reklama

Šlachta nevyloučil vládu s ANO, SPD ani KSČM. Chce hlavně prošetřit covidové zakázky

Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta v pořadu K věci na CNN Prima NEWS nevyloučil vládní spolupráci s hnutím ANO, SPD ani s komunisty. Šlachtovi jde podle jeho slov především o prosazování volebního programu.

reklama

Do voleb zbývají necelé čtyři týdny. V médiích už se spekuluje, jak by mohla vypadat příští vláda a z jakých politických subjektů by mohla být složena. Dvě opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN by podle některých průzkumů mohly na většinu v Parlamentu dosáhnout. Záleželo by ale na tom, zda by lídr silnější z nich dostal od prezidenta Miloše Zemana možnost novou vládu sestavit.

V případě, že by dvě opoziční koalice v součtu nedosáhly na stojedničku, což naznačuje i poslední průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS, hodlají zůstat v opozici. Andrej Babiš by tak musel sestavit vládu s dalšími stranami, mezi něž by se mohla zařadit i Přísaha. Podle posledních dvou průzkumů se ale zatím pohybuje pod pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny. Předseda hnutí Robert Šlachta si však z průzkumů příliš velkou hlavu nedělá.

Matou agentury voliče?

„Jediný průzkum bude 8. a 9. října, kdy jsou volby. Jsem zvědav, jestli potom agentury vyvodí odpovědnost z toho, že matou voliče,“ řekl Šlachta ve vysílání CNN Prima NEWS. Obzvlášť se potom pustil do agentury STEM, která prý Přísaze tradičně přisuzuje o poznání méně procent než ostatní volební modely.

„STEM nepovažuji ani za agenturu, protože nekoresponduje s průměrnými výsledky ostatních agentur,“ uvedl a poukázal na její některé výrazně nepřesné předpovědi před uplynulými volbami.

Pokud by se Přísaha do Sněmovny skutečně dostala, není jasné, s kým by poté spolupracovala. Šlachta však ve vysílání CNN Prima NEWS popřel, že by hnutí bylo nečitelné: „K vyjednávacímu stolu si sedneme s kýmkoliv, kdo podpoří náš program.“ Nevyloučil přitom ani vládní spolupráci s hnutím ANO, SPD či komunisty.

Zřízení komise je zásadní

Jednou z hlavních priorit Přísahy, která by ji možná přilákala k účasti nebo alespoň podpoře nové vlády, by bylo zřízení sněmovní komise, která vyšetřila státní výdaje v době covidové pandemie.

Šlachta v pořadu také popřel, že by Přísaha byla hnutím jednoho muže, protože má prý odborníky v mnoha oborech. Také se vymezil vůči ostatním politickým subjektům, a to například ve stylu kampaní. „Kampaň děláme trochu jinak, hlavně se bavíme s lidmi. Nemáme finanční prostředky na jarmarky (SPD), zmrzliny (ANO, PirSTAN) nebo letní kina (Spolu),“ rýpnul si politik.

Přísaha prý ve volební kampani utratila zatím zhruba 14 milionů korun. Podle volebního zákona z roku 2016 mohou strany a hnutí během volební kampaně utratit maximálně 90 milionů korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?
Cestování

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

Babiš je prototyp leadera, ale také psychopat, říká expert na předvolební kampaně
Volby 2021

Babiš je prototyp leadera, ale také psychopat, říká expert na předvolební kampaně

Českému voliči imponuje vůdcovství. Prototypem leadera je premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na druhou stranu se ale jedná o psychopata. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl režisér, producent a ideamaker předvolebních kampaní Jakub Hussar. Ten ve volbách pomáhal třeba Vladimíru Franzovi, Pavlu Fischerovi nebo se snažil do Sněmovny dostat hnutí Lidé PRO Mikuláše Mináře.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Benda tepe zákon o předjíždění: Cyklisté si myslí, že chrání svět před smrdícími auty

Poslanec Marek Benda (ODS) nesouhlasí s novinkou o předjíždění cyklistů. Jsou přeci ti správní, kteří chrání svět před smrdícími auty, rýpl si do zákona, který ve čtvrtek schválila Sněmovna. Podle Bendy není potřeba na veškeré lidské chování legislativa, stačí zdravý rozum. Pirátský poslanec Ondřej Profant ale podotkl, že zákon se schválil kvůli malé aktivitě policistů.

reklama

Domácí zpravodajství

Netolický: Lhůty od stavebního zákona jsou šibeniční, reforma bude stát spoustu peněz

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) je i nadále kritický k novému stavebnímu zákonu z dílny ministerstva pro místní rozvoj. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že například lhůty na vyřízení stavebních povolení jsou od nového zákona „šibeniční, až nerealizovatelné“. A měl i další výtky. Proti těm se staví šéfka zmíněného resortu Klára Dostálová (za ANO).

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

reklama