Auto, lednice, byt, chata, dovolená. Nejen na to všechno si lidé půčují. A stále víc.
Pan Ivo nákup auta vyřešil pomocí úvěru. Ve výsledku za vůz zaplatí o 35 tisíc korun víc. Podobné životní situace řeší tímto způsobem hodně lidí. A půjčují si stále víc. I přesto, že ekonomická situace není moc příznivá a poskytovatelé úvěrů zpřísnili svá pravidla a pečlivěji prověřují bonitu žadatelů. Čísla ale hovoří jasně. Podle údajů České národní banky zvýšily české domácnosti za posledních osm let své zadlužení o 750 miliard korun. Za loňský rok vzrostlo zadlužení o 42 miliard. Takové číslo je však stále ve srovnání se zeměmi eurozóny podle finančních odborníků nízké a lze očekávat rostoucí trend.
Málo peněz za moc!
V poslední době je stále oblíbenějším typem půjčky krátkodobý úvěr. Ten lidem pomáhá řešit pouze přechodnou nouzi. Využívat byste ho měli opravdu jen v nezbytně nutných případech, jako je třeba oprava či nákup nutného domácího spotřebiče. Tyto takzvané půjčky před výplatou poskytuje mnoho institucí. Je proto velmi důležité pečlivě porovnat jejich podmínky. Navíc jsou velmi drahé, můžete je nakonec přeplatit až několikanásobně víc. Takové produkty přitom nabízejí zejména nebankovní instituce. "Nový druh velice, velice drahých úvěrů, které nikomu nedoporučujeme, jsou do pěti tisíc korun. Může zde figurovat SMS zpráva. Tyto úvěry mohou lidé přeplatit až desetkrát," říká David Šmejkal, ředitel poradny při finanční tísni.
Například minulý měsíc si lidé průměrně půjčovali kolem tří tisíc korun na 15 dní. Alespoň podle statistických dat, které poskytla společnost Financial Solutions and Services.
Půjčujte si bezpečně. Srovnejte si nabídky úvěrů on-line, z pohodlí domova. Během několika minut uvidíte, kde za půjčku zaplatíte nejméně.
Březen 2014 v číslech
Průměrná výše krátkodobé půjčky: 3 073 Kč; půjčilo si 59 % mužů a 41 % žen; varianty splatnosti dle oblíbenosti: 15 dní – 30 dní – 21 dní; průměrný příjem žadatelů (muži 17 000 korun, ženy 16 600 korun)
Standardní půjčky v řádech desítek tisíc
73 223 korun. Taková je zase průměrná výše standardní půjčky, kterou si klienti v březnu sjednali prostřednictvím on-line portálů. Průměrný úrok je přitom 27,8 % a splatnost téměř 49 měsíců. A přeplatek? Průměrně 36 215 korun. Dohromady tedy lidé místo 74 tisíc zaplatí zhruba 109 tisíc korun.
Zadlužení českých domácností. Zdroj: ČNB
Přeplatky naznačí RPSN
To, o kolik půjčku přeplatíte, by vám měla naznačit sazba RPSN (Roční procentní sazba nákladů). Je to hodnota, která zohledňuje všechny náklady, které jste s úvěrem měli, máte a budete mít. Čím je RPSN nižší, tím méně byste měli půjčku přeplatit. Hodnotu RPSN si můžete spočítat i pomocí kalkulačky v následujícím článku.
Kratší doba splácení = menší přeplatek
Chcete-li platit za úvěry co nejméně, volte, pokud to jde, tu nejkratší dobu splácení. Čím déle budete splácet, tím více se částka navýší. Například hypotéka: Pokud si půjčíte dva miliony na 10 let, přeplatíte banku zhruba o 600 000 korun. Zvolíte-li dobu splatnosti na 30 let, zaplatíte bance celkem o 1 800 000 korun víc.
Úrokový strop pro úvěry
Pokud zákonodárci schválí nový zákon o spotřebitelských úvěrech, bude muset také většina nebankovních institucí, a zřejmě i některé banky, změnit své nabídky. V některých případech totiž úroky dosahují až 80 procent. A to už může být považováno za lichvu. Více zde...
Prima Rádce je i na Facebooku. Najdete nás zde.