reklama

V Michiganu se střetli příznivci krajní pravice s odpůrci. Vzduchem létaly pěsti i lahve

V americkém městě Kalamazoo v Michiganu se v sobotu strhly potyčky mezi krajně pravicovou skupinou Proud Boys (v překladu Hrdí hoši) a jejich odpůrci. Skupiny se bily pěstmi, házely po sobě lahve nebo kusy dřeva. Policie pro uklidnění situace nasadila pepřový sprej. Úřady potvrdily několik zraněných i zatčených.

reklama

Členové pravicové skupiny Proud Boys se na pochodu ve městě Kalamazoo v Michiganu střetli s protidemonstranty. Potyčky mezi oběma stranami byly tak vyhrocené, že policie musela do nepokojů v oblasti zasáhnout.

Videa z akce ukazují, jak velká skupina Proud Boys pochoduje městem Kalamazoo. Většina z nich drží americké vlajky. O chvíli později je dav konfrontován jejich odpůrci, kteří se pokoušejí pochod přerušit. Následně vypukne několik tlačenic i pěstních soubojů. Někteří odpůrci na účastníky průvodu vykřikovali hesla jako „Black Lives Matters“.

Příznivci krajní pravice předem oznámili, že budou městem pochodovat, a vyzvali své odpůrce, aby se shromáždili v určité oblasti a vyčkali na jejich střetnutí. Z videí je patrné, že bitky začnou ve chvíli, kdy pochodující Proud Boys skandují heslo „další čtyři roky“ a na podporu prezidenta Trumpa se pochod přerodí do násilnické bitvy.

Někteří lidé se pokusili uklidnit situaci a hovořit proti demonstrantům na obou stranách, ale úspěch bych minimální. Střety ukončili až policisté, kteří pro rozehnání davu použili i pepřový sprej. V poutech skončilo několik lidí. Proud Boys odešli poté, co policie převzala kontrolu nad oblastí. Skupina odpůrců však zůstala, aby protestovala proti tomu, že policie nezasáhla dříve, informuje stanice WWMT.

Proud Boys jsou odborníky považováni za krajně pravicovou organizaci, kterou tvoří převážně bílí muži, a jejíž členové příliš neváhají s použitím násilných prostředků. Ačkoliv skupina oficiálně odmítá myšlenku nadřazenosti bílé rasy, například FBI ji považuje za extremistickou organizaci s vazbami na bílý nacionalismus. Skupina se vymezuje proti hnutí Black Lives Matter a například pokusy o odstranění soch konfederačních vojáků považuje za ničení americké historie. Nejsilnější členskou základnu mají Proud Boys ve Spojených státech, různé odnože ale fungují také v Kanadě, Austrálii a Velké Británii.

Další hlavní zprávy

Domácí

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama