reklama

Seznamte se s uměleckým kovářem Milanem Hejlem

Kovář býval dříve prakticky v každém městě či vesnici.
Zdroj: Depositphotos

Cvičení považuje kromě své práce za ideální způsob, jak si vyčistit hlavu a soustředit se jen na zadaný úkol. Vyžaduje to silnou dávku disciplíny a odhodlání, které Milan Hejl potřebuje jak při cvičení, tak v kovárně. Milan Hejl je kovář. Umělecký kovář.

reklama

Kovářské řemeslo se mu odjakživa líbilo. Bez ohledu na to, že je to černé a nepříliš čisté řemeslo, ho baví pracovat rukama. Sám se ke kovařině dopracoval trochu netradičně. Vystudoval nejprve strojařskou průmyslovku v Blansku, což bylo pro kluka z Vranové na Moravě trochu šok. Zde pak zůstal dva roky, aby se mohl strojařině věnovat. Milana fascinovala historie kovářského řemesla, kdy byl kovář prakticky v každém městě či vesnici.

Kleští je spousta druhů, každé se používají na něco jiného
Kleští je spousta druhů, každé se používají na něco jiného
Zdroj: Depositphotos

Kováři se dělili podle cechů, kdy se každý z nich specializoval na jeden určitý obor (mečířství, podkovářství nebo stavební kovářství). Milan se rozhodl, že se tomuto řemeslu chce věnovat a oprášit pomalu upadající slávu krásného černého řemesla. Na celostátní soutěži Hefaiston na Helfštýně, kterou pořádají školy řemesel a kde se Milan zúčastnil se svým výrobkem - kovanou a zdobenou brankou. Ta zaujala natolik, že jí bylo vyčleněno čestné místo ve školní expozici.

Krása kovářského řemesla
Krása kovářského řemesla
Zdroj: Depositphotos

Výhodou Milana Hejla byl jeho věk, neboť se k řemeslu dostal v době, kdy měl téměř dokončenou střední školu. Měl tedy již rozmyšleno, co chce v životě dělat a čeho chce dosáhnout. Realizovat se právě v kovářském řemeslu mu přišlo jako smysluplné. Sám chápe, že na sociálních sítích sice může mít skvělé statusy, ale hotové výrobky, které ho reprezentují, vydají za víc než sebelepší hodnocené sledujících.

K tématu

Zabývá se zakázkovou výrobou dekorativních a užitkových kovaných předmětů pro exteriér i interiér. K tvorbě využívá konstrukční i nástrojovou ocel, nerezový materiál, kámen a měď. Tyto materiály nejčastěji zpracovává klasickými kovářskými metodami. V jeho kovárně nalezneme spoustu nářadí, které si vyrobil sám. Jde především o nespočet kovářských kleští, které se kovají podle potřeby kováře. Každé kleště mají svůj účel. Kromě klasické kovářské výhně potřebuje Milan Hejl i velký pracovní ponk, na kterém zhotovuje svá umělecká díla. Zde se mu nesmírně hodí znalosti ze strojařiny, které dokáže v praxi velmi dobře uplatnit. Také kovadlina není jedna jako druhá. Každá kovadlina má svoje specifické využití.

Spoustu nářadí si vyrobil sám
Spoustu nářadí si vyrobil sám
Zdroj: Depositphotos

Železo, aby bylo kujné, musí projít nejprve výhní, kde se nahřeje, rozžhaví a stává se poddajným, aby se s ním dalo pracovat. Kromě výhně a kovadliny se v kovářské dílně používá pásová pila na dělení materiálu nebo soustruh k frézování součástí a ohýbačka na plech. Výrobky z kovářské dílny nejsou jen ty kované na kovadlině, ale i takové, které se zpracovávají právě na takovýchto strojích.

Dříve měl každý kovář svou specializaci
Dříve měl každý kovář svou specializaci
Zdroj: Depositphotos

K tématu

Jeho mottem je, aby všechno, co dělá, mělo originální zpracování a jeho stopu. Specializuje se na menší zakázky, které zvládne vyrobit on sám, případně s pomocníkem. Budoucnost kovářského řemesla je podle něj v originalitě a nových technologiích. Ne všechno je potřeba vyrábět sériově. Vzkazuje všem, aby přicházeli s něčím novým, co ostatní překvapí, aby se nebáli dělat to, co je baví a co je naplňuje. Není důležité pracovat tam, kde si pouze vyděláte peníze, ale sami vlastně nevíte, proč takovou práci děláte. Důležité je pěstovat vztahy s lidmi a pracovat tak, aby práce měla smysl.

Milan Hejl plánuje rozšířit své umělecké kovářství o další mladé kováře a kovářky. Věří totiž, že stroje nikdy nenahradí šikovné lidské ruce. Výrobky ze železa jsou trvanlivé a mohou nás přežít na spousty let. A taková práce, která po nás jednou zůstane a bude ukázkou naší šikovnosti, je práce, která má smysl.

Tagy: kovář české řemeslo umělecký kovář práce s kovem černé řemeslo tradiční řemeslo
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu
Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo
Stojím za Izraelem, napsal český velvyslanec v Kuvajtu. Pobouřil tamní diplomacii
reklama
reklama
Hotely mohou otevřít bez omezení od příštího pondělí. Hosté musí být testovaní

Vláda

Domácí zpravodajství

Hamáčkovu plánovanou cestu do Ruska vyšetřuje policie. Ve hře je i trestný čin
Další články
reklama
reklama