Přední americký epidemiolog Anthony Fauci posvětil, že dobrou ochranou proti šíření koronaviru je nošení dvou roušek naráz. Ovšem takováto varianta s sebou přináší rizika. Vědci z polytechnické univerzity ve Virginii uvádějí, že mnohem efektivnější je použití jedné roušky, která má dvě vnější vrstvy, mezi nimiž se nachází filtr – například vakuový sáček.
Zahraniční epidemiologičtí odborníci říkají, že nejlepší cestou, jak zabránit nákaze, je nosit přes obličej a nos třívrstvou ochranu. Vědci z univerzity ve Virginii přišli na to, že taková verze blokuje minimálně 90 procent infekčních kapiček.
Anthony Fauci, uznávaný epidemiolog ze Spojených států amerických, schválil v zemi nošení dvou roušek najednou. „Když máte jednu roušku a dáte na ni další vrstvu, je logické, že tato kombinace bude mít lepší výsledek,“ řekl v rozhovoru pro NBC.
V takovém případě je však značně ztížené dýchání. Navíc člověk využívající dvojnásobné obličejové zakrytí má větší tendenci si dvě roušky různě narovnávat a pohybovat s nimi, čímž míra ochrany klesá. Je tedy výhodnější použít jednu dokonale přiléhavou a silnější.
William Schaffner, profesor z Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu specializující se na infekční choroby, pro britský deník Daily Mail uvedl, že dvě roušky jsou stejně efektivní jako použití jedné s několika vrstvami. „Není pochyb o tom, že čím je maska silnější, tím se obecně předpokládá, že bude účinnější při zachytávání virových částic,“ konstatoval Schaffner. „Odfiltruje to daleko úspěšněji částice směřující ode mě, ale při vdechování také částice putující ke mně,“ dodal.
Loni v listopadu dokončil tým kolem doktorky Linsay Marrové z virginské univerzity test dohromady 11 typů roušek. Nejfunkčnější byla varianta s filtrem mezi dvěma vnějšími vrstvami. Její účinnost se vyšplhala až k 96 procentům.
„Na základě zjištění doporučujeme třívrstvou masku skládající se z vnějších pružných vrstev z těsně tkané látky a vnitřní vrstvy, která obnáší materiál určený k odfiltrování částic,“ stojí v prohlášení vědců z Virginie.
V praxi to znamená, že na vnější vrstvy je nejlepší použít bavlnu nebo mikrovlákno a mezi ně lze vložit například vakuový sáček, kávový filtr nebo vzduchový filtr zvaný HEPA, který se používá zejména ve vysavačích.
Marrová v rozhovoru pro New York Time poznamenala, že taková třívrstvá rouška může blokovat 75 procent malých částic a nejméně 90 procent větších.