Podstatně vyšší náklady a především až pětileté zdržení vybudování mobilních sítí páté generace by mohlo způsobit vyloučení čínské technologické společnosti Huawei z dodávek potřebných komponent. To spolkové vládě vzkázal Hannes Ametsreiter, šéf německé pobočky telekomunikačního gigantu Vodafone prostřednictvím vyjádření pro magazín Focus.
Podle generálního ředitele Vodafone Deutschland Hannese Ametsreitera by případné odstřižení Huawei od budování sítí páté generace v Německu znamenalo velké technologické zásahy, což by celý přechod na moderní datovou infrastrukturu výrazně prodražilo. Komponenty a vybavení od společnosti Huawei totiž využívají v rámci svých sítí také další němečtí operátoři jako Deutsche Telekom nebo Telefónica Deutschland, kteří rovněž vyloučení Huawei odmítají.
Německý úřad pro kyberbezpečnost promluvil. Berlín Huawei z 5G sítí plošně nevyloučí
Čínská technologická společnost Huawei může začít opatrně slavit. Německo totiž nebude vydávat plošný zákaz na kteréhokoli dodavatele komponent pro výstavbu telekomunikačních sítí páté generace. Jejich vhodnost bude posuzovat Spolkový úřad pro informační bezpečnost (BSI) na základě katalogu bezpečnostních požadavků vypracovaného v součinnosti se Spolkovou síťovou agenturou.
Ametsreiter se vyjádřil také k obavám, které kolem zapojení čínského technologického obra do budování 5G sítí panují. Namísto šíření strachu by uvítal diskusi, v níž by docházelo k výměně věcných argumentů, opírala by se o fakta a vedla by k nalezení řešení k zajištění kybernetické bezpečnosti. Šéf německého Vodafonu opakovaně vyzval ke společnému evropskému přístupu, kdy by se jasně definovala kritéria pro kyberbezpečnost včetně stanovení sankcí za jejich porušení. On sám považuje 5G sítě za bezpečné a už dříve pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung prohlásil, že vylučování jakéhokoli potenciálního dodavatele je politické rozhodnutí.
Nestranný německý přístup
Německo přitom k otázce mobilních sítí páté generace přistupuje otevřeně. Hlavní slovo v posuzování vhodnosti toho či onoho dodavatele potřebného zařízení totiž bude mít Spolkový úřad pro informační bezpečnost a Spolková síťová agentura. Obě instituce společně vytvoří katalog bezpečnostních požadavků, jenž se má stát součástí německého telekomunikačního zákona. Bezpečnost dodavatele se bude posuzovat podle jasných kritérií. Pokud je uchazeč o zakázku na dodávky komponent 5G sítí splní, měl by mít cestu otevřenou.
5G sítě: Evropští operátoři varují před vyloučením čínských dodavatelů
Evropská asociace telekomunikačních operátorů (ECTA) varuje před jakýmikoli zákazy čínských firem coby dodavatelů mobilních sítí páté generace. Takové omezení prý jde proti zájmům spotřebitelů, firem, ale i společného trhu Evropské unie, píše ECTA ve svém tiskovém prohlášení.
Spolková vláda si však vymínila pravomoc, na jejímž základě by přece jen mohla konkrétního dodavatele z tendru vyřadit. Úřad spolkové vlády, Spolkové ministerstvo zahraničí, Spolkové ministerstvo vnitra a Spolkové ministerstvo hospodářství totiž budou moci posoudit politickou důvěryhodnost konkrétní firmy. Pokud kterýkoli z uvedených úřadů dojde k závěru, že potenciální dodavatel představy politické důvěryhodnosti nenaplňuje, může jej vetovat.
Německý model se uchazečům o budování 5G sítí v jednotlivých zemích zamlouvá. „Základním kamenem je nestranný přístup k zabezpečení sítí páté generace založený na faktech. Ten by měl směřovat Evropu k co nejrychlejšímu zavedení bezpečnější sítě páté generace. A proto to zatím vypadá, že tímto směrem Německo kráčí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Radoslaw Kedzia, viceprezident společnosti Huawei pro střední, východní a severní Evropu.