reklama
CNN Prima News šíření nákazy

šíření nákazy

Výpis příspěvků ke štítku „šíření nákazy“

Nejnižší nedělní nárůst od poloviny února. Přibylo ale těžkých případů covidu

Aktualizováno

V neděli přibylo v Česku 3 291 potvrzených případů nemoci COVID-19, což je zhruba o 690 méně než před týdnem. Zároveň je to nejnižší nedělní nárůst od poloviny února. Počet hospitalizovaných s koronavirem se v mezitýdenním srovnání téměř nezměnil, v neděli bylo podle ministerstva zdravotnictví v českých nemocnicích 8 362 covidových pacientů. Z toho 1 930 bylo ve vážném stavu, o týden dříve jich bylo o 120 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva.

Na Velikonoce bychom měli zavřít ekonomiku. Získáme 10 dní klidu, říká Levínský

Velikonoce bychom měli využít k uzavření ekonomiky, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS matematik a ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů René Levínský. „Myslím, že by bylo hrozně důležité, kdybychom využili letošních Velikonoc mezi pondělkem a Zeleným čtvrtkem, udělali ‚průsek lesem‘ a zavřeli ekonomiku od pátku před Velikonocemi až do Velikonočního pondělí, získali 10 dní klidu za čtyři pracovní dny,“ vysvětlil matematik.

Ve vážném stavu je nejvíc nakažených od začátku pandemie. Přibylo 11 233 případů

V těžkém stavu leží v nemocnicích s onemocněním COVID-19 nejvíce pacientů od začátku epidemie. Ministerstvo zdravotnictví jich v pondělí evidovalo 1 329. Nemocniční péči vyžaduje více než 6 500 lidí, jejich počet v posledních dnech roste. V pondělí laboratoře odhalily 11 233 nových případů koronaviru, zhruba o 2 300 víc než před týdnem. V USA má covid už více než půl milionu obětí, což je pětina celosvětového počtu a více, než si vyžádala 2. světová válka.

Návod na perfektní roušku, kterou zvládnete vyrobit i doma. Je účinnější než respirátor

Přední americký epidemiolog Anthony Fauci posvětil, že dobrou ochranou proti šíření koronaviru je nošení dvou roušek naráz. Ovšem takováto varianta s sebou přináší rizika. Vědci z polytechnické univerzity ve Virginii uvádějí, že mnohem efektivnější je použití jedné roušky, která má dvě vnější vrstvy, mezi nimiž se nachází filtr – například vakuový sáček.

V lednu se nakazí milion lidí. Vláda nebere situaci vážně, tvrdí matematik Levínský

V pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) společně se šéfem Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislavem Duškem představili výhled počtu nakažených a šíření pandemie koronaviru do konce ledna. Čísla, která na tiskové konferenci zazněla, CNN Prima NEWS probrala s matematikem Reném Levínským z Centra pro modelování biologických a společenských procesů. Podle něj se do konce ledna nakazí další milion lidí.

Nákaza zrychlila mezi seniory. V Česku je od října nejvíce nemocných koronavirem

Aktualizováno

V Česku je nyní 121 500 lidí s prokázaným koronavirem, což je nejvíc od 29. října. Testy v pondělí potvrdily 12 860 nových případů covidu, o téměř 2 tisíce víc než před týdnem. Od začátku epidemie se nakazilo skoro 760 tisíc lidí. Přibližně čtyři pětiny z nich se uzdravily. Rizikový index protiepidemického systému PES k úterku stoupl na 89 bodů, sedmý den zůstává v nejpřísnějším, pátém stupni pohotovosti. Důvodem zhoršení celostátního skóre o čtyři body je rychlejší šíření nákazy mezi seniory. Česko je podle počtu případů nakažených covidem za týden na milion obyvatel nejhorší na světě.

reklama