Víte, jak můžete při běžných nákupech ušetřit značnou sumu peněz? Pořiďte si kreditní kartu a plaťte v obchodech s ní. Ovšem vyděláte jen tehdy, pokud dodržíte určitá pravidla.
Stále více lidí volí kreditní kartu jako určitou alternativu spoření. Při jejím správném používání máte jistotu, že většinu zboží nakoupíte levněji, než kdybyste platili v hotovosti nebo debetní kartou.
Kreditní karta jako nástroj úspory
Kreditní karta totiž nabízí spoustu doprovodných slev a akcí ve výši několika desítek procent, které se pozitivně promítnou do stavu klientova účtu.
Jedná se o různé slevy u konkrétních prodejců (restaurace, sport, oblečení...). Klient má sice omezený výběr, nicméně pokud mu nabízený sortiment vyhovuje a chce u konkrétních obchodníků nakupovat, získá výrazné slevy. Výhodné je to pro obě strany. Obchodníci jsou ochotni poskytnout slevy, protože jim přívádějí zákazníky navíc.
S kreditní kartou lze dosáhnout i na další bonusy. Některé kreditní karty například vrací 2 % zpět z běžných nákupů.
2 % z nákupu zpět, až 55 dnů bezúročné období a spoustu dalších zajímavých nabídek. Pořiďte si kreditní kartu on-line a získáte vynikající úvěrový nástoj, který vám pomůže šetřit peníze.Finanční rezerva
Kartu lze využít i jako finanční rezervu. Je ale potřeba myslet na to, že po bezúročném období naskakují poplatky. Pokud však peníze vrátíte včas, není se čeho obávat. Bezúročné období trvá od 45 do 55 dnů.
Kreditku si vezměte s sebou na dovolenou
Kreditní karta se vyplatí i pro cestu do zahraničí. Chystáte-li se vycestovat, je směnný kurz na kartě většinou výhodnější než výměna valut. Nepouštějte se však do výběru hotovosti z bankomatu, výše poplatku by vám radost z nákupu nejspíš pokazila.
Karta nebo spořicí účet?
Řada kreditních karet je už očištěna o poplatky za aktivaci a vedení účtu. Navíc bonus ve výši 2 %, který získáte zpět při placení kartou, se vyrovná nejlepším spořicím účtům, které bylo možné v minulosti získat. Teď už takový úrok na spořicím účtu většinou nedostanete. Většina bank nabízí úrok pod jedním procentem. Banky také nově zavádějí pásmové úročení, kdy na vyšší úroky blížící se 2 % dosáhnou jen klienti s nižšími zůstatky.
Neznamená to ale, že byste měli spořicí účet zrušit. Podle finančních odborníků je rozumné mít oddělené peníze od zbytku, který běžně používáte, ale přitom je chcete mít stále k dispozici. Kreditní kartou plaťte co nejvíc za zboží, které plánujete a chcete koupit, rezervu na splácení úvěru z karty mějte ale rozloženou mezi běžný účet a spořicí.
Nevýhody kreditky
"Kreditní karta je levný úvěrový nástroj pro ty, kteří mají pojem o čase, jsou zodpovědní a umějí s kartou pracovat, a naopak velmi drahý pro ty, kteří tak nečiní", říká bankovní expert Patrik Nacher (www.bankovnipoplatky.com) a upozorňuje na nevýhody, které si každý majitel kreditní karty musí uvědomit a počítat s nimi. Jen tak mu kreditní karta bude sloužit jako šikovný spořicí nástoj.
- Vysoké úroky, pokud nestihnete vrátit konkrétní částku včas
- Sofistikovaný produkt
- Lákadlo na utrácení – při předávání plastikové karty můžete při nákupech ztratit pocit, že vydáváte peníze a láká vás to nakupovat víc věcí, než potřebujete
- Matení – lidé mají pocit, že nejde o úvěrový produkt
- Poplatky (někdy poplatek za kartu a poplatek za vedení kartového účtu, poplatky za výběr z bankomatu)
Mohlo by vás ještě zajímat:
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.