Na náměstí ve Slaném se zřítil vánoční strom, další spadl na auto. Může za to silný vítr

V úterý zasáhl Českou republiku silný vítr a už si vyžádal první škody. Na Masarykově náměstí ve Slaném se kolem 12:30 zřítil vánoční strom. Stejnou nehodu zažili i v Dubé na Českolipsku, kde zhruba desetimetrový smrk poničil jeden ze zaparkovaných automobilů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do úterní půlnoci.

Za zřícení dvanáctimetrového vánočního stromu ve Slaném může podle města prudký poryv větru a asi i růstová vada kmene. „Větrné počasí, možná skrytá růstová vada kmene vánočního stromu, pravděpodobně způsobila jeho sesutí. Nikdo nebyl zraněn a nedošlo ani ke škodám na majetku,“ uvedlo vedení města na svých facebookových stránkách.

Strom vážící přes tři tuny byl rozsvícen teprve v sobotu. Instalaci zajišťovali zaměstnanci technických služeb, město s nimi situaci řeší. Policisté událost prověřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Zkoumají, zda byl strom správně ukotvený. Úkony trestního řízení ale zatím nebyly zahájeny, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Vánoční strom se kvůli větru zlomil také v Dubé na Českolipsku. Zhruba desetimetrový smrk se zřítil na jedno z aut zaparkovaných na náměstí. Naštěstí nikdo nebyl zraněn.

„Asi jsme to letos přehnali s výškou, strom byl dobře ukotvený, ale vítr dnes fouká opravdu velmi silně,“ popsala starostka města Irena Žalovičová pro CNN Prima NEWS. Pracovníci technických služeb již zlomený strom uklidili. Podle starostky si v Dubé nyní pořídí jen malý symbolický stromek, jelikož už nechtějí pokoušet štěstí a riskovat, že by se někomu mohlo něco stát.

Na většině území česka platí do úterní půlnoci výstraha před silným větrem, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Do úterních 12:15 evidovali pražští hasiči pět výjezdů spojených se silným větrem, šlo hlavně o uvolněné plechy na střechách. ČHMÚ varoval, že se vlivem silného větru mohou ve vyšších polohách tvořit sněhové jazyky a závěje.

Tagy: