Sledujte ZÁZNAM: Brífink kandidáta na premiéra Petra Fialy po setkání se Zemanem

Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala dorazil do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) za prezidentem Milošem Zemanem. Měl by mu představit kandidáty na členy nového kabinetu, který koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) tvoří s Piráty a Starosty a nezávislými (STAN). Brífink sledujte v tomto článku.

Fiala chce hlavě státu zároveň sdělit, že nový kabinet je připraven okamžitě převzít moc. Předání vlády podle něj nesmí trvat příliš dlouho vzhledem k aktuální nejen koronavirové krizi.

Zeman 5. listopadu v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že se jmenováním Fialy premiérem nebude problém. Nesdělil, zda jmenuje vládu ve složení, které Fiala navrhne. Ujistil však, že udělá vše pro to, aby nová vláda vznikla co nejrychleji.

Fiala dostal od stran pravděpodobné budoucí vládní koalice v úterý všechny ministerské nominace, veřejně jména zatím nesdělil. Chce to udělat až poté, co s nimi seznámí prezidenta. Doufá v to, že schůzka se Zemanem přinese konkrétní harmonogram dalšího postupu směřujícího ke jmenování vlády.

Vykonáváním funkce prezident v souladu s ústavou minulý čtvrtek prozatímně pověřil vládu Andreje Babiše (ANO), která předtím schválila svou demisi.

Zeman se v ÚVN léčí od 10. října, v pondělí byl převezen na oddělení dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy. V pondělí přijal Babiše, v úterý se setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Tagy: