reklama

Exkluzivní průzkum: ANO kraluje s 32 procenty, druhá je Spolu. Šlachta i ČSSD mimo Sněmovnu

Měsíc před volbami má nejvyšší preference vládní hnutí ANO. Z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS vyplývá, že by s 32,4 procenta volby vyhrálo. Druhá je koalice Spolu s 20 procenty, koalice Pirátů a STAN stagnuje na 18 procentech.

reklama

„Vládní hnutí ANO stvrdilo v modelu STEM pozici nad 30 procent, kam se po delší době vrátilo v srpnu. V modelu tak s přehledem drží první místo,“ konstatuje agentura. Pokud by se nyní konaly volby, hnutí ANO by podle STEM získalo 32,4 procenta.

Koalice Spolu lehce oslabila a trojice stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 20 procenty. Během léta klesla i podpora koalice Pirátů a STAN, kteří by skončili na třetím místě s 18 procenty.

Podpora SPD zůstává na 11,8 procenta a v modelu s koalicemi hnutí náleží čtvrté místo. Do Sněmovny by se dostali ještě komunisté, kteří by získali 5,4 procenta.

Naopak mimo dolní parlamentní komoru by zůstala ČSSD, které průzkum agentury STEM přisoudil 4,4 procenta. „ČSSD se v aktuálním měření opět nachází pod pětiprocentní hranici, její vstup do Sněmovny však zůstává otevřený,“ uvádí STEM.

Šlachtova Přísaha oslabuje

Strana Trikolóra, Svobodní, Soukromníci má podporu 3,3 procenta. Mírně kleslo hnutí Přísaha Roberta Šlachty. „V září by se do Sněmovny pravděpodobně nedostalo ani při zohlednění výběrové odchylky,“ podotýká STEM. Přísaha má v průzkumu 2,2 procenta.

Preference se tak podle STEM v dlouhodobém horizontu do značné míry vrátily k rozložení sil před pandemií koronaviru.

Pokud by se preference ze zářijového průzkumu přepočetly na mandáty, hnutí ANO by ve Sněmovně získalo 78 křesel. Koalice Spolu by měla 46 poslanců, Piráti a STAN by měli dohromady 42 zákonodárců. Hnutí SPD by zastupovalo 26 poslanců a komunisté by jich měli ve sněmovních lavicích osm.

Zajímavý je i model, který nepočítá s koalicemi. Pokud by strany kandidovaly samostatně, průzkumu by pořád vévodilo hnutí ANO s více než 32 procenty. Druhá by skončila SPD s 11,8 procenta. ODS by samostatně získala 11,5 procenta, Piráti 11,4 procenta.

Podpora hnutí STAN by byla 6,9 procenta, KSČM 5,5 procenta. Za branami Sněmovny by skončila ČSSD, ale také TOP 09 nebo lidovci, kteří s ODS tvoří koalici Spolu. Pokud by TOP 09 kandidovala sama, její podpora by podle průzkumu STEM byla 4,1 procenta. KDU-ČSL by samostatně získala 3,8 procenta.

Volební účast by mohla být vysoká

„Více než polovina lidí (55 procent) si pro hypotetické zářijové volby dovede vybrat stranu, koalici či hnutí, kterému by dala hlas. Dalších 11 procent je odhodláno k volbám nedorazit. Zbývající přibližně třetina si není svou účastí či možnou volenou stranou jista,“ zdůrazňuje STEM.

Podle agentury je nejistota kolem výsledku voleb na začátku září mimořádně vysoká a výsledek voleb se tak může od současného rozložení sil značně lišit. Dá se očekávat o něco vyšší volební účast než v minulých sněmovních volbách, kdy k urnám dorazilo 60,84 procenta voličů.

Průzkum probíhal mezi 31. srpnem a 8. září. Výzkum se tak uskutečnil na začátku nového školního roku, tedy v době, kdy se začíná více šířit nákaza koronaviru a zpomaluje tempo očkování. Zároveň jsou předvolební kampaně v plném proudu. STEM se dotázal celkem 1 014 občanů ČR podle kvótního výběru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu
Zahraničí

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu

Americká základna Bagrám v Afghánistánu – symbol moci i krutosti. Na místní přistávací dráze dosedala letadla s prezidenty i armádními veliteli. Uvnitř se ale nacházela věznice s brutální pověstí. Vězni zde měli být tvrdě vyslýcháni i mučeni. Celý rozsah krutých podmínek ale vychází najevo až nyní po odchodu amerických vojáků ze země. Štáb CNN bývalou základnu navštívil a reportér Nic Robertson barvitě popsal, co tam viděl. Podívejte se na exkluzivní reportáž.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou
Zdraví

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

Ochrana klimatu není drahá, musíme s ní začít hned, říká poslanec za německé Zelené

Do voleb v Německu zbývají tři dny. Po nich a po vytvoření nového kabinetu skončí šestnáctiletá vláda kancléřky Angely Merkelové, kterou by chtěla nahradit kandidátka německých Zelených Annalena Baerbocková. Na jaře se to zdálo reálné, podle posledních průzkumů již méně. „Ale i s 16 či 18 procenty by Zelení dosáhli svého nejlepšího výsledku v historii a byl by to úspěch,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS poslanec německého Spolkového sněmu a lídr hamburské kandidátky Manuel Sarrazin.

Pollert: Chtít po neočkovaných platit si léčbu je totéž, jako požadovat to po kuřácích

Deset milionů Čechů nežije zdravě, řekl lékař Lukáš Pollert v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Je proto podle něj nemyslitelné, aby si lidé odmítající očkování platili náklady spojené s následnou léčbou. Je to stejné, jako bychom kuřákům řekli, ať platí, když dostanou infarkt, zdůraznil. S tímto tvrzením však nesouhlasil biolog Jaroslav Flegr.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kdo byl hokejista Prokop, který si vzal život? Talent s budoucností a spoluhráč hvězd

Hokejistovi Tomáši Prokopovi bylo pouhých 27 let, když se rozhodl ukončit svůj život. Autem najel pod vlak nejspíše kvůli nešťastné lásce. Před časem se s ním totiž podle všeho rozešla jeho přítelkyně. Prokopova kariéra je silně provázaná s českobudějovickým hokejem. Zahrál si ale i v jiných českých klubech i v zahraničí. Patřil také do mládežnických reprezentací.

reklama

Domácí zpravodajství

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama