reklama

Liberecký a Zlínský kraj v pátém stupni PES. Podívejte se, jak vypadá situace v zemi

Třetí stupeň systému PES, který při své platnosti znamená například otevřené restaurace, je v České republice fakticky již minulostí. Pouze tři kraje mají rizikové skóre odpovídající třetímu stupni. Naopak dva kraje spadají již do pátého nejhoršího stupně a další do něj směřují. Nejhorší situace panuje momentálně v Libereckém a Zlínském kraji. Nejnižší čísla patří dlouhodobě Praze.

reklama

Přestože se Česká republika nachází oficiálně ve třetím stupni systému PES, měla by celorepublikově se skóre 64 spadat již do čtvrtého stupně. V Česku ve středu přibylo 6 402 potvrzených případů koronaviru, jde o nejvyšší nárůst od 19. listopadu.

Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech, pátý den ční nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. Podle dat ministerstva zdravotnictví se ale zhoršily všechny ukazatele. Počet úmrtí s onemocněním COVID-19 stoupl o 90 na celkových 9 226. Hospitalizovaných je nyní 4 326, z toho 545 ve vážném stavu.

Mapa může „zfialovět

Také mapa jednotlivých krajů ukazuje, že se Česko ve třetím stupni již téměř nenachází. Většina se zbarvila do červené, což znamená čtvrtý stupeň. Do třetího patří pouze tři kraje: Praha, Karlovarský a Plzeňský kraj. Ze třetího do čtvrtého se posunul například Jihomoravský kraj. Liberecký a Zlínský kraj „spadly“ do nejhoršího pátého stupně.

Mapa však může dále výrazně „zfialovět“. Se skórem 74 se pátému stupni blíží Královéhradecký či Ústecký kraj. K pátému stupni se přibližuje také Olomoucký kraj, který má aktuálně skóre 71.

Nebezpečně se situace vyvíjí také v Pardubickém kraji s hodnotou 74. Velmi špatný trend lze vyčíst především v okrese Pardubice, kde skóre stouplo za jediný den ze čtvrtého do pátého nejvyššího stupně. Index „poskočil“ o 15 bodů na 83.

Co se týče okresů, tak nejpostiženějším regionem je již několik týdnů Havlíčkobrodsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 550 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Relativně nejlépe vychází Třebíčsko se 142 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

V případě dalšího negativního vývoje pandemie koronaviru vláda v pondělí zváží zpřísnění opatření podle čtvrtého stupně rizika. Obchody ale dál zůstanou otevřené všechny, aby nebyly diskriminovaní menší provozovatelé proti velkým řetězcům. Zdá se velmi pravděpodobné, že ke zpřísnění by mohlo dojít ještě do Vánoc, řekl po čtvrtečním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Tagy:
Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává
Volby 2021

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

reklama

Domácí zpravodajství

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama