360°, Marek Orko Vácha, Daniel Štrobl, Martin Šeminský - 17.3. v 20:14
Nejohroženějšími sebevraždou jsou nyní adolescenti, senioři a ženy, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN prima NEWS psycholog a psychoterapeut Daniel Štrobl. Podle něj si lidé sahají na život ze třech důvodů. První je strach z koronaviru, druhý sociální izolace a třetí ekonomické důvody. Kněz a přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Orko Vácha apeloval, ať se lidé s depresí nebojí vyhledat lékaře.
Adolescentům podle Štrobla nynější doba vzala vše, na čem jim záleží, „tj. aby mohli studovat, potkávat se, bavit se, pařit a eventuálně sportovat – nemohou dělat nic z toho, ukazuje se, že sociální sítě nepostačují,“ upozornil Štrobl s tím, že člověk je tvor společenský. „Jsme vybaveni na to, abychom vytvářeli vztahy. Ty on-line nevytvoříte, ani neudržíte,“ podotkl.
Senioři nyní odcházejí dobrovolně ze života proto, že už nemohou ustát nekončící osamělost a izolovanost. Ta může být podle psychoterapeuta způsobená i snahou jejich okolí nenakazit je. „Neptáme se seniorů, jestli chtějí být sami a umřít vlastní rukou, nebo s námi, i když se třeba nakazí,“ upozornil Štrobl.
Ohrožené jsou také ženy. „Všude na světě sebevraždu páchají častěji muži. V Česku jsou to zhruba čtyři muži na jednu ženu. Studie z Japonska ale ukazuje, že enormně narostl počet sebevražd u žen,“ uvedl.
Důvodem podle něj může být i fakt, že v segmentech nejvíce postižených lockdownem pracují právě ženy jako kosmetičky, kadeřnice, pracovnice v turismu či servírky. Naproti tomu automobilový průmysl nebo stavebnictví, kde pracuje více mužů, tolik dotčené nejsou. Štrobl připomněl i matky samoživitelky, které pandemie také znatelně zasáhla.
Jsou oběťmi covidu i vládních představitelů
Podle Štrobla jsou tito lidé bezesporu oběťmi covidu. „Je otázka, do jaké míry jsou oběti covidu a do jaké míry oběti výsledku fungování našich vládních představitelů a úředníků,“ dodal. Nejčastěji si podle něj lidé sahají na život ze tří důvodů. První je strach z koronaviru, druhý je sociální izolace a třetí jsou ekonomické důvody.
Duchovní a pedagog Marek Orko Vácha v pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornil, že u mladých mezi 15 až 24 lety je sebevražda dokonce druhou nejčastější příčinou úmrtí. Důvodem často může být fakt, že jsou v lockdownu sami a nemají příliš dobré rodinné vztahy.
„Pro ně je samota stejně zhoubná jako covid. Psychologové říkají, že kdykoliv někdo řekne, že chce spáchat sebevraždu, nemusí to znamenat, že problém je těžký, ale musí se řešit hned,“ zdůraznil Vácha.
Zlomenou duši je potřeba léčit jako zlomenou nohu
Lidé, kteří mají jakýkoliv psychologický problém, by si podle něj měli promluvit s kýmkoliv blízkým nebo vyhledat odbornou pomoc. „Když si zlomím nohu, nestydím se a jdu k lékaři, je to normální. Když si zlomím duši tím, že mám deprese nebo nějaký velký životní problém, prosím – ať se nikdo nestydí a jde také k lékaři, který mu v této situaci pomůže,“ apeloval duchovní.
Podle psychologa a psychoterapeuta Daniela Štrobla je otázkou, do jaké míry jsou sebevrazi v současnosti oběti covidu a do jaké míry oběti výsledku fungování našich vládních představitelů a úředníků. Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle psychologa a psychoterapeuta Daniela Štrobla je otázkou, do jaké míry jsou sebevrazi v současnosti oběti covidu a do jaké míry oběti výsledku fungování našich vládních představitelů a úředníků. Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle psychologa Štrobla deprese a sebevraždy během pandemie narůstají. Vácha upozornil, že deprese se mohou objevit u každého bez velké příčiny, ale spouštěčem může být i méně závažná situace.
„Je potřeba říct, že ten, kdo si plete špatnou náladu s depresí, si plete rýmu a rakovinu. Deprese je nemoc, je potřeba s ní něco dělat. Není ostudou navštívit psychoterapeuta nebo lékaře,“ dodal.