reklama

Liberecký a Zlínský kraj v pátém stupni PES. Podívejte se, jak vypadá situace v zemi

Třetí stupeň systému PES, který při své platnosti znamená například otevřené restaurace, je v České republice fakticky již minulostí. Pouze tři kraje mají rizikové skóre odpovídající třetímu stupni. Naopak dva kraje spadají již do pátého nejhoršího stupně a další do něj směřují. Nejhorší situace panuje momentálně v Libereckém a Zlínském kraji. Nejnižší čísla patří dlouhodobě Praze.

reklama

Přestože se Česká republika nachází oficiálně ve třetím stupni systému PES, měla by celorepublikově se skóre 64 spadat již do čtvrtého stupně. V Česku ve středu přibylo 6 402 potvrzených případů koronaviru, jde o nejvyšší nárůst od 19. listopadu.

Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech, pátý den ční nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. Podle dat ministerstva zdravotnictví se ale zhoršily všechny ukazatele. Počet úmrtí s onemocněním COVID-19 stoupl o 90 na celkových 9 226. Hospitalizovaných je nyní 4 326, z toho 545 ve vážném stavu.

Mapa může „zfialovět

Také mapa jednotlivých krajů ukazuje, že se Česko ve třetím stupni již téměř nenachází. Většina se zbarvila do červené, což znamená čtvrtý stupeň. Do třetího patří pouze tři kraje: Praha, Karlovarský a Plzeňský kraj. Ze třetího do čtvrtého se posunul například Jihomoravský kraj. Liberecký a Zlínský kraj „spadly“ do nejhoršího pátého stupně.

Mapa však může dále výrazně „zfialovět“. Se skórem 74 se pátému stupni blíží Královéhradecký či Ústecký kraj. K pátému stupni se přibližuje také Olomoucký kraj, který má aktuálně skóre 71.

Nebezpečně se situace vyvíjí také v Pardubickém kraji s hodnotou 74. Velmi špatný trend lze vyčíst především v okrese Pardubice, kde skóre stouplo za jediný den ze čtvrtého do pátého nejvyššího stupně. Index „poskočil“ o 15 bodů na 83.

Co se týče okresů, tak nejpostiženějším regionem je již několik týdnů Havlíčkobrodsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 550 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Relativně nejlépe vychází Třebíčsko se 142 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

V případě dalšího negativního vývoje pandemie koronaviru vláda v pondělí zváží zpřísnění opatření podle čtvrtého stupně rizika. Obchody ale dál zůstanou otevřené všechny, aby nebyly diskriminovaní menší provozovatelé proti velkým řetězcům. Zdá se velmi pravděpodobné, že ke zpřísnění by mohlo dojít ještě do Vánoc, řekl po čtvrtečním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama