reklama

Liberecký a Zlínský kraj v pátém stupni PES. Podívejte se, jak vypadá situace v zemi

Třetí stupeň systému PES, který při své platnosti znamená například otevřené restaurace, je v České republice fakticky již minulostí. Pouze tři kraje mají rizikové skóre odpovídající třetímu stupni. Naopak dva kraje spadají již do pátého nejhoršího stupně a další do něj směřují. Nejhorší situace panuje momentálně v Libereckém a Zlínském kraji. Nejnižší čísla patří dlouhodobě Praze.

reklama

Přestože se Česká republika nachází oficiálně ve třetím stupni systému PES, měla by celorepublikově se skóre 64 spadat již do čtvrtého stupně. V Česku ve středu přibylo 6 402 potvrzených případů koronaviru, jde o nejvyšší nárůst od 19. listopadu.

Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech, pátý den ční nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. Podle dat ministerstva zdravotnictví se ale zhoršily všechny ukazatele. Počet úmrtí s onemocněním COVID-19 stoupl o 90 na celkových 9 226. Hospitalizovaných je nyní 4 326, z toho 545 ve vážném stavu.

Mapa může „zfialovět

Také mapa jednotlivých krajů ukazuje, že se Česko ve třetím stupni již téměř nenachází. Většina se zbarvila do červené, což znamená čtvrtý stupeň. Do třetího patří pouze tři kraje: Praha, Karlovarský a Plzeňský kraj. Ze třetího do čtvrtého se posunul například Jihomoravský kraj. Liberecký a Zlínský kraj „spadly“ do nejhoršího pátého stupně.

K tématu

Mapa však může dále výrazně „zfialovět“. Se skórem 74 se pátému stupni blíží Královéhradecký či Ústecký kraj. K pátému stupni se přibližuje také Olomoucký kraj, který má aktuálně skóre 71.

Nebezpečně se situace vyvíjí také v Pardubickém kraji s hodnotou 74. Velmi špatný trend lze vyčíst především v okrese Pardubice, kde skóre stouplo za jediný den ze čtvrtého do pátého nejvyššího stupně. Index „poskočil“ o 15 bodů na 83.

Co se týče okresů, tak nejpostiženějším regionem je již několik týdnů Havlíčkobrodsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 550 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Relativně nejlépe vychází Třebíčsko se 142 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

V případě dalšího negativního vývoje pandemie koronaviru vláda v pondělí zváží zpřísnění opatření podle čtvrtého stupně rizika. Obchody ale dál zůstanou otevřené všechny, aby nebyly diskriminovaní menší provozovatelé proti velkým řetězcům. Zdá se velmi pravděpodobné, že ke zpřísnění by mohlo dojít ještě do Vánoc, řekl po čtvrtečním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

K tématu

Tagy: nakažení Liberecký kraj Zlínský kraj Pardubický kraj kraje epidemiologická situace koronavirus COVID-19 Praha Jan Blatný PES protiepidemická opatření

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci COVID-19 by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V souvislosti s 33 úmrtími po vakcíně v Norsku to doporučuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten zatím v Česku zaznamenal jeden případ závažného zhoršení zdravotního stavu u seniora nad 80 let, který nastal třetí den po očkování proti koronaviru.

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní
Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog
V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Do Česka pronikne teplý vzduch z jihu, bude až 7 °C. Ráno komplikovalo dopravu náledí
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Další články
reklama
reklama