Ekonom: Green Deal v Nizozemsku selhal. Pořadníky na elektřinu jsou varováním pro Česko

Nizozemsko se potýká s nečekanými problémy kvůli dodávkám elektřiny. Tamní rozvodná síť je velmi přetížená, protože se země snaží urychleně dekarbonizovat a splnit přísné klimatické cíle. Na připojení do sítě přitom čekají další tisíce podniků a domácností. Brzdí to ekonomický růst Nizozemska a potřebné investice do nových vedení a rozvoden mají dosahovat astronomických 200 miliard eur. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je nizozemský příklad ukázkou fiaska Green Dealu, ze kterého se musí ostatní státy poučit.

Nizozemsko je jednou z evropských zemí, kde se snaží velmi rychle odklonit od fosilních paliv. Tamní energetická politika se zaměřuje zejména na obnovitelné zdroje a v malé míře na plynové elektrárny. Více než 2,6 milionu domácností má na střechách solární panely. Zapojování do sítě je ale čím dál obtížnější. Informuje o tom web The Financial Times.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kde si léto za české koruny užijete nejvíc? Zlevnila exotika i země v nedalekém sousedství

Podle Sdružení nizozemských provozovatelů sítí Netbeheer Nederland čeká v současné době na připojení k síti okolo 11 900 podniků. Kromě firem se ale jedná i o hasičské stanice, nemocnice nebo tisíce nových domů. Tamní představitelé už veřejně prohlašují, že dlouhé čekání na zapojení do sítě brzdí hospodářský růst.

Nejedná se přitom o problém, který půjde rychle, snadno a levně vyřešit. Nutné budou dlouhodobé investice. Podle informací The Financial Times by se měly některé budovy připojit až v polovině 30. let. Nizozemská vláda odhaduje, že celkové investice se mohou do roku 2040 vyšplhat na 200 miliard eur.

Tamní energetická společnost Tennet a regionální provozovatelé reagovali na přetíženou síť tím, že začali nabízet domácnostem smlouvy se slevou, pokud elektřinu využívají mimo špičku. Například mezi 11. hodinou dopoledne a 15. hodinou odpoledne. Od 1. dubna by se omezení mohlo týkat i firem. Velké průmyslové podniky by totiž mohly mít zakázáno využívat elektřinu ve špičkách výměnou za nižší tarif.

Nizozemská vláda spustila rovněž reklamní kampaň, která nabádá spotřebitele k šetření energií. Lidé by si podle reklamních poutačů neměli nabíjet elektrokola a elektroauta od 16. hodin do 21. hodin. V tuto dobu je tamní síť silně přetížena.

Ekonom: Fiasko Green Dealu a varování pro všechny

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda považuje situaci v Nizozemsku za ukázkový příklad selhání zelené transformace. „Jedná se o fiasko přepjatého dekarbonizačního úsilí. Nizozemsko má totiž fakticky málo elektřiny, respektive právě uplatnitelných přípojek do elektrické rozvodné sítě. Takřka 12 tisíc nizozemských firem marně čeká na elektrickou přípojku. To připomíná socialismus v ČSSR, kdy se roky čekalo zase na jinou přípojku, i když jen tu telefonní,“ uvedl Kovanda.

Podle něj je dobré si uvědomit, že elektřina z obnovitelných zdrojů energií je sice nízkoemisní, ale přináší vysoké náklady. „Mýtus levné fotovoltaiky totiž nepočítá s vynucenými náklady, s nimiž evidentně nepočítali ani v Nizozemsku. Nizozemská výstraha by měla mimořádně zajímat i Česko současnosti,“ dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rychlejší výpovědi, delší zkušební doba a brigády od 14 let. Co se od června změnilo v zákoníku práce?

Tagy:
elektřina Nizozemsko investice životní prostředí Lukáš Kovanda ekonom Financial Times elektrická energie přírodní zdroje Zelená dohoda pro Evropu TRINITY BANK a.s. produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje technická infrastruktura