čas

Výpis příspěvků ke štítku „čas“

Kdy skončí střídání času? Změnu zbrzdil covid i rozdělené státy, shoda nepanuje ani mezi Čechy

Již 31. března dojde ke změně takzvaného „zimního“ času na letní, hodinové ručičky se posunou z 2:00 na 3:00. O zrušení nynější praxe se již roky diskutuje jak na úrovni Evropské unie, tak jednotlivých členských států, výsledek je však v nedohlednu. Jak pro CNN Prima NEWS vysvětlil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), kvůli koronavirové pandemii došlo k politickému konsensu, že se téma zrušení střídání času začne řešit až po roce 2024. Problém představují rozdělené státy do dvou skupin: jedna si přeje zachovat čas letní, druhá zimní. Shoda však nepanuje ani v Česku. Ačkoliv si většina občanů přeje posun jednou pro vždy zrušit, rozhodnutí, na který čas se trvale přesune, není jednotné.

Je mi 13, říká 52letý hvězdář narozený 29. února. Hospoda nabízí 72letým první legální pivo

Kdo spatřil světlo světa 29. února, na každé narozeniny čeká čtyři roky. „Narodil jsem se 29. února 1972. Začíná mi sice 52. rok života, ale slavím teprve 13. narozeniny,“ vypráví finanční poradce a hvězdář Zbyněk Henzl z Loun. Hospoda The Brooksteed v britském městě Worthing zase letos oznámila, že každý 72letý host narozený 29. února dostane zdarma svůj první legální půllitr piva. Takovýto senior či seniorka totiž slaví teprve osmnáctiny.

Začíná zimní čas, přispíme si o hodinu déle. Kdy k posunu dojde a na co si dát pozor?

Únava, nespavost, nechutenství, nebo i celkové narušení biorytmu. I takové následky může mít podle odborníků změna času. Původní smysl, šetření energií, se sice pomalu opět vrací do hry, ale stále jde, podle ekonomů, o zanedbatelnou částku. Ekonom Lukáš Kovanda vyčíslil letošní střídání času na 75 milionů korun. Lidskou psychiku dokáže taková změna ale zasáhnout mnohem více.

Češi jdou ve čtvrtfinále na Finy a stěhují se do druhé haly. Kdy zápas sledovat?

Úterní zápas české reprezentace se Slovenskem (7:3) rozhodl o tom, že na mistrovství světa v Lotyšsku si výběr trenéra Filipa Pešána zahraje čtvrtfinále s druhým týmem skupiny B. Tím je Finsko. Utkání se uskuteční od čtvrtečních 19:15, a to na hlavním stadionu pro mistrovství – Areně Riga. Doposud Češi hráli ve Sportovním olympijském centru, které se nachází jen o několik desítek metrů vedle.