Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Poradní komise doporučila vicepremiérovi Vítu Rakušanovi jako budoucího policejního prezidenta Martina Vondráška. Ministr vnitra to uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS. Vondrášek byl jediný kandidát, který se o post přihlásil. Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

Na řadě je teď vedení ministerstva vnitra, které buď doporučení komise akceptuje, nebo jej z konkrétních důvodů odmítne. Podle Rakušana by mělo být definitivně jasno příští úterý. „Od začátku jsem říkal, že se novým policejním prezidentem stane pan Vondrášek. Na mě to působí tak, že pan Rakušan je v rukou ODS a oni si ho vodí jak slepého koně,“ komentoval výměnu Šlachta v pořadu K věci.

O Vondráškovi se v médiích hovoří jako o blízkém příteli exministra vnitra Ivana Langera (ODS). Šlachta navíc upozorňuje na způsob, jakým Švejdar konec ve funkci oznámil. Své rozhodnutí totiž zveřejnil poté, co se na počátku prosince s kandidátem na ministra vnitra Rakušanem sešel. Vláda v té době ještě ani nebyla jmenována prezidentem.

Švejdar poté oznámil, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí a že odejde. Rakušan v reakci na to odmítl, že by na Švejdara vyvíjel jakýkoli nátlak.

„Podle mě to byly kroky, aby si ODS s Rakušanem dosadila svého policejního prezidenta. Vondrášek je spojen s ODS,“ kritizoval Šlachta.

Topolánek: ODS dosadila i vás

Tím ale poňoukl expremiéra Mirka Topolánka, který mu na Twitteru připomněl, jak to bylo s jeho kariérou. „Poslouchejte, Róberte, vy parodie na politika. A nebyl vy jste náhodou právě na návrh ODS a Ivana Langera instalován do funkce ředitele ÚOOZ? Jestli jste na to náhodou nezapomněl,“ napsal bývalý předseda ODS.

Šlachta v letech 2008 až 2016 působil jako ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). V roce 2016 pak vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), a to sloučením protikorupční policie a právě ÚOOZ.

„Za touto zpackanou reorganizací policejních útvarů stál právě Vondrášek. Víme, jak to dopadlo. A teď chce být policejním prezidentem?“ přiznal Šlachta možnou osobní averzi. Podle něj ODS i Ivan Langer dodnes litují, že zrovna on se stal v roce 2008 šéfem ÚOOZ.

Členové ODS kategoricky odmítají, že by chtěli politizovat policii. „Jestli někdo dokázal neuvěřitelně zpolitizovat policejní složky, tak to byl právě předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Od něj opravdu žádné rady nechci,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS třeba poslanec Marek Benda (ODS).

Čistý Kalousek, či neschopný Šlachta?

Šlachta se v pořadu K věci opřel i do dalšího člena tehdejší Topolánkovy vlády. Neparlamentní hnutí Přísaha podobně jako Piráti, kteří mají čtyři poslance, nesouhlasí s rozhodnutím vlády o obsazení správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). V ní totiž nově usedne i bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

„S tímto člověkem chtějí kontrolovat hospodaření největší zdravotní pojišťovny?“ ptal se řečnicky Šlachta. Podle něj je osoba Kalouska pro občany nedůvěryhodná.

Reakce exministra financí na sebe nenechala dlouho čekat: „Milý konstruktére falešných obvinění, když ani vy jste na mě nedokázal za všechna ta léta vašeho působení v policii nic vyšťourat, jsou jenom dvě možnosti: a) jste totálně neschopný, b) jsem absolutně čistý. Jakou variantu preferujete?“

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

08:56

Zelenskyj: Až 100 Ukrajinců každý den umírá uprostřed války

08:38

Dvouměsíční dítě bylo vyfotografováno na pohřbu svého otce

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Největší žoldák všech dob? Mbappé otočil a pobouřil, zklamaná La Liga chystá stížnosti

V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.