CNN Prima News Sergej Šojgu

Sergej Šojgu

Výpis příspěvků ke štítku „Sergej Šojgu“

Rusko se chlubí údajným osvobozením Marjinky. Z „ukrajinské Hirošimy“ však nezbylo vůbec nic

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tvrdí, že invazní síly získaly plnou kontrolu nad ukrajinskou Marjinkou. Kyjev tuto zprávu popřel. Kreml podle agentury RIA Novosti použil termín „osvobození“. Ať už se zpráva o pohybu okupačních vojsk zakládá na pravdě, či nikoliv, je třeba dodat, že Marjinka je možná nejvíce zničeným městem od vypuknutí ruské invaze v únoru 2022. Již dlouhé měsíce se tomuto doněckému regionu přezdívá „ukrajinská Hirošima“.

Vyhraje Rusko válku? Šojgu smutně pokrčil rameny. Video Putinova člověka oblétlo svět

Ruská invaze na Ukrajinu měla podle kremelské propagandy trvat pár dnů. Po více než roce a půl se ale zdá, že krvavý konflikt zamrzl na mrtvém bodě. Na vystupování některých moskevských představitelů je znát výrazná nervozita. Například ruský ministr obrany Sergej Šojgu nepůsobil příliš optimisticky, když se ho reportér ptal, zda Rusko vyhraje válku. Putinův blízký spolupracovník nejdříve pokrčil rameny, poté stručně odpověděl: „Jiná možnost není.“

Na přehlídce v Moskvě projel jediný tank. Čest zachraňoval stroj vyráběný i v Československu

Jen jeden jediný tank se projel Rudým náměstím v Moskvě během vojenské přehlídky při příležitosti Dne vítězství – výročí konce 2. světové války. Šlo o historický kus T-34, který se vyráběl také v Československu. Na tradiční akci přitom Rusové v minulých letech demonstrovali svou sílu mimo jiné i prezentací řady moderních obrněnců. Zajímavostí je, že přehlídka nakonec proběhla bez přeletu ruských stíhaček. Celou akci pro CNN Prima NEWS zhodnotili vojenští analytici Lukáš Visingr a Jiří Vojáček.

Zůstanou vagnerovci v Bachmutu? Máme slíbeno vše, co potřebujeme, tvrdí Prigožin

Máme slíbeno tolik střeliva a zbraní, kolik budeme potřebovat. Ve svém novém příspěvku na Telegramu to řekl šéf ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Zdá se tedy, že vagnerovci budou pokračovat v demolici ukrajinského Bachmutu, který se okupanti již několik měsíců snaží obsadit. Prigožin přitom ještě v pátek varoval, že vzhledem k nedostatku munice se z tohoto doněckého města k 10. květnu stáhne. Zároveň sprostě nadával zástupcům nejvyššího ruského vedení.

Putin a Šojgu tvrdě hrozí Británii. K jaderné válce zbývá stále méně kroků, zní z Kremlu

Ruské představitele rozčílilo, že Velká Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu. Ministr obrany Sergej Šojgu v reakci na krok Londýna upozornil, že k jadernému střetnutí se Západem „zbývá stále méně kroků“. Prezident Vladimir Putin pohrozil, že Moskva „bude nucena reagovat odpovídajícím způsobem“, pokud se dodávka uskuteční.

Ruské armádě velí Putin, výměna Šojgua by nic nezměnila. Fištejn řekl, v čem má Kyjev výhodu

Na sociálních sítí se objevily spekulace, že ruský prezident Vladimir Putin hodlá odvolat ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Podle publicisty Jefima Fištejna by potenciální výměna na těchto postech pro vývoj války na Ukrajině nebyla důležitá, jelikož velení převzal právě šéf Kremlu. Novinář to uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Použije Putin atomovku? Odpověď Rusů bude nepředvídatelná, varuje bývalá druhá žena NATO

Kolaps ruské armády v Charkovské oblasti a postupující ukrajinská vojska na jihozápadě země mohou vést k jen těžko předvídatelné reakci ze strany Ruské federace. Experti se proto znovu zabývají otázkou, jak velká je pravděpodobnost, že Vladimir Putin sáhne k použití jaderných zbraní. „Těžko si lze představit, že jaderný útok by jakkoli zlomil vůli Ukrajinců se dál bránit,“ uvedl před týdnem vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj.