CNN Prima News sebevraždy

sebevraždy

Výpis příspěvků ke štítku „sebevraždy“

Olympijská šampionka zemřela po pádu ze 17. patra. Truchlící spoluhráčky dojaly velkým gestem

Zemřela olympijská vítězka a opora brazilské volejbalové reprezentace Walewska Oliveirová, bylo jí 43 let. Smrt ihned rozvířila spekulace: údajně měla spáchat sebevraždu skokem ze 17. patra domu, v němž žila, ale vyšetřovatelé to zatím nepotvrdili. K uctění památky reprezentantky brazilský volejbalový tým držel minutu ticha, superligový klub, kterému pomohla k titulu, zase na její počest vyřadil dres s číslem jedna.

PŘEHLEDNĚ: Trápí mě sebevražedné myšlenky, náhle jsem přišel o blízkého. Kam se obrátit?

Celosvětově patří sebevražda mezi nejčastější příčiny úmrtí mladých lidí. Počet těch, kteří si v Česku dobrovolně sáhli na život, dokonce za uplynulý rok stoupl, a to o více než pět procent, zejména mezi mladými. Smutná čísla lze přitom významně snížit především nabídkou relevantních informací a efektivní pomoci. Kam se mohou obrátit ti, již o ukončení svého života uvažují? A kde naleznou pomocnou ruku a podporu ti, kteří o své blízké takto náhle přišli? Redakce CNN Prima připravila přehled dostupných poraden, organizací a skupin, které mohou představovat mezník mezi životem a smrtí.

Psycholog: Sebevrazi jsou oběťmi covidu i vlády. Ohrožení jsou mladí, senioři a ženy

Nejohroženějšími sebevraždou jsou nyní adolescenti, senioři a ženy, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN prima NEWS psycholog a psychoterapeut Daniel Štrobl. Podle něj si lidé sahají na život ze třech důvodů. První je strach z koronaviru, druhý sociální izolace a třetí ekonomické důvody. Kněz a přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Orko Vácha apeloval, ať se lidé s depresí nebojí vyhledat lékaře.

Japonci v pandemii trpí. Víc jich spáchalo sebevraždu, než zemřelo na covid

Japonka Eriko Kobayasiová se čtyřikrát pokusila o sebevraždu, poprvé ve dvaadvaceti letech. Tehdy pracovala ve vydavatelství, plat jí ale nestačil na nájem nebo nákup. „Byla jsem opravdu chudá,“ řekla Kobayashiová, která po pokusu o sebevraždu ležela tři dny v bezvědomí v nemocnici. Nyní je jí třiačtyřicet a o problémech s duševním zdravím napsala několik knih. Kvůli pandemii koronaviru se jí vrací stres, který dříve zažívala. Podobně je na tom mnoho dalších, páchají sebevraždy a myslí i na vraždy členů rodiny, jak popisuje CNN.

Třikrát více lidí letos myslelo na sebevraždu. Může za to koronavirus

Koronavirová pandemie a opatření, které s ní souvisí, představují obrovský nápor na naši psychiku. Odborníci upozorňují na to, že přibývá lidí s úzkostmi, depresemi i sebevražednými myšlenkami. Jen v období karantény vzrostl počet pacientů v psychiatrických ambulancích o 20 % a v porovnání s daty z epidemicky normálních let až třikrát více lidí myslelo na sebevraždu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl profesor psychiatrie Pavel Mohr.