reklama

Skopeček: Jsem za trhovce smutný. Dostanou kompenzace jako v Německu, reagoval Havlíček

Uzavření vánočních trhů situaci dramaticky nezlepší, kritizoval vládní nařízení ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Řekl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka z hnutí ANO dostanou trhovci kompenzace, které prý mají být podobné těm v Německu.

reklama

„Vláda po pár dnech zase změnila rozhodnutí. Živnostníci počítali, že na vánočních trzích budou moct prodávat. Nemyslím, že když trhy omezíme, situace v tuzemsku se dramaticky zlepší,“ zhodnotil Skopeček.

Poslanec ODS zároveň dodal, že přenos viru je mnohem pravděpodobnější v uzavřených prostorách, a to třeba v obchodních centrech. „Jsem smutný, že jsme se nepoučili z předchozích vln,“ dodal.

Havlíček připustil, že nařízení přišlo dost narychlo, a proto se trhovci dočkají kompenzací. „Ty budou nejspíš podobné jako v Německu. Není to definitivní, jednání budou pokračovat. Uvědomujeme si, že to bylo na poslední chvíli,“ připustil ministr vlády v demisi.

Na kolik by si reálně trhovci po vzoru Německa přišli, neupřesnil. Havlíček však přiblížil výpočet. „Do kompenzace zahrneme i výdaje s likvidací, peníze do značné vynahradí ztráty,“ připustil. Připomněl, že nikdo nemohl očekávat příchod nové varianty koronaviru, která se rozšířila z Jihoafrické republiky. „Reagují na to všechny země, po nás zrušili trhy i v Nizozemsku. Varianta omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu.

Naučme se s virem žít

I nastupující vláda pěti koalic musí počkat, s čím vláda nyní přijde. „Je potřeba si uvědomit, že kompenzační příspěvky stojí obrovské peníze a že virus se nezmění ani s těmito Vánocemi. Musíme se naučit s virem žít a nepodlehnou panice,“ podotkl Skopeček s tím, že zavírání obchodů a trhů může zmrazit ekonomiku.

Havlíček i v nedělní Partii uvedl, že vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle něj důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček. Současná vláda se prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

V neděli v Česku přibylo 9 292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst. Po dvou dnech, kdy v mezitýdenním srovnání počty nově nakažených klesly, byl tentokrát přírůstek proti minulé neděli zhruba o 1 000 případů COVID-19 vyšší. Laboratoře přitom provedly méně testů než před týdnem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?
Názory

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama