii celkem 72 let.

Celý rozhovor s Karlem Schwarzenbergem najdete v úvodním videu. Bývalý ministr zahraničí a spoluzakladatel TOP 09 mluvil mimo jiné o setkání s princem Philipem, který zemřel před rokem. Dožil se 99 let.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

00:12

V plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prudce klesl tlak

23:38

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

23:05

USA nikdy neuznají výsledky falešných referend vedených okupačními silami Ruské federace na Ukrajině

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.