Loňský silvestr měl trvat 24 hodin a jednu sekundu, informoval německý web Bild. Kvůli rotaci Země totiž pravidelně vzniká „přebytečná“ sekunda, která se nejčastěji přidává ke konci roku. Kvůli velkým společnostem k tomu ale v plánovaném termínu nedošlo.
Je to v zásadě jednoduché. Rok má 365 dní. Země však ve skutečnosti potřebuje k oběhu kolem Slunce přesně 365 dní, 5 hodin, 48 minut a 46 sekund. Přebytek necelých 6 hodin každé 4 roky – v přestupných letech – utvoří další den. Takový 29. únor naposledy nastal na začátku loňského roku, příští bude v roce 2028.
ČTĚTE TAKÉ: „Bitva“ o titul prvního miminka roku 2025. Minutu po půlnoci se narodila Tamara z Bučovic
Den přitom netrvá přesně 86 400 sekund, ale o něco málo více. Aby se rozdíl vyrovnal, byly od roku 1972 celkem 27krát přidány přestupné sekundy, a to buď 30. června, nebo 31. prosince, píše web Bild. Naposledy byla sekunda navíc přidána na silvestra v roce 2016.
Původně byla přestupná sekunda plánována také na 31. prosinec 2024. Mezinárodní služba pro rotaci Země a referenční systémy (IERS), která je za plány zodpovědná, se však na začátku července rozhodla, že nebude přidána. A to z důvodu, že dodatečná sekunda opakovaně způsobovala problémy velkým serverům. V roce 2012 musela letecká společnost Qantas dokonce odložit 50 letů.
Přestupná sekunda tak bude pravděpodobně zrušena úplně. Aktuálně se diskutuje o jejím nahrazení a zavedení přestupné hodiny. K té by ale došlo nejdříve až v roce 2600.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nebezpeční drifteři trápí obyvatele Šumavy. Prohánějí se na sněhu v noci i za plného provozu