reklama

Babiš převzal přes 40 tisíc dávek vakcíny od Maďarska. Jde o půjčku?

Premiér Andrej Babiš převezme přes 40 tisíc dávek vakcíny od Maďarska.
Zdroj: Profimedia.cz

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek odpoledne v pražském O2 universu převzal od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa 41 tisíc dávek vakcíny proti covidu. Podle vládního usnesení, zveřejněného v maďarském úředním věstníku, by Česko mělo dostat 40 950 dávek vakcíny od společností Pfizer/BioNTech. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz nejde o dar, ale o půjčku.

reklama

V dubnu slíbily Česku vakcíny Slovinsko, Rakousko a Maďarsko. Na přeposlání zhruba 80 tisíc dávek se země domluvily poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v EU. Podle vyjádření úřadu vlády se vše opozdilo a vakcíny jsou slíbeny do konce června. Slovenský premiér Eduard Heger také při dubnové návštěvě ČR přislíbil dar 10 tisíc dávek od společnosti Moderna.

K tématu

Web iROZHLAS.cz v pátek uvedl, že Česko vakcíny nedostalo darem. Podle mluvčí vlády Jany Adamcové je země pouze zapůjčily. „V případě vakcíny z Rakouska, Maďarska a Slovinska jde o zápůjčku, kterou vrátíme, až budeme mít dostatek vakcíny,“ uvedla. Kdy a za jakých podmínek Česko bude vakcíny vracet, není jasné. „Nejsou stanoveny termíny, jedná se o gentlemanskou dohodu na úrovni předsedů vlád,“ vysvětlila Adamcová.

V pondělí přivezlo české vojenské letadlo z Bělehradu přes 100 tisíc dávek vakcíny od Pfizer/BioNTech, které Srbsko Česku darovalo.

Od začátku vakcinace loni v prosinci bylo celkem rozdáno zhruba 5,54 milionu dávek, u většiny vakcín jsou potřebné dvě. Ukončené očkování má víc než 1,59 milionu lidí.

Jednoznačně nejpoužívanější vakcínou je v Česku očkovací látka Comirnaty od společností Pfizer/BioNTech. Připadají na ni čtyři z pěti aplikovaných dávek. Přibližně desetiprocentní podíl mají vakcíny od společností Moderna a AstraZeneca. Jednodávková vakcína od společnosti Johnson & Johnson má zhruba jednoprocentní podíl na všech podaných dávkách. Kolik je v Česku v současnosti k dispozici dávek očkování, ministerstvo ve statistikách na webu věnovaném onemocnění COVID-19 neuvádí.

Tempo očkování zrychluje

Tempo vakcinace v Česku v poslední době zrychluje. Více než 100 tisíc dávek za den dokázali zdravotníci naočkovat zatím pětkrát, z toho třikrát minulý týden a dvakrát tento. Ve středu dostalo očkování rekordních téměř 110 tisíc lidí.

Za celý květen bylo v Česku aplikováno více než 2,1 milionu dávek některé ze čtyř používaných očkovacích látek. V dubnu to bylo necelých 1,5 milionu a v březnu přes milion.

Premiér Andrej Babiš převezme přes 40 tisíc dávek vakcíny od Maďarska.
Premiér Andrej Babiš převezme přes 40 tisíc dávek vakcíny od Maďarska.
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Krimi

Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel

Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel

V sobotu odpoledne obyvatele Teplic překvapil zásah na muže, který byl podle policie pod vlivem drog. Trojice mužů zákona na základě hlášení přijela ke dvojici, která měla být agresivní a prát se mezi sebou. Jeden z mužů utekl, druhého policisté po několika minutách zpacifikovali. Muž však následně v sanitce zemřel. Celý zásah natočil jeden z obyvatel domu, u kterého k zadržení došlo.

Volby 2021

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Aktuální ostrá kampaň, kterou rozjel premiér Andrej Babiš (ANO) proti Pirátům, je podle zkušené političky ODS Miroslavy Němcové pouze zahřívací kolo. Finále očekává až měsíc před volbami. Útoky na Piráty ze strany Babiše chápe. Vyhodnotil si podle ní to, že koalice Pirátů a STAN je jeho nejsilnější soupeř, a snaží se ho pošpinit. Na koalici Spolu Babiš zatím nijak výrazněji neútočí.

Italové letí do osmifinále bez ztráty bodu. Turci na Euru prohráli i třetí zápas
Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Pomsta za českého psovoda. Policie obvinila čtyři vojáky ze smrti afghánského bojovníka
Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové
reklama
reklama
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Partie

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama