reklama

Situace je vážná, druhá nejhorší v EU, říká Hamáček po jednání krizového štábu

V pondělí poprvé od června zasedal Ústřední krizový štáb v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), aby projednal další postup a opatření kvůli poslednímu vývoji koronavirové pandemie. Šéf resortu vnitra po jednání prohlásil, že ČR má aktuálně druhou nejhorší situaci v EU podle počtu nakažených na 100 tisíc, a že situace je vážná.

reklama

„Česká republika má druhou nejhorší situaci v EU z hlediska přírůstku nakažených na 100 tisíc obyvatel. Ta situace je podle nás vážná,“ řekl na úvod tiskové konference po jednání obnoveného Ústředního krizového štábu Hamáček.

Ministr vnitra zmínil statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), podle kterých, pokud dojde k 80 tisíc nakažených za měsíc, může dojít k přeorganizaci lůžkové péče v nemocnicích. Pokud by měsíční přírůstek přesáhl 120 tisíc nakažených, tak podle Hamáčka může dojít k omezení lůžkové péče. Sám považuje za reálné, že by tato hranice mohla padnout v říjnu, pokud se nezmění chování Čechů.

Občany pak ministr vnitra vyzval k tomu, aby dodržovali pravidla 3R, neboli nošení roušek, mytí rukou a dodržování rozestupů, a také aby si nainstalovali do mobilů aplikaci eRouška.

„Ta situace není dobrá. Nechci nikoho strašit, nicméně podle toho, co nám bylo prezentováno, tak to reprodukční číslo se pohybuje kolem 1,6. Naprosto klíčové budou následující dny. Tam uvidíme, zda fungovalo opětovné nošení roušek a další opatření,“ doplnil Hamáček.

Po jednání ÚKŠ ministr vnitra dodal, že nyní chce zabránit přeplnění zdravotnického systému a zamezit proniknutí nákazy mezi nejohroženější skupinu obyvatel, což jsou dle něj senioři. Další jednání štábu je na plánu na středu.

Babiš obnovení ÚKŠ odmítal

Premiér Andrej Babiš (ANO) v posledních týdnech sice návrhy ČSSD na svolání Ústředního krizového štábu odmítal, v pátek ale po výzvě Asociace krajů změnil názor.

K tématu

Ústřední krizový štáb byl v souvislosti s epidemií nového typu koronaviru ustanoven v polovině března přes původní Babišův nesouhlas. Nouzový stav vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, krizový štáb byl zřízen o tři dny později. Činnost ukončil k 11. červnu.

V pondělí také rezignoval Adam Vojtěch (za ANO) ve funkci ministra zdravotnictví. Učinil tak po necelých třech letech. Uvedl, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie koronaviru, která v posledních dnech nabírá na závažnosti. Nahradí ho Roman Prymula, který dříve taktéž zasedal v krizovém štábu.

Další hlavní zprávy

reklama
Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama