CNN Prima News Sergej Šojgu

Sergej Šojgu

Výpis příspěvků ke štítku „Sergej Šojgu“

Putinovi „andělé smrti“ v akci? Ruské letectvo přijalo první pilotky, chlubí se Šojgu

2. listopadu 2022 11:39

K ruskému letectvu se připojily pilotky, které absolvovaly povinný výcvik. Nově mobilizované ženy jsou cvičeny v používání strategických jaderných bombardérů i transportních letounů. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany. Podle šéfa tohoto resortu Sergeje Šojgua pilotky „slavně pokračují v tradici“. Naráží tím nejspíše na letectvo Sovětského svazu.

Ruské armádě velí Putin, výměna Šojgua by nic nezměnila. Fištejn řekl, v čem má Kyjev výhodu

9. října 2022 16:56

Na sociálních sítí se objevily spekulace, že ruský prezident Vladimir Putin hodlá odvolat ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Podle publicisty Jefima Fištejna by potenciální výměna na těchto postech pro vývoj války na Ukrajině nebyla důležitá, jelikož velení převzal právě šéf Kremlu. Novinář to uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Použije Putin atomovku? Odpověď Rusů bude nepředvídatelná, varuje bývalá druhá žena NATO

20. září 2022 06:29

Kolaps ruské armády v Charkovské oblasti a postupující ukrajinská vojska na jihozápadě země mohou vést k jen těžko předvídatelné reakci ze strany Ruské federace. Experti se proto znovu zabývají otázkou, jak velká je pravděpodobnost, že Vladimir Putin sáhne k použití jaderných zbraní. „Těžko si lze představit, že jaderný útok by jakkoli zlomil vůli Ukrajinců se dál bránit,“ uvedl před týdnem vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj.

Charkovský zázrak? Ukrajinci za pár dnů dobyli pětkrát tolik, co Rusové na Donbasu za měsíc

11. září 2022 11:59

Ukrajinci v posledních dnech započali chersonskou ofenzivu, rovněž šokovali nečekaným protiútokem a bleskovým postupem v Charkovské oblasti. Za necelých pět dnů v tomto regionu dobyli zpět okolo 2 500 kilometrů čtverečních, odhaduje americký Institut pro studium války (ISW). Pro srovnání – Rusové za 40 dnů během letní fáze donbaské ofenzivy obsadili zhruba 450 kilometrů čtverečních ukrajinského území.

Ukrajinská ofenziva selhává. Chtěli jen udělat dojem na Západ, tvrdí ruský ministr Šojgu

3. září 2022 07:32

Ukrajinskou ofenzivu na jihu, která odstartovala na začátku týdne, nepopírá ani Kreml. Rusové však tvrdí, že masivní útok u Chersonu iniciovaný Kyjevem zcela selhává. Například ruský ministr obrany Sergej Šojgu v pátek prohlásil, že jediným účelem ukrajinské ofenzivy je dělat dojem na Západ, přičemž Ukrajinci prý už nyní trpí znatelnými ztrátami. Analytici však hovoří o dílčích úspěších Ukrajiny.

Chabý postup Rusů na Ukrajině? Za 40 dnů získali území velikosti trpasličí Andorry

26. srpna 2022 12:31

Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu uplynulo více než půl roku. Kromě značných ztrát Rusy trápí také pomalý, prakticky až zanedbatelný postup. Za posledních 40 dnů získali pod kontrolu asi 450 kilometrů čtverečních ukrajinského území, což lze rozlohou přirovnat zhruba ke státu Andorra. Od poloviny března, kdy se ruská ofenziva nacházela na pomyslném vrcholu, okupanti naopak ztratili 45 tisíc kilometrů čtverečních, což odpovídá zhruba velikosti Dánska. Zmíněné údaje vyplývají z analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW).