Šlachta nevyloučil vládu s ANO, SPD ani KSČM. Chce hlavně prošetřit covidové zakázky

Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta v pořadu K věci na CNN Prima NEWS nevyloučil vládní spolupráci s hnutím ANO, SPD ani s komunisty. Šlachtovi jde podle jeho slov především o prosazování volebního programu.

Do voleb zbývají necelé čtyři týdny. V médiích už se spekuluje, jak by mohla vypadat příští vláda a z jakých politických subjektů by mohla být složena. Dvě opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN by podle některých průzkumů mohly na většinu v Parlamentu dosáhnout. Záleželo by ale na tom, zda by lídr silnější z nich dostal od prezidenta Miloše Zemana možnost novou vládu sestavit.

V případě, že by dvě opoziční koalice v součtu nedosáhly na stojedničku, což naznačuje i poslední průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS, hodlají zůstat v opozici. Andrej Babiš by tak musel sestavit vládu s dalšími stranami, mezi něž by se mohla zařadit i Přísaha. Podle posledních dvou průzkumů se ale zatím pohybuje pod pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny. Předseda hnutí Robert Šlachta si však z průzkumů příliš velkou hlavu nedělá.

Matou agentury voliče?

„Jediný průzkum bude 8. a 9. října, kdy jsou volby. Jsem zvědav, jestli potom agentury vyvodí odpovědnost z toho, že matou voliče,“ řekl Šlachta ve vysílání CNN Prima NEWS. Obzvlášť se potom pustil do agentury STEM, která prý Přísaze tradičně přisuzuje o poznání méně procent než ostatní volební modely.

„STEM nepovažuji ani za agenturu, protože nekoresponduje s průměrnými výsledky ostatních agentur,“ uvedl a poukázal na její některé výrazně nepřesné předpovědi před uplynulými volbami.

Pokud by se Přísaha do Sněmovny skutečně dostala, není jasné, s kým by poté spolupracovala. Šlachta však ve vysílání CNN Prima NEWS popřel, že by hnutí bylo nečitelné: „K vyjednávacímu stolu si sedneme s kýmkoliv, kdo podpoří náš program.“ Nevyloučil přitom ani vládní spolupráci s hnutím ANO, SPD či komunisty.

Zřízení komise je zásadní

Jednou z hlavních priorit Přísahy, která by ji možná přilákala k účasti nebo alespoň podpoře nové vlády, by bylo zřízení sněmovní komise, která vyšetřila státní výdaje v době covidové pandemie.

Šlachta v pořadu také popřel, že by Přísaha byla hnutím jednoho muže, protože má prý odborníky v mnoha oborech. Také se vymezil vůči ostatním politickým subjektům, a to například ve stylu kampaní. „Kampaň děláme trochu jinak, hlavně se bavíme s lidmi. Nemáme finanční prostředky na jarmarky (SPD), zmrzliny (ANO, PirSTAN) nebo letní kina (Spolu),“ rýpnul si politik.

Přísaha prý ve volební kampani utratila zatím zhruba 14 milionů korun. Podle volebního zákona z roku 2016 mohou strany a hnutí během volební kampaně utratit maximálně 90 milionů korun.

Tagy: