reklama

Skandál prince Charlese. Pobočník nabízel za miliony saúdskému podnikateli občanství

Za peníze pro nadaci nabízel britské občanství a rytířský titul. Velký skandál donutil odstoupit nejbližšího pobočníka prince Charlese. Příjemcem měl být movitý podnikatel ze Saúdské Arábie.

reklama

Peníze za laskavost. Noviny Mail on Sunday zveřejnily dopis z roku 2017, v němž nejbližší pobočník prince Charlese píše asistentovi bohatého saúdského podnikatele Mahfouze Marei Mubaraka. Ten předtím odeslal nadaci prince Charlese šestimístnou částku v librách, tedy miliony v přepočtu na české koruny.

„S ohledem na pokračující a nejnovější velkorysost Jeho Excelence (...) jsem rád, že vám mohu potvrdit, že jsme ochotni a rádi podpoříme žádost o občanství,“ píše se v dopise, který psal Charlesův pobočník. Kromě občanství nabídl i přímluvu za to, aby podnikatel získal rytířský titul.

Princ Charles tak čelí obrovskému skandálu. Bývalý ministr zahraničí Norman Baker, znalec princových financí, řekl, že bude kontaktovat komisařku metropolitní policie s žádostí o prošetření.

„Nadace předvádí hodnotnou a často průkopnickou práci. Přesto Charles opakovaně ukázal, že je ochotný přijímat šeky téměř od kohokoli, aniž by se zdálo, že by si uvědomil – nebo by ho to snad zajímalo –, že za velké šeky dárci chtějí zpátky i něco pro sebe,“ uvedl Baker.

Mluvčí nadace prohlásila, že věc v současné době vyšetřuje i sama organizace. Televizní stanice Sky News nebo BBC připomínají, že mezi sporné dárce patří například bývalý šéf saúdských špiónů Turki bin Faisal nebo ruský podnikatel Ruben Vardanyan podezřelý z praní špinavých peněz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista
Volby 2021

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama