Živá panenka Gabriel Jiráčková o Barbie: Film je schizofrenní. Dětem ho nedoporučuji

Do českých kin vstupuje růžový film Barbie. První česká živá barbína Gabriel Jiráčková už měla možnost snímek zhlédnout. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradila své první dojmy a také vysvětlila, proč by návštěvu kina nedoporučila dětem. Film je podle ní schizofrenní, užijí si ho ti diváci, kteří nemají velké nároky na děj.

Ačkoliv panenka Barbie patří mezi nejoblíbenější hračky, snímek pro děti podle Gabriel Jiráčkové není. „Osobně bych dětem pod třináct let film úplně nedoporučila, nejdřív by ho mohly vidět ve věku mezi třinácti až patnácti lety,“ řekla CNN Prima NEWS Gabriel Jiráčková alias Lolo ta Bella.

ČTĚTE TAKÉ: Gabriel Jiráčková k filmu Barbie. Ryan Gosling se podle ní do role Kena nehodí

„Ve vztahu k feministické dějové lince celého filmu bychom mohli polemizovat i o tomto věku, ale důvodem je i mnoho odkazů na kultovní artové filmy, bez jejichž znalosti řada věcí ve filmu nedává smysl a běžní teenageři je pravděpodobně nebudou znát,“ tvrdí Gabriel.

To ale podle ní neznamená, že si sledování děti neužijí vůbec. „Film je podle mě schizofrenní. Je líbivý, pink a vizuálně působivý. To děti i ostatní okamžitě pochopí. A je radost a zábava se na něj dívat. Ale to by samo o sobě film neutáhlo,“ uvedla Jiráčková. Druhá strana snímku podle ní „poměrně originálně a vtipně staví děj pro dospělé na trochu rozpačité myšlence vzájemného boje patriarchátu s matriarchátem. Bohužel, trochu dětinsky“.

Ve filmu si najdou své jak dospělí, tak děti. „Spíš než aby na něj šli rodiče s dětmi cíleně, bude mít úspěch univerzálně u všech diváků, kteří se buď z nostalgie, nebo ze zvědavosti rádi podívají na to, jak by mohl vypadat růžový Barbie Land, a zároveň nemají velké nároky na děj,“ dodala.

K TÉMATU: Eva Perkausová na předpremiéře Barbie. Jako správná panenka oblékla růžovou

Někteří možná snímku neporozumějí. „Jeho schizofrenie je v podstatě logickým důsledkem toho, že jako jeden z mála mainstreamových filmů nevychází z žádné knižní či komiksové předlohy, z žádné skutečné události a ani není na motivy například klasických pohádek,“ řekla Jiráčková.

Snímek je podle ní v nezáviděníhodné situaci, kdy hlavní hrdinku zná sice celý svět, ale vlastně o ní nikdo nic moc neví,“ nastínila Gabriel. Postava Barbie nemá podle ní ani jasný příběh, ani charakter. „Naopak je opředena řadou předsudků s obrovskou mírou očekávání. A to je přesně to, co ani mnozí dospělí diváci nepochopí, natož pak děti. Film sám sobě klade poměrně filozofickou otázku: Kdo Barbie je a co těch šedesát let každý den dělá?“ zamyslela se Gabriel. Film podle ní odpověď nabízí, avšak rozpačitě. „Diváka s fantazií může trochu zamrzet nevyužitý potenciál a pro někoho bez fantazie to zřejmě bude nuda. Děti nepochopí, o čem je vůbec řeč,“ myslí si.

Jiráčková není jediná, kdo nedoporučuje rodičům brát své ratolesti na nově uvedený snímek. Ani moderátorka Nikol Moravcová není přesvědčena o tom, že je snímek vhodný pro děti, jak řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Záhadný film

Ačkoli se Gabriel na film těšila, po zhlédnutí jí zůstaly v hlavě otazníky. „Přiznám se, že je pro mě film Barbie skoro až záhadou a nejsem si úplně jistá, jak ho mám vlastně chápat. Je úplně jiný, než jsem očekávala, možná o kapičku slabší, než na co jsem se těšila,“ řekla a jedním dechem dodala, že film špatný rozhodně není.

„Už teď ale musím říct, že se na něj chci podívat určitě ještě jednou a jako správná Barbie ho budu mít ve své filmotéce na čestném místě,“ zakončila.

Snímek se oficiálně začne promítat 21. července, už nyní se konají premiéry. Na slavnostní úterní předpremiéře se ukázala také půvabná moderátorka Eva Perkausová, která vynesla krásné růžové šaty.

Tagy:
film kino Eva Perkausová příběh panenka Ryan Gosling děti Barbie Margot Robbie Lolo Ta Bella (Gabriel Jiráčková) Margot Robbieová Nikol Moravcová Greta Gerwig