reklama

Školy jako tikající bomba? Rozvolnění přiživilo epidemii, shodují se odborníci

Rozvolnění obchodů a restaurací se zatím na narůstajících číslech nemohlo výrazně projevit. Proč tedy počet lidí pozitivně testovaných na koronavirus roste? Podle odborníků jsou novými ohnisky školy. Žáci se vraceli do lavic postupně od 18. listopadu.

reklama

„Rozvolnění na školách přiživilo epidemii a dostalo nás do čtvrtého stupně. Nečekal jsem, že k tomu dojde tak rychle,“ řekl CNN Prima NEWS evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

„Určitě jsou za tím školy. Zatímco v předchozí době školy byly nulové, na základních školách už máme hlášeno několik desítek onemocnění,“ uvedla pro CNN Prima NEWS šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

K pátku 4. prosince bylo v pražských školách 88 pozitivně testovaných lidí, z toho 51 je žáků nebo studentů. 456 žáků a studentů bylo v hlavním městě v karanténě. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice.

„Návrat žáků a studentů do škol samozřejmě určitým rizikem pro epidemiologickou situaci je, ale nedomnívám se, že za současným zhoršením PES skóre jsou pouze otevřené školy,“ napsal CNN Prima NEWS lékař a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Uzavřít školy není řešení

Podle Jágrové ale není cestou školy zase uzavřít. „Takováto neustálá změna určitě není pozitivní,“ míní pražská hygienička.

Podobně to vidí i Kaňkovský. „Minimálně 1. stupeň základních škol a poslední ročníky základních a středních škol je důležité udržet v prezenční výuce alespoň do 18. prosince, samozřejmě pokud nedojde k razantnímu zhoršení epidemiologické situace,“ konstatoval.

Jiný názor než tři citovaní odborníci má lékař a další z místopředsedů zdravotnického výboru Bohuslav Svoboda (ODS). „Myslím, že to je normální vývoj a je to výkyv, který by tam byl stejně, školy neškoly. Je to krátká doba, aby se dalo říct, že ten nárůst souvisí s rozvolňováním,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Svoboda.

Prvňáci a druháci se vrátili do lavic 18. listopadu. V pondělí 30. listopadu je následovali v návratu do škol i zbývající žáci prvního stupně a deváté třídy základních škol. Ostatní žáci druhého stupně se střídají po týdnu v prezenční a distanční výuce.

Na základních školách platí, že se děti z různých tříd nesmějí potkávat. Roušky jsou povinné i při výuce.

Na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách začala fungovat střídavá prezenční a distanční výuka od pondělí 7. prosince. Studenti se mohou vrátit i na vysoké školy, a to ve skupinách 20 lidí. Týká se to prvních ročníků a těch, kteří mají mít praktickou výuku. Řada fakult ale plánuje dokončit semestr jen s on-line vyučováním.

Tagy:
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama