reklama

V Michiganu se střetli příznivci krajní pravice s odpůrci. Vzduchem létaly pěsti i lahve

V americkém městě Kalamazoo v Michiganu se v sobotu strhly potyčky mezi krajně pravicovou skupinou Proud Boys (v překladu Hrdí hoši) a jejich odpůrci. Skupiny se bily pěstmi, házely po sobě lahve nebo kusy dřeva. Policie pro uklidnění situace nasadila pepřový sprej. Úřady potvrdily několik zraněných i zatčených.

reklama

Členové pravicové skupiny Proud Boys se na pochodu ve městě Kalamazoo v Michiganu střetli s protidemonstranty. Potyčky mezi oběma stranami byly tak vyhrocené, že policie musela do nepokojů v oblasti zasáhnout.

Videa z akce ukazují, jak velká skupina Proud Boys pochoduje městem Kalamazoo. Většina z nich drží americké vlajky. O chvíli později je dav konfrontován jejich odpůrci, kteří se pokoušejí pochod přerušit. Následně vypukne několik tlačenic i pěstních soubojů. Někteří odpůrci na účastníky průvodu vykřikovali hesla jako „Black Lives Matters“.

Příznivci krajní pravice předem oznámili, že budou městem pochodovat, a vyzvali své odpůrce, aby se shromáždili v určité oblasti a vyčkali na jejich střetnutí. Z videí je patrné, že bitky začnou ve chvíli, kdy pochodující Proud Boys skandují heslo „další čtyři roky“ a na podporu prezidenta Trumpa se pochod přerodí do násilnické bitvy.

Někteří lidé se pokusili uklidnit situaci a hovořit proti demonstrantům na obou stranách, ale úspěch bych minimální. Střety ukončili až policisté, kteří pro rozehnání davu použili i pepřový sprej. V poutech skončilo několik lidí. Proud Boys odešli poté, co policie převzala kontrolu nad oblastí. Skupina odpůrců však zůstala, aby protestovala proti tomu, že policie nezasáhla dříve, informuje stanice WWMT.

Proud Boys jsou odborníky považováni za krajně pravicovou organizaci, kterou tvoří převážně bílí muži, a jejíž členové příliš neváhají s použitím násilných prostředků. Ačkoliv skupina oficiálně odmítá myšlenku nadřazenosti bílé rasy, například FBI ji považuje za extremistickou organizaci s vazbami na bílý nacionalismus. Skupina se vymezuje proti hnutí Black Lives Matter a například pokusy o odstranění soch konfederačních vojáků považuje za ničení americké historie. Nejsilnější členskou základnu mají Proud Boys ve Spojených státech, různé odnože ale fungují také v Kanadě, Austrálii a Velké Británii.

Další hlavní zprávy

Finance

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí

Česká republika může v budoucnu čelit nárokům provozovatelů hazardních her na náhradu ušlého zisku kvůli způsobu, jakým je v některých případech hazard regulován. Nejvyšší správní soud totiž na základě rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie vrátil k novému projednání vyhlášku o regulaci hazardu, kterou před lety přijalo zastupitelstvo města Děčína.

Vyhoštění čeští diplomaté zatím bydlí na zámku a berou plný plat. Zpět do Ruska nesmí
reklama
reklama
Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Politika

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama