
Mediální expert k televizním poplatkům v Senátu
Zvyšování poplatků za veřejnoprávní média by měla předcházet diskuse o jejich fungování, zhodnotil mediální expert Aleš Borovan ve vysílání CNN Prima NEWS. Vládní koalice podle něj v této věci postupuje opačně. O tom, zda si Češi do budoucna za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) připlatí, má ve středu rozhodnout Senát.
„Nejdříve chce (vládní koalice) do veřejnoprávních médií nasypat peníze a teprve potom začít diskutovat o tom, co by nám vlastně měla přinášet a které služby by měla zajišťovat. Zdravý rozum velí, že by tomu mělo být přesně naopak,“ okomentoval Borovan pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Televizní poplatky nestrannost negarantují, míní Hraba. Mračkové vadí nedostatečné kontroly
Revize veřejnoprávních médií je podle mediálního experta nutná. „Definovat si, co je to veřejnoprávní médium a jak má v 21. století být v našich podmínkách velké, a teprve potom určit, kolik peněz je na to potřeba,“ popsal, jak by podle něj vypadal ideální postup.
Názory senátorů se různí
Zda Senát schválí zvýšení poplatků o 15 korun na 150 korun měsíčně pro Českou televizi a o deset korun na 55 korun za měsíc pro Český rozhlas, je podle Borovana nejisté. „Názory na to se liší, vstupují do toho různé argumenty,“ řekl ve vysílání.
Senátorům však schválení doporučily všechny tři výbory, které se návrhem zabývaly, i senátní mediální komise.
Novela má zajistit, že se oba poplatky mají do budoucna automaticky zvyšovat v závislosti na míře inflace. Norma má rovněž rozšířit okruh poplatníků, na něž se bude povinnost úhrady vztahovat, o všechny domácnosti s přístupem k internetu.
Změny vzbuzují kritiku nejen opozice. Členové koaličních frakcí požadovali, aby hospodaření obou veřejnoprávních médií s poplatky podléhalo prověrce Nejvyšším kontrolním úřadem. Připravili kvůli tomu i ve spolupráci s opozicí ústavní novelu, která by to měla změnit. Senát se jí má zabývat ještě před mediální novelou, což by její schválení mohlo podpořit.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Anticikanismus je u nás všudypřítomný, varuje expertka. Diskriminaci čelí gayové i nevidomí