reklama

Šéfka EU rozhazuje naše peníze. Chválí se, protože to nikdo jiný neudělal, míní Kobza

Předsedkyně Evropské unie Ursula von der Leyenová rozhazuje naše miliony, zkritizoval její středeční vystoupení poslanec Jiří Kobza (SPD). Ta například slíbila, že Sedmadvacítka v návaznosti na koronavirovou pandemii spustí nový program pro posílení odolnosti EU v oblasti zdravotnictví. Ve Zprávách plus určité kroky unie nekvitoval ani poslanec Ondřej Veselý (ČSSD).

reklama

„Ze strany Německa docházelo k omezování dodávek vakcín, které měly sloužit právě evropskému zdravotnictví,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec Jiří Kobza (SPD), kterému se přístup Evropské unie v době pandemie nelíbil.

Předsedkyně Ursula von der Leyenová ve středečním projevu vyzdvihla snahy EU v boji proti pandemii. „Vycházela ze zásady, že když se nepochválí sama, nikdo to za ní neudělá,“ zkritizoval ji ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec za SPD Jiří Kobza. Podle něj EU rozhazuje naše miliony a v první řadě by měla hledat možnosti zlepšení u sebe.

„Byť jsem příznivcem evropské integrace, postup Evropské komise nebyl šťastný. Snažila se ale hledat řešení,“ přidal se poslanec Ondřej Veselý (ČSSD). Nelíbily se mu například okolnosti nákupu vakcín, kdy se v jistou chvíli čekalo na jejich dodání i týdny. V průběhu pandemie koronaviru to podle něj unie napravila.

„Vím, že poslanci SPD jsou zastánci nepovinného očkování. S tím souhlasím, ale kdo se nenaočkuje, musí počítat s jistým omezením. Tento proces v praxi zjednodušily covid pasy,“ dodal Veselý. Cestovatelské pasy byly zřízeny zásluhou právě Evropského parlamentu.

Kobza je ale ostře zkritizoval. „Lidé si je kupovali, aby mohli cestovat a na fotbal. Odsuzujeme, když jsou neočkovaní diskriminovaní,“ doplnil. Očkování podle něj vede k rozdělení společnosti.

V každoročním projevu o stavu Evropské unie mluvila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová především o ekologii nebo covidu. „Evropská premiérka“ například slíbila, že Sedmadvacítka v návaznosti na koronavirovou pandemii spustí nový program pro posílení odolnosti EU v oblasti zdravotnictví. Připomněla také úspěšné snahy o boj proti klimatickým změnám. „Není už čas na další sliby ale činy a sami to nezvládneme,“ dodala ve středečním projevu v Evropském parlamentu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

reklama

Domácí zpravodajství

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama