Výkonný ředitel švédské technologické společnosti Ericsson Börje Ekholm se zastal svých čínských konkurentů. Ohradil se proti nedávnému rozhodnutí švédského telekomunikačního regulátora PTS, který de facto z účasti na budování 5G infrastruktury vyloučil společnosti Huawei a ZTE. Za Huawei se nedávno postavil také ředitel německé pobočky operátora Vodafone Hannes Ametsreiter.
„Patřím ke skupině lidí, kteří jsou přesvědčeni, že soutěž a konkurenční prostředí činí z Ericssonu dlouhodobě lepší společnost. Někdy to krátkodobě bolí, ale v konečném důsledku nás to motivuje k inovacím a kvalitnějším produktům, které nabízíme zákazníkům,“ řekl Börje Ekholm britskému deníku Financial Times.
Šéf Ericssonu je přesvědčen, že evropští politici by se měli zaměřit spíše na urychlené vybudování mobilních sítí páté generace v Evropě, a to i s ohledem na historicky pomalou výstavbu sítí 4G. „Američané a Číňané zavedli 4G sítě nejrychleji na světě a v ekonomice spotřebitelských aplikací nyní dominují americké a čínské firmy,“ řekl dále Ekholm s tím, že 5G budou představovat podobný průlom zejména pro podnikový sektor.
Evropa riskuje obří ztráty
Jakékoli prodlevy ve výstavbě a rozvoji 5G sítí představují riziko pro hospodářství i jeho budoucí růst. „Evropa riskuje, že opět zůstane pozadu,“ dodal Ekholm. Výkonný ředitel společnosti Ericsson se tak ohradil proti asi měsíc starému rozhodnutí švédského telekomunikačního regulátora PTS. Ten vypsal tendr na provozování 5G sítí, ale do podmínek uvedl, že účastníci aukce nesmí ve své infrastruktuře používat komponenty od společností Huawei a ZTE nebo že se jich musí zbavit do 1. ledna 2025.
Soud ve Švédsku pozastavil aukce na kmitočty 5G sítí. Kvůli předem vyloučené Huawei
Švédský telekomunikační regulátor musel pozastavit aukci frekvencí na provozování mobilních sítí páté generace. A to na základě rozhodnutí stockholmského správního soudu, který řekl, že nelze z tendrů na dodávky komponent pro 5G sítě předem nikoho vylučovat. Tedy ani čínskou technologickou společnost Huawei. Rozhodnutí může ovlivnit přístup vlád dalších zemí Evropské unie k vytváření pravidel pro budování sítí páté generace.
Huawei ale tyto podmínky napadla u soudu a uspěla. Stockholmský správní soud totiž před týdnem rozhodl, že aukce spekter se musí pozastavit a zjednat nápravu. Soud totiž řekl, že nelze nikoho předem vylučovat. Huawei zatím žádné další právní kroky nechystá. „Máme zájem plně spolupracovat, vést konstruktivní dialog a vyhovět všem budoucím podmínkám, které nám umožní stát se dodavatelem technického vybavení pro 5G sítě,“ uvedl pro agenturu Reuters Kenneth Fredriksen, viceprezident Huawei pro střední a severní Evropu, s tím, že počká, jak se PTS k soudnímu rozhodnutí postaví.
Za Huawei stojí také Vodafone
Proti honu na čínské technologické společnosti se začátkem listopadu postavil také šéf německé pobočky britského telekomunikačního gigantu Vodafone Hannes Ametsreiter. Podle něho by případné odstřižení Huawei od budování sítí páté generace v Německu znamenalo velké technologické zásahy, což by celý přechod na moderní datovou infrastrukturu výrazně prodražilo. Komponenty a vybavení od společnosti Huawei totiž využívají v rámci svých sítí také další němečtí operátoři, jako Deutsche Telekom nebo Telefónica Deutschland, kteří rovněž vyloučení Huawei odmítají.
Ametsreiter se vyjádřil také k obavám, které kolem zapojení čínského technologického obra do budování 5G sítí panují. Namísto šíření strachu by uvítal diskusi, v níž by docházelo k výměně věcných argumentů, opírala by se o fakta a vedla by k nalezení řešení k zajištění kybernetické bezpečnosti. Šéf německého Vodafonu opakovaně vyzval ke společnému evropskému přístupu, kdy by se jasně definovala kritéria pro kyberbezpečnost včetně stanovení sankcí za jejich porušení. On sám považuje 5G sítě za bezpečné a už dříve pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung prohlásil, že vylučování jakéhokoli potenciálního dodavatele je pouze politické rozhodnutí.