Senát rozhodl: Koncesionářské poplatky se zvýší, platit budou všichni s přístupem k internetu

Poplatky za ČT a ČRo projedná Senát

Poplatky pro Českou televizi se zřejmě od letošního května zvýší o 15 korun na 150 korun měsíčně. Pro Český rozhlas se zvednou o deset korun na 55 korun za měsíc. Senát to ve středu schválil v rámci novely, jež okruh poplatníků rozšiřuje o domácnosti s přístupem k internetu, které rozhlasový nebo televizní přijímač nemají. Od poplatků budou naopak osvobozeny firmy do 25 zaměstnanců. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Schválení novely ocenili zástupci obou veřejnoprávních médií.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) zvýšení poplatků zdůvodnil tím, že nebyly valorizovány v případě televize od roku 2008, v případě rozhlasu od roku 2005. Novela podle ministra zachovává princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet přístrojů, které mají v držení její členové.

ČTĚTE TAKÉ: Televizní poplatky nestrannost negarantují, míní Hraba. Mračkové vadí nedostatečné kontroly

Televizní a rozhlasový poplatek se má podle novely do budoucna zvyšovat v závislosti na míře inflace, pokud bude vyšší než šestiprocentní. Jejich navýšení by tak neschvaloval Parlament jako dosud. Opoziční ANO se neúspěšně snažilo novelu odmítnout. Slíbilo poplatky nahradit financováním veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu, což by podle koalice fakticky znamenalo jejich zestátnění a podřízení vládnímu vlivu.

Přibyde 600 tisíc nových poplatníků

Generální ředitel České televize Jan Souček následně na síti X uvedl, že novela přinese mimo jiné nezávislé a udržitelné financování veřejnoprávní televize. Schválení novely umožní realizovat strategické plány transformace a rozvoje televize v příštích letech a „přinášet našim divákům ten rozsah a kvalitu služeb, na které jsou zvyklí“, dodal. Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna na síti X konstatoval, že novela zajišťuje stabilitu financování i politickou nezávislost. „Myslím, že mít další pojistku demokracie se za deset korun navíc vyplatí,“ dodal.

S takovým postojem ale ve vysílání CNN Prima NEWS nesouhlasila například senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO). „Řada států, jako jsou Belgie, Dánsko nebo Itálie, financuje svá veřejnoprávní média skrze státní rozpočet. Přes něj jsou navíc v Česku placeni také soudci, my ale přeci máme nezávislé soudy. Argumentace o nestrannosti je proto podle mě lichá,“ shrnula v pořadu 360°. Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) si podle svých slov zase nemyslí, že nezávislost televize zajistí právě to, že ji budou financovat občané.

Norma má okruh poplatníků, na něž se bude povinnost úhrady vztahovat, doplnit o domácnosti bez televize, ale s počítači, chytrými telefony nebo tablety. Celkem by mohlo podle Baxy přibýt 600 tisíc poplatníků. Nárůst poplatků by příjmy televize podle ministra navýšil až o 860 milionů korun ročně, příjmy rozhlasu zhruba o 230 milionů korun za rok. Česká televize loni hospodařila s rozpočtem 7,95 miliardy korun a Český rozhlas s 2,39 miliardy korun. Poplatky u obou veřejnoprávních institucí tvoří většinu příjmů.

Pro seniory s tlačítkovými telefony se nic nemění

Pro 3,3 milionu domácností se tak podle ministra nic kromě zvýšení poplatků nezmění, domácnosti seniorů s tlačítkovými telefony nadále poplatky platit nebudou. Nové možné plátce televize a rozhlas osloví podle Baxy s výzvou, aby se k poplatkům přihlásili nebo vyplnili čestné prohlášení, že přístroji schopnými přijímat rozhlasové či televizní vysílání nedisponují.

Novela od poplatku osvobodí firmy do 25 zaměstnanců, což znamená, že 260 000 nynějších poplatníků bude osvobozeno od poplatku, podotkl Baxa. Podnikatelé a firmy budou mít dva měsíce, tedy zřejmě do července čas na to, aby se novým pravidlům přizpůsobily. Do té doby budou hradit rozhlasový a televizní poplatek jako doposud.

Novela má také zavést omezení sponzoringu na 260 hodin ročně ve vysílání České televize, přičemž čtvrtina těchto příjmů půjde do Státního fondu kultury. Oběma veřejnoprávním médiím novela podle ministra zapovídá umisťování obchodních sdělení na jejich internetových stránkách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sype peníze, až pak řeší přínos. Koalice postupuje k TV poplatkům opačně, zhodnotil expert

Tagy:
Český rozhlas senát Česká televize poplatek Internet umění, kultura, zábava a média média a zábavní průmysl produkty a služby ekonomika, obchod a finance hromadné sdělovací prostředky