Exkluzivní průzkum: ANO kraluje s 32 procenty, druhá je Spolu. Šlachta i ČSSD mimo Sněmovnu

Měsíc před volbami má nejvyšší preference vládní hnutí ANO. Z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS vyplývá, že by s 32,4 procenta volby vyhrálo. Druhá je koalice Spolu s 20 procenty, koalice Pirátů a STAN stagnuje na 18 procentech.

„Vládní hnutí ANO stvrdilo v modelu STEM pozici nad 30 procent, kam se po delší době vrátilo v srpnu. V modelu tak s přehledem drží první místo,“ konstatuje agentura. Pokud by se nyní konaly volby, hnutí ANO by podle STEM získalo 32,4 procenta.

Koalice Spolu lehce oslabila a trojice stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 20 procenty. Během léta klesla i podpora koalice Pirátů a STAN, kteří by skončili na třetím místě s 18 procenty.

Podpora SPD zůstává na 11,8 procenta a v modelu s koalicemi hnutí náleží čtvrté místo. Do Sněmovny by se dostali ještě komunisté, kteří by získali 5,4 procenta.

Naopak mimo dolní parlamentní komoru by zůstala ČSSD, které průzkum agentury STEM přisoudil 4,4 procenta. „ČSSD se v aktuálním měření opět nachází pod pětiprocentní hranici, její vstup do Sněmovny však zůstává otevřený,“ uvádí STEM.

Šlachtova Přísaha oslabuje

Strana Trikolóra, Svobodní, Soukromníci má podporu 3,3 procenta. Mírně kleslo hnutí Přísaha Roberta Šlachty. „V září by se do Sněmovny pravděpodobně nedostalo ani při zohlednění výběrové odchylky,“ podotýká STEM. Přísaha má v průzkumu 2,2 procenta.

Preference se tak podle STEM v dlouhodobém horizontu do značné míry vrátily k rozložení sil před pandemií koronaviru.

Pokud by se preference ze zářijového průzkumu přepočetly na mandáty, hnutí ANO by ve Sněmovně získalo 78 křesel. Koalice Spolu by měla 46 poslanců, Piráti a STAN by měli dohromady 42 zákonodárců. Hnutí SPD by zastupovalo 26 poslanců a komunisté by jich měli ve sněmovních lavicích osm.

Zajímavý je i model, který nepočítá s koalicemi. Pokud by strany kandidovaly samostatně, průzkumu by pořád vévodilo hnutí ANO s více než 32 procenty. Druhá by skončila SPD s 11,8 procenta. ODS by samostatně získala 11,5 procenta, Piráti 11,4 procenta.

Podpora hnutí STAN by byla 6,9 procenta, KSČM 5,5 procenta. Za branami Sněmovny by skončila ČSSD, ale také TOP 09 nebo lidovci, kteří s ODS tvoří koalici Spolu. Pokud by TOP 09 kandidovala sama, její podpora by podle průzkumu STEM byla 4,1 procenta. KDU-ČSL by samostatně získala 3,8 procenta.

Volební účast by mohla být vysoká

„Více než polovina lidí (55 procent) si pro hypotetické zářijové volby dovede vybrat stranu, koalici či hnutí, kterému by dala hlas. Dalších 11 procent je odhodláno k volbám nedorazit. Zbývající přibližně třetina si není svou účastí či možnou volenou stranou jista,“ zdůrazňuje STEM.

Podle agentury je nejistota kolem výsledku voleb na začátku září mimořádně vysoká a výsledek voleb se tak může od současného rozložení sil značně lišit. Dá se očekávat o něco vyšší volební účast než v minulých sněmovních volbách, kdy k urnám dorazilo 60,84 procenta voličů.

Průzkum probíhal mezi 31. srpnem a 8. září. Výzkum se tak uskutečnil na začátku nového školního roku, tedy v době, kdy se začíná více šířit nákaza koronaviru a zpomaluje tempo očkování. Zároveň jsou předvolební kampaně v plném proudu. STEM se dotázal celkem 1 014 občanů ČR podle kvótního výběru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři
Domácí

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:03

Ruské síly ostřelovaly dvě čtvrti v Charkově. Zemřela 46letá žena a byla poškozena kritická infrastruktura, uvedl gubernátor Oleh Syněhubov.

07:38

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

07:23

Ukrajinci pokračují v postupu u Lymanu a v Chersonské oblasti, uvedli analytici

07:00

Nvidia ukončuje aktivity v Rusku, zaměstnancům nabídl práci v jiných zemích

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Bolestný příběh mladé tanečnice: Při ruském útoku přišla o nohu. Umřít by bylo lehčí, říká

Anastasija Šestopalová, studentka Národní pedagogické univerzity Mychajla Drahomanova v Kyjevě, se tanci věnovala profesionálně 13 let. Stará Nasťa je pryč. Tak popisuje dívka samu sebe po tragédii, k níž došlo letos 8. dubna. Toho dne ruské jednotky zaútočily raketami na železniční stanici v Kramatorsku. Devatenáctiletá dívka tam čekala na evakuaci, aby se dostala ke svým přátelům v Dněpru. Dočkala se jí ale pozdě. Při ostřelování přišla o nohu.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Další „vychytávka“ při obcházení modrých zón: Na zakrytí auta jsou strážníci krátcí

Parkování v centrech velkých měst je nesmírně vysilující záležitostí. Pokud v dané lokalitě nemáte trvalé bydliště, je to prakticky neřešitelný problém. Někteří řidiči ho řeší překrýváním registračních značek, teď se hlavním městem šíří další „vychytávka“. A dozorující orgány jsou na vynalézavce, kteří zakryjí celé auto plachtou, podle všeho krátké.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.