reklama

Sledujte Nový den s Romanem Prymulou: Užijí si Češi léto bez roušek?

Česko získá do června více než milion dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Ve středu to uvedl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Léto by tak podle něj mohlo být bez roušek. Sdílí tento optimismus epidemiolog Roman Prymula? Na to a mnohé další se ho zeptáme v pořadu Nový den na televizi CNN Prima NEWS v 8:15.

reklama

Napříč republikou dál klesá počet nově nakažených koronavirem a především hospitalizovaných pacientů. Jejich počet se podařilo dostat pod hranici pěti tisíc, což je nejlepší číslo od Vánoc. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger na Twitteru naznačil, že bychom si v létě mohli od protiepidemických opatření oddechnout. „Léto by tak mohlo být i bez roušek venku,“ napsal.

Jak se epidemická situace vyvine, však zatím zůstává nejasné. Epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula dříve upozornil, že se koronavirus může během teplého počasí šířit výrazně rychleji než loni. „Víme, že k šíření docházelo i v zemích, kde jsou vysoké teploty. Můžeme očekávat, že u nových mutací viru je výrazně silnější efekt šíření,“ dodal Prymula.

Epidemiolog dodal, že základem všeho je dodržování protiepidemických opatření. „Nejde o to, abychom dodržovali pravidla, když nás sleduje policie, ale abychom tak činili i v době, kdy se na nás nikdo nedívá. Je to zejména otázka distance, protože mutace se tady pohybují a zejména ta britská je schopna se šířit na poměrně velkou vzdálenost,“ řekl Prymula.

K tématu

Další hlavní zprávy

Počasí

Vydatné deště potrápí Česko i začátkem týdne. Další záplavy hrozí na východě Čech

Vydatné deště potrápí Česko i začátkem týdne. Další záplavy hrozí na východě Čech

Vydatný déšť očekávají meteorologové začátkem příštího týdne. Pršet by mělo zejména na východě území, kde může napadnout až 50 mm vody za 24 hodin. Vydatný déšť tak může opět zvednout hladiny některých řek na Moravě a severovýchodě Čech. Ke konci týdne budou srážky postupně ubývat. Nejtepleji by mělo být ve čtvrtek, kdy se teploty vyšplhají až k 20 °C.

Děláme všechno pro to, abychom nezabili více lidí, než je nutné, prohlásil Žaloudík
Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Bartoš: Měli bychom mít pátého ministra zdravotnictví. Arenberger lhal nám i lidem
reklama
reklama
Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael

Domácí zpravodajství

Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Úřední šikana. Čeští studenti se očkovali v USA, i tak je čeká test a karanténa
Další články
reklama
reklama