Platím zbytečně moc, oklamali mě? Tápete, jestli i vaši peněženku zasáhlo zjištění České obchodní inspekce o chybně počítané hodnotě RPSN ve spotřebitelských úvěrech? Jasno můžete mít hned. Zkontrolujte si vaši smlouvu zadáním několika údajů do speciálně připravené kalkulačky.
Je to více než týden, co Česká obchodní inspekce (ČOI) prohlásila, že firma Essox měla oklamat své klienty špatně vypočítanou hodnotou RPSN (Roční procentní sazba nákladů). Za to jí udělila dvoumilionovou pokutu. Problém se může týkat zhruba devatenácti tisíc lidí, kteří se na tuto úvěrovou společnost obrátili. Jednání dalších finančních institucí přitom ČOI ještě přezkoumává.
Komise, která speciálně pro tento případ vznikla, zatím ale s konkrétními výsledky nepřišla. Vy se ale na nás obracíte s žádostí o pomoc. Jak zjistíte, jestli jste i vy mohli být oklamáni? Oslovili jsme proto finanční experty. S jejich pomocí vám přinášíme kalkulačku, v níž si vše můžete ověřit. V kalkulačce by se měly odrážet všechny náklady, které jste museli vynaložit.
Tabulku s kalkulačkou pro výpočet RPSN si můžete stáhnout ZDE!
„Sestavená kalkulačka RPSN slouží pro rychlý výpočet roční procentní sazby nákladů. Předpokládá stejnou, neměnnou frekvenci splácení i konstantní výši půjčky v celém období splácení. Vypočtená (zjištěná) hodnota by se neměla výrazně odlišovat od hodnoty RPSN uvedené ve smlouvě.“ Tak kalkulačku komentuje finanční odborník Zbyněk Bárta.
Jak na to?
Abyste zjistili, jestli skutečná hodnota RPSN souhlasí s hodnotou uvedenou v sepsané smlouvě, vyplníte pouze několik nutných údajů:
Frekvence splácení
Zadejte interval, ve kterém se splátky pravidelně realizují (ročně, půlročně, čtvrtletně, měsíčně, týdně). Nejčastější jsou přitom měsíční splátky.
Výše úvěru
Do této kolonky vyplňte částku, kterou vám finanční instituce půjčila.
Veškeré poplatky spojené se získáním úvěru
Zde musíte zahrnout opravdu veškeré poplatky, které souvisí s úvěrem. Jedná se zejména o poplatek za uzavření úvěrové smlouvy, který hradíte finanční instituci při poskytnutí úvěru.
Poplatky hrazené pravidelně, opakovaně
Jedná se o poplatky za vedení účtu, pojištění, posílání výpisů a podobně.
Výše pravidelně se opakující splátky
Zde zadejte částku, kterou pravidelně platíte finanční instituci podle splátkového kalendáře.
Celkový počet splátek úvěru
Zde pomocí šipek nastavte počet splátek uvedených ve smlouvě s úvěrovou firmou.
Výsledná hodnota
Po správném vložení všech finančních částek kalkulačka vypočítá procentuální hodnotu RPSN. Ta by se měla shodovat s hodnotou RPSN, kterou máte uvedenou ve smlouvě o úvěru. Pokud se hodnota liší o jedno procento, můžete zůstat klidní. Pokud je odchylka vyšší, znamená to, že něco není v pořádku.
DŮLEŽITÉ: Je třeba upozornit, že ve výpočtu musí být opravdu zohledněny všechny možné náklady, které jste v souvislosti s poskytnutím úvěru měli, máte a budete mít. Pokud zapomenente započítat některou částku (například jednorázovou ze začátku splácení), nemusí spočítaná hodnota RPSN v kalkulačce odpovídat skutečnosti.
Co dělat v případě odlišné RPSN?
Pokud zjistíte, že vaše hodnota RPSN byla vypočtena špatně, obraťte se v první řadě na instituci, se kterou jste úvěrovou smlouvu uzavřeli. Pokud s vámi nebude chtít diskutovat, obraťte se na soud. V případě, že se jejich chybný výpočet RPSN prokáže, měla by vám vrátit většinu vašich poplatků.
Podívejte se na reportáž z minulého týdne, kdy kauza firmy Essox vyplula na povrch.
ZAMYŠLENÍ: RPSN – zázračná zkratka, nezpochybňujme ji
Kolem RPSN se nyní rozhořela debata, která možná vyústí v soud s nepředvídatelným výsledkem.
Prima Rádce je také na Facebooku. Sledujte nás zde!
Mohlo by vás zajímat:
Češi kolem třicítky utrácejí víc, než jsou schopni vydělat. Jdou pak z dluhu do dluhu!
Je to snadné. Někdy stačí dopřát si jen trochu víc luxusu, než na co stačí měsíční výdělek, někdy promarodíte celý měsíc nebo prostě musíte neočekávaně koupit nový spotřebič. A je hned zaděláno na problém. Peníze pak třeba chybějí na uhrazení pravidelných závazků, které vám nikdo neodpustí.