Ztrácíte se ve volebních programech stran? Zajímá vás, která z nich vám plánuje zvýšit daně a která naopak přidat na rodičovské nebo důchodech a jak se vypořádá s další případnou vlnou koronaviru? Položili jsme politikům 40 vašich nejčastějších dotazů a jasně a přehledně poskládali jejich odpovědi. V následujícím měsíci se tak můžete těšit na to nejdůležitější z programů všech stran, které bojují o vaši přízeň a pravidelně figurují ve volebních průzkumech.
Jako první přichází na řadu nováček – hnutí Přísaha Roberta Šlachty. Bývalý policista a celník, který letos oslavil padesátiny, bojuje o přízeň voličů poprvé. Jako hlavní motivy vstupu do politiky zmiňuje často korupci a netransparentní chování ze strany současných politiků. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, když v červnu 2013 vtrhl na Úřad vlády České republiky a následně došlo předčasně k pádu kabinetu Petra Nečase.
Jak se ale Robert Šlachta a jeho hnutí postaví k tématům jako školství, zdravotnictví, zvyšování daní, zrušení EET, bydlení nebo čerpání dotací? Na to vše jsme se ptali za vás.
1. Školství
Jaká je vaše vize školství v Česku? Mělo by se něco podle vás změnit? Pokud ano, co?
- Omezit byrokracii
- Garantovat stejnou kvalitu školství po celé zemi bez ohledu na původ dítěte
- Vytvořit registr pracovníků ve školství a zkvalitnit přípravy pracovníků
- Aktualizovat jednotný informační systém pro pedagogy a vedoucí pracovníky ve školství
Známky nebo slovní hodnocení?
- Známky i slovně
Dobře zvolený slovní komentář a konstruktivní zpětná vazba dokážou podpořit motivaci a zvýšit chuť žáka k dalšímu studiu.
Chybí sestry, lékaři, truhláři, klempíři atd. Jak motivovat ke studiu těchto oborů?
- Ukotvením mistrovské zkoušky do zákona a lepší reakcí na potřeby trhu práce
Je třeba obnovit prestiž odborného vzdělávání a řemesla, například podporou pozitivního mediálního obrazu a marketingové strategie. Je třeba zdůrazňovat potřebnost a výhody těchto profesí. Dalším řešením je ukotvení mistrovské zkoušky do zákona, která potvrzuje a oceňuje kvalitu odborníků. Podpoříme co nejširší propojení a spolupráci škol se zaměstnavateli a kombinaci teoretické všeobecné přípravy a praxe ve firmách či u živnostníků.
Zpoplatnili byste studium na vysoké škole?
- Ne
Jaký předmět podle vás dětem ve školách chybí?
- Finanční, právní a občanská gramotnost
Důležité je propojit tradiční předměty do bloků a projektů. Učitel češtiny musí vědět, co učí jeho kolega ve fyzice či dalších předmětech, aby docházelo k podpoře stejných vzdělávacích cílů. Do škol chceme zavést vzdělávání v oblastech finanční, právní a občanské gramotnosti, je nutné zlepšovat dovednosti komunikace a prezentace, rozvíjet talent, zručnost, kreativitu a inovativní myšlení, posilovat socio-emoční inteligenci, schopnost spolupracovat, vyjednávat a vytvářet sociální vazby.
2. Zdravotnictví
Co je podle vás největším problémem českého zdravotnictví a jak ho řešit?
- Politizace
Účelová politizace zdravotnické problematiky, jak partajní souboje, tak i „politika uvnitř“, která má ve většině případů ekonomický podklad. Je třeba transparentní a důsledné sledování kvality, elektronizace a účelné ekonomické kontroly.
Zdravotnictví je z velké míry hrazené státem. Mělo by projít zásadní transformací a privatizací?
- Ne
Plně tržní systém v privatizovaném zdravotnictví mění medicínu na podnikání a tím vede k tržnímu rozhodování v poskytování druhu a rozsahu zdravotní péče. Vliv státu je nutný i pro řešení náhle vzniklých situací vyžadujících zásadní systémové kroky, jako třeba epidemie.
Lidé mnohdy čekají dlouhé měsíce na operace. Co byste s tím udělali?
- Více peněz do zdravotnictví
Ve většině rozvinutých států Evropy je čekání na odložitelné výkony delší než u nás. Budeme-li tedy požadovat zkrácení čekání třeba na kloubní náhradu, budeme muset vydat další prostředky do zdravotnického systému.
Jak byste nalákali mladé ženy i muže, aby se stali zdravotními sestřičkami nebo bratry? Přemýšlíte o nějakých benefitech?
- Školky v nemocnicích a kratší úvazky
Podpoříme čtyřiadvacetihodinová školková zařízení v našich nemocnicích i možnost kratších úvazků pro rodiče. Tím zvýšíme počet zdravotníků a zlepšíme jejich pracovní podmínky. Jsme pro zrušení duplicitní sesterské dokumentace, tzv. piškvorek, a pro zrušení nesmyslné byrokracie.
3. Doprava
Zrušili byste slevy ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty, které zavedlo hnutí ANO?
- Ne
Za poslední roky se v Česku stalo několik tragických nehod na železnici. Kde vidíte chybu a jak konkrétně byste zvýšili bezpečnost?
- Musíme předcházet přetížení a únavě strojvedoucích
V silniční dopravě musí mít každý profesionální řidič takzvanou kartu řidiče, která zaznamenává i doby řízení a odpočinku, které šofér musí dodržovat. V železniční dopravě to tak není, strojvedoucí tak mohou být vystaveni únavě. Kartu řidiče bychom zavedli i tam.
Kolik kilometrů dálnic byste za 4 roky zvládli postavit?
- Stejné tempo jako doteď
Chceme pokračovat v nastoleném tempu výstavby dálniční sítě, kdy je v letošním roce plánováno zprovoznit přibližně 75 km dálnic.
Zvažujete rozšíření mýta? Pokud ano, kde?
- Ano
Zpoplatnili bychom úseky využívané dopravci při vyhýbání se zpoplatněným úsekům.
Které dopravní stavby budou za vaší vlády prioritou?
- Pražský okruh – dokončení
- Dokončení opravy D1 včetně mostů
- Dostavba silnice D35
- Dálnice D3
- Rychlostní komunikace Hulín–Fryšták
- Zajištění kvalitních komunikací v úrovni krajů (silnice II. a III. tříd)
- Zkapacitnění koridorových tratí (zejména 1. koridoru) a zajištění provozuschopnosti dráhy
- VRT – vysokorychlostní tratě
4. Bydlení
Pro většinu Čechů je bydlení velmi drahé. Co považujete za největší problém a jak ho budete řešit?
- Musíme zrychlit výstavbu. Byty bude stavět i samospráva
Za největší problém považujeme to, že lidé dávají více než 50 % všeho, co vydělají, za nájem. Stát musí pomoct zvýšit dostupnost bydlení. Vlastnické bydlení se musí vyřešit zrychlením výstavby. Nedostatek nájemního bydlení chceme po vzoru Vídně řešit tak, aby v České republice ve velkém začaly stavět nájemní byty obce a samosprávy.
Souhlasíte se zavedením vyšších daní pro majitele, kteří mají více bytů?
- Ne
Nechceme zvyšovat daně. Chceme daňovou stabilitu po bouřlivém covidovém období
Souhlasíte se stavbou prefabrikovaných bytů, jak navrhuje premiér Andrej Babiš?
- Nevíme
Je jedno, zda jde o prefabrikované, nebo neprefabrikované byty, pokud na jejich vlastnictví nedosáhnou lidé, ale jenom spekulanti.
Zakázali byste služby typu Airbnb?
- Vyvedeme Airbnb z šedé ekonomiky
Airbnb již dávno není přátelským využíváním dočasně volného bytu, ale nelegálním podnikáním v oblasti krátkodobých pronájmů. Je nutné vyvést Airbnb z šedé ekonomiky a udělat z něj legální podnikání. Bydlení vedle Airbnb bytů je mnohdy pro slušné lidi stejnou noční můrou jako bydlení vedle nepřizpůsobivých spoluobčanů. Je nutno tvrdě vyžadovat pravidla a za jejich nedodržování postihovat i majitele bytů.
5. Důchody
Souhlasíte s návrhem důchodové reformy rozdělené na minimální důchod pro všechny, zásluhovou část podle odpracovaných let a odvedených peněz plus výchovný a spořicí pilíř?
- Chceme důslednou reformu
Říkáme ne zvyšování věku odchodu do důchodu. Nízké důchody žen se musí dorovnat. Pečující osoby nesmí systém trestat za dlouhodobou péči o své blízké.
Vláda každý rok přidávala důchodcům nad rámec zákonné valorizace. Dělali byste to také?
- Nejdřív ucpeme díry v rozpočtu
Naším cílem je v první řadě ucpat díry ve státním rozpočtu. Podle NKÚ je to ročně až 20 miliard korun. Pokud toto dokážeme, budeme řešit, jak nastavit spravedlivý systém.
Byli byste pro to, aby se důchody zvedaly těm seniorům, kteří pobírají nejmenší důchody?
- Ano
6. Daně a finance
Zvedli byste některé daně? Které?
- Ano, spotřební daně
Chceme stabilitu a předvídatelnost daní. Přísaha odmítá daňové experimenty a zvyšování daní minimálně do konce roku 2022. Nebudeme zvyšovat ani daň z příjmu fyzických osob, ani daň z příjmu právnických osob. Nebráníme se jednáním o přiměřených úpravách spotřebních daní (tabák, alkohol, pohonné hmoty) v návaznosti na inflaci.
Zavedli byste nějaké nové daně?
- Jen takovou, která by zabránila odlivu nezdaněných peněz z ČR, daně pro Facebook, Google atd.
Požadujeme férové zdanění nadnárodních technologických společností ve státech, kde realizují zisk. Jako mezikrok je možno považovat jejich zdanění celosvětově jednou daní a tu následně rozdělit jednotlivým státům (je předmětem jednání G7).
V Česku je jedno z největších zdanění práce. Snížili byste daně lidem?
- Teď ne, v budoucnu ano
Loňské snížení zdanění fyzických osob přineslo snížení zdanění práce. Pro příští rok nepodpoříme žádné daňové experimenty. Snížení zdanění je směr, kterým se Přísaha určitě vydá v budoucnu. Občané jsou se svými prostředky vždy schopni naložit racionálněji, než jak učiní stát prostřednictvím svých výdajů.
Zavedli byste znovu daň z nabytí nemovitosti?
- Ne
Zavedli byste daňové prázdniny?
- Ano, pro mladé, pro důchodce
Navrhneme daňové osvobození mladých po ukončení vzdělání (základní, střední či vysokoškolské), a to minimálně na půl roku, lépe na 1 rok. Záměrem je motivace k práci a ulehčení přechodu k samostatnosti. U důchodců navrhujeme osvobození od placení zdravotního a sociálního pojištění, aby byli motivováni k práci při nedostatku pracovníků. Drobné a začínající podnikatele navrhujeme podpořit zvýšením limitu pro OSVČ u paušální daně z 1 na 2 miliony.
7. Mateřství a rodičovství
Stačí rodičovský příspěvek 300 tisíc korun, nebo byste byli pro jeho zvýšení?
- Stačí
Důležitější je vyřešit problémy žen při snaze skloubit svoji kariéru s rodinou.
Souhlasíte se zavedením zkrácených úvazků?
- Podpoříme firemní školky
Pokud ženám usnadníme soulad práce a mateřství, budou mít lepší perspektivu na trhu práce, vyšší plat a ve výsledku i vyšší penzi. Vedle pomoci rozšiřování dostupnosti jeslí a mateřských škol chceme usnadnit i rozvoj firemních školek.
ČSSD navrhuje porodné 15 tisíc pro všechny. Dnes činí 13 tisíc korun jen pro lidi s nízkými příjmy. Jste pro zvýšení?
- Ne
Nejdřív musíme stabilizovat finance po covidu, až následně řešit navyšování mandatorních výdajů.
Nechali byste povinný předškolní rok vzdělávání?
- Ano
Ukazuje se to jako efektivní řešení zejména pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Díky delší předškolní výuce se zvyšuje jejich sociální mobilita.
8. EET
Co se stane s elektronickou evidencí tržeb, pokud se dostanete do vlády?
- EET zachováme
S elektronickou evidenci tržeb již má podnikatelský sektor dostatečné zkušenosti. Přísaha považuje EET za nástroj, kterým lze srovnávat férové podmínky v podnikatelském sektoru. Výhledově lze využít EET jako základ pro digitalizaci státu či pro daňové přiznání a tím pomoci se snížením administrativní zátěže poplatníků.
9. Covid
Souhlasíte s tím, aby se lidé očkovali každý rok? Má být očkování povinné?
- Chceme dobrovolné očkování
Cílem není očkovat každý rok, ale účelná kontrola epidemie tak, aby nezablokovala zdravotní systém a nezanechala dlouhodobé zdravotní následky. Vhodnou periodicitu očkování musí určit specialisté. Přísaha prosazuje dobrovolné očkování.
Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích
Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.
- Nový předmět ve školách?
- Privatizujete zdravotnictví?
- Zrušíte EET?
- Zavedete daňové prázdniny?
- Známky, nebo slovní hodnocení?
- Zavedete nové daně?
- Jak na důchodovou reformu?
Programy stručně
Jak moc a jakými kroky má vláda zasahovat do pravomocí soukromých firem v souvislosti s covidem?
- Opatření jsou namístě, pokud chrání občany a jsou prokazatelně zdůvodněna
Jak chcete zjednodušit život lidem, kterým covid zásadně ztížil život, práci, podnikání? Měl by jim vůbec stát stále ještě pomáhat?
- Inspirace v Rakousku a Německu
V současnosti je důležité, jak se zachováme v případě další vlny covidu. Přísaha proto chce postupovat po vzoru Rakouska a Německa: Nejdřív podpořme, teprve pak kontrolujme.
10. Životní prostředí
Jak byste motivovali lidi k třídění odpadu či nevyhazování odpadků do přírody?
- Odmalička
Jde hlavně o výchovu dětí. Ta už začíná fungovat. Starší lidi pak mediální kampaní na podporu třídění (od obcí až po zaměstnavatele).
Spousta věcí se zbytečně balí do plastů. Snažili byste se to změnit?
- Ano
Čím více zamezíme tvorbě zbytečných obalů, drahých potisků apod., tím více ušetříme náklady na třídění.
Měla by být ve škole povinná výchova k ochraně životního prostředí?
- Ano
Mělo by se to vyučovat v rámci už existujících předmětů, což se na řadě škol už nyní děje.
11. Dotace
Jsou potřeba desítky dotačních titulů? Proč se třeba obcím nedá více peněz, o kterých si samy rozhodnou, na co je dají?
- Ne, v dotacích je chaos
Dotačních titulů je příliš, není jasné, čeho s jejich pomocí chce administrativa dosáhnout a jaké přínosy očekává. Není zajištěn systém efektivní kontroly. Čím více nepřehlednosti, tím větší prostor pro korupci. Dotace podnikatelskému sektoru znamenají výhodu v konkurenčním boji a deformují tržní prostředí. Dotace jsou doprovázeny mnoha excesy spojenými s jejich zneužíváním. Nápravy lze dosáhnout zavedením přísného hodnocení dotačních titulů pohledem potřebnosti dotace pro stát či efektivnosti výdaje.
Na co by dotace měly být a na co ne?
- Veřejný prospěch a zemědělství
Vždy by měl být zřejmý veřejný, a nikoliv pouze soukromý prospěch. Nemá význam dotacemi podporovat některé podnikatele na úkor druhých, tím se vytváří nejen nerovné podmínky, ale i obrovský prostor pro korupci. Podnikatelský sektor by si měl na své investice vydělat podnikatelskou činností. Tím nepopíráme plošné dotace do zemědělství, neboť jsme v EU a zemědělci by bez těchto dotací nemohli existovat. Základem dotačních titulů by měly být poskytovatelé sociálních služeb a skutečná péče o nejvíce zranitelné. Pro zvýšení konkurenceschopnosti ČR by mohl být zřízen fond na podporu startupů či významných objevů a patentů.
Na co by měly být státní dotace a na co evropské?
- To není podstatné
Navrhneme změnu v zaměření evropských dotací na rychlé vybudování dopravní infrastruktury a zahájíme diskuse o vybudování obecního a státního bytového fondu pro sociálně slabé. Důležité je i vybudování záchytných parkovacích objektů a parkovacích domů.
Celý program Přísahy Roberta Šlachty si můžete projít na jejich stránkách.