Celosvětově patří sebevražda mezi nejčastější příčiny úmrtí mladých lidí. Počet těch, kteří si v Česku dobrovolně sáhli na život, dokonce za uplynulý rok stoupl, a to o více než pět procent, zejména mezi mladými. Smutná čísla lze přitom významně snížit především nabídkou relevantních informací a efektivní pomoci. Kam se mohou obrátit ti, již o ukončení svého života uvažují? A kde naleznou pomocnou ruku a podporu ti, kteří o své blízké takto náhle přišli? Redakce CNN Prima připravila přehled dostupných poraden, organizací a skupin, které mohou představovat mezník mezi životem a smrtí.
Jak uvedl Národní ústav duševního zdraví, loni si v České republice sáhlo na život 1 302 osob. „V loňském roce registrujeme nárůst o 6,5 procenta v celkovém počtu sebevražd oproti klesajícímu trendu z dřívějších let,“ uvedla odbornice Roksana Táborská. Ke zvýšenému počtu došlo zejména u lidí mladého věku – od 15 do 34 let. Absolutně nejvyšší počet pak experti evidují u věkové skupiny 45 až 49 let.
ČTĚTE TAKÉ: Matka mladíka, který si vzal život: Ztratila jsem část sebe, je to bolest. Miluju tě, Kájo
Výrazně vyšší tendenci vzít si život měli vždy muži. Převaha nad sebevraždami žen se ukazuje ve všech věkových skupinách. Podle údajů statistického úřadu v loňském roce zemřelo v Česku v důsledku sebevražedného jednání 1 031 mužů a 271 žen. Počet pokusů je podle Světové zdravotnické organizaci (WHO) odhadován až na patnáctinásobek dokonaných sebevražd.
Nejen tématu sebevražd u dětí a mladistvých se věnuje podcast CNN Prima NEWS Generace deprese:
Jak zdůraznil Alexandr Kasal z Národního ústavu duševního zdraví, je nutné si uvědomit, že za sebevraždou většinou nestojí jediný důvod, ale spíše jejich kombinace. „Stále se zasazujeme o postupné naplňování opatření z Národního akčního plánu prevence sebevražd. Jako klíčovou také vnímáme mezinárodní spolupráci a přenos dobré praxe ze zahraničí, kterou můžeme čerpat díky účasti na projektu ImpleMENTAL. Inspirujeme se mimo jiné třeba v osvětě a předcházení úmrtím na železnicích,“ doplnila Laura Juríková z Národního ústavu duševního zdraví.
Odborníci se shodují, že počty sebevražd lze výrazně snížit. Pomoci mohou zejména destigmatizační aktivity, nabídka relevantních informací a efektivní pomoc.
Kam se mohou nejen ti, již procházejí těžkým obdobím a uvažují o tom, že si sáhnou na život, obrátit?
- Linka bezpečí
Linka je určena pro děti a studenty do 26 let. Funguje nonstop, je anonymní a zdarma. Na webu Linky bezpečí je k dispozici chat, který je k dispozici denně v čase od 9. do 13. a od 15. do 19. hodiny. Nonstop mohou lidé volat na linku 116 111. Stejně tak je možné napsat e-mail, odpověď přijde do tří pracovních dnů.
- Dětské krizové centrum (DKC)
Centrum pomáhá dětem, které mají problém ve škole nebo doma. Funguje nonstop a je anonymní. Dotyčný může přijít také osobně (sám nebo s někým, komu věří), a to do krizového centra v Praze 12. Je potřeba si jen dopředu zavolat – 777 715 215 či 241 484 149 – a domluvit se na čase. Tato čísla slouží i jako linka důvěry. I v DKC mohou lidé využít anonymní chat.
- Linka pro rodinu a školu
Je určena dětem v těžkých situacích, se kterými si nevědí rady. Linka pomáhá i rodičům a dospělým okolo dítěte v těžkých situacích, například při konfliktech, rozchodu, pohřešování či jiných potížích. Linka pomoci funguje anonymně, zdarma a nonstop na čísle 116 000 či on-line každý všední den od 15. do 18. hodiny; víkendy a státní svátky od 10. do 13. hodiny.
Sebevraždy
Každoročně si na celém světě vezme život 700 000 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) to představuje více než polovinu všech násilných úmrtí. Odhaduje se, že na každou dokonanou sebevraždu připadá 15 až 20 pokusů. Pokus o sebevraždu výrazně zvyšuje riziko, že si daný člověk pokusí vzít život znovu. Z hlediska způsobu provedení sebevraždy je dlouhodobě nejčastější oběšení, a to u obou pohlaví. Ve věku 15–24 let je sebevražda příčinou více než čtvrtiny všech úmrtí. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že si v roce 2022 v Česku vzalo život 1 302 osob.
- Nepanikař
Aplikace Nepanikař poskytuje zdarma rychlou první psychologickou pomoc. Obsahuje moduly: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, moje záznamy, poruchy příjmu potravy a kontakty na odbornou pomoc. Na webu je také on-line chatová poradna, která funguje od pondělí do pátku v čase od 16. do 22. hodiny. Délka chatu je maximálně 60 minut. Lidé v těžké situaci mohou využít také e-mail, který funguje nonstop. Odpověď přijde nejpozději do sedmi dní.
Na webu je k dispozici rovněž Mapa pomoci, díky níž lidé v nouzi mohou ve svém kraji nalézt další kontakty na odborníky a linky, kde jim dokážou pomoci.
- Česká asociace pracovišť linek důvěry, z. s. (ČAPLD)
Seznam linek důvěry aktuálně sdružených v České asociaci pracovišť linek důvěry. Po rozkliknutí odkazu si můžete vybrat vhodnou linku podle cílové skupiny nebo zaměření na jednotlivá témata. Některá pracoviště nabízejí také možnost chatu či e-mailu.
- Terapeutická linka Sluchátko, z. ú.
Terapeutická linka funguje anonymně a nabízí terapeutický nebo poradenský hovor (až 50 minut). Služba na lince 212 812 540 je poskytována zdarma (platí se jen poplatky operátorovi). Volat můžete od pondělí do čtvrtka v čase od 9. do 20. hodiny a v pátek od 9. do 18. hodiny.
- Linka první psychické pomoci
Krizová linka pro dospělé, která pomáhá najít východisko ze situací, jež momentálně nejsou lidé schopni zvládat sami. Funguje nonstop, anonymně a zdarma na lince 116 123. Využít můžete také chatovou poradnu.
- Modrá linka
Modrá linka je pro všechny, kteří se ocitli v náročné životní situaci. Funguje nonstop a je anonymní. Za hovory na čísla 608 902 410 či 731 197 477 se platí podle vašeho tarifu. Využít můžete také chatovou poradnu či anonymní schránku důvěry.
- Asociace poradců pro pozůstalé, z. s. (APPP)
Poradci pro pozůstalé poskytují profesionální a nestranné služby truchlícím klientům. Zabývají se také vzděláváním veřejnosti, nabízejí kurzy a podporují diskusi v otázkách spojených s umíráním a smrtí. Na stránkách naleznete seznam poraden podle města i s kontakty na jednotlivé poradce.
- Dlouhá cesta, z. s.
Spolek Dlouhá cesta zajišťuje podporu rodičům a rodinám, které přijdou o své děti – ať už náhle a nečekaně, či po dlouhé a těžké nemoci. Lidé v Dlouhé cestě vám pomohou spojit se nejen s poradcem ve vašem kraji. Kontaktovat je můžete prostřednictvím telefonu 721 288 215 nebo od pondělí do čtvrtka v čase od 8. do 14. hodiny na čísle 606 764 762, případně na e-mailové adrese nejstesami@dlouhacesta.cz.
- Poradna Vigvam
Poradna se věnuje lidem, kteří zažili ztrátu blízkého člověka, a pomáhá se s úmrtím vyrovnat. Nabízí stabilizační a terapeutické služby, podpůrnou skupinu pro děti i pro dospělé. Vedle těchto služeb organizuje i vzdělávací kurzy. V pracovní dny od 8. do 17. hodiny se můžete obracet na telefonní číslo 606 160 646 či na e-mail info@poradna-vigvam.cz. Osobní konzultace probíhají po předchozí telefonní komunikaci.
ČTĚTE TAKÉ: Sebevražda v přímém přenosu. Smrt otce čtyř dětí sledovala na Facebooku zděšená rodina
- Luctus
Luctus nabízí poradenství pro pozůstalé, individuální terapie, psychologický debriefing a také podpůrné skupiny pro pozůstalé po sebevraždě. Vedle těchto služeb organizuje i vzdělávací kurzy. Obracet se můžete na telefonní číslo 728 386 076, e-mail info@luctus.cz, k dispozici je také internetová poradna.
- Rodičovská linka
Rodičovská linka nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství prostřednictvím telefonu, chatu a e-mailu. V případě potřeby je kontakt předán na další instituce a konkrétní odborná pracoviště. Služba je určena rodičům, rodinným příslušníkům a ostatním dospělým jednajícím v zájmu dětí.
- Nevypusť duši
Web Nevypusť duši je pro každého, komu zrovna není dobře a neví, kam se obrátit. E-mailová poradna slouží pro lidi, které trápí stres ve škole, nepohoda v rodině, negativní myšlenky či strach o blízké.
Nebojte říct si o pomoc
Další odkazy a kontakty na jednotlivé poradny či krizová centra, například ve větších městech, naleznete přehledně na webu Sebevraždy, za nímž stojí pracovní skupina Prevence a výzkum sebevražd v Národním ústavu duševního zdraví.
Seznam krizových center, která poskytují neodkladnou psychiatrickou péči po dobu 24 hodin po 7 dní v týdnu, pak naleznete i například zde. Vždy když se budete cítit špatně, neváhejte obrátit se i na své blízké, rodinu či přátele.