Vláda se snaží zastavit šíření mutací z JAR. Omezí cestování z osmi afrických zemí

Cestování

Omezení příletů z Afriky

Ministerstvo zdravotnictví chce v pátek představit kroky, které přijme pro zabránění šíření nové nebezpečné varianty koronaviru, která byla zachycena v Jihoafrické republice (JAR). Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) to napsal na Twitteru. Vláda také oznámila, že od soboty nebudou moci do ČR občané třetích zemí, kteří pobývali v osmi problematických afrických zemích. Zastavit lety z jihu Afriky navrhuje také Evropská komise.

Od soboty nebudou moci do České republiky vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích, a to Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii. Důvodem je šíření nové mutace koronaviru.

Občané ČR a EU a držitelé dlouhodobých pobytů v ČR budou moci přicestovat, ale za přísných epidemiologických podmínek. Cesty do těchto oblastí se aktuálně nedoporučují. Opatření ministerstva zdravotnictví zatím platí do 12. prosince. Na Twitteru to oznámil ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Některé země, například Japonsko, už kvůli nové variantě koronaviru vstup cestujících z JAR omezily. Také Německo podle médií označí JAR za oblast s mutacemi koronaviru, což znemožní cestování. Šéf úřadu kancléřky Helge Braun očekává zákaz letů.

„Jihoafrické úřady potvrdily šíření nové mutace koronaviru, která vypadá podle prvních analýz jako velmi nebezpečná. Ze zkušenosti víme, jak rychle se vir dokáže šířit. Řešíme opatření, jak zabránit šíření tohoto viru v ČR. Ještě dnes představíme konkrétní kroky, které přijmeme,“ napsal Vojtěch.

Novou mutaci potvrdily jihoafrické úřady ve čtvrtek. Mohla by být nakažlivější, ale její dopady epidemiologové ještě vyhodnocují. V pátek se kvůli ní poradí i expertní tým Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle vědců nese varianta, kterou poprvé identifikovali před dvěma týdny, „velmi nezvyklou konstelaci“ mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. „To co předvádí nová varianta B 1.1.529 v JAR nevypadá pro svět vůbec dobře. Rychlost s jakou nastoupila výrazně předčila i deltu,“ napsal na Twitteru epidemiolog Rastislav Maďar.

Výskyt mutací ovlivní cestování i kryptoměny

Mnohé vnové varianty koronaviru, včetně těch se znepokojivými rysy, často nakonec vymizí, píše agentura AP. Není přitom možné ihned rozeznat ty varianty, které budou mít vážné dopady na veřejné zdraví.

Původní variantu z čínského Wuchanu vytlačily postupně nakažlivější verze. Od regionálního označení podle zemí, kde byly poprvé popsány, se ustoupilo k písmenům řecké abecedy. Původně britská, dnes alfa varianta, byla čtyřikrát nakažlivější než původní SARS-CoV-2, v Česku převládla v prosinci loňského roku. Na jaře ji pak začala nahrazovat delta, ještě 2,5krát nakažlivější než alfa. Podle Státního zdravotního ústavu delta tvoří asi 95 procent případů a prosazují se i její subvarianty.

Asijské i evropské akcie kvůli nové mutaci koronaviru detekované v Jihoafrické republice reagovaly výrazným oslabením. Zlevňuje ropa a klesají i kryptoměny.

Tagy: