reklama

Sledujte ZÁZNAM: Kulhánek se sešel kvůli „rasistickým dětem“ s britským velvyslancem

Fotbal způsobil mediální válku mezi Českem a Británií. Bučení dětských diváků na záložníka Glena Kamaru při zápase Sparty s Glasgow Rangers je na „ostrovech“ brané jako rasismus, což pobouřilo i tuzemské politiky. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se proto sešel s britským velvyslancem Nickem Archerem. Brífink po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku od 12:30.

reklama

Vášně mezi Českou republikou a Velkou Británií – a zejména pak Skotskem – vzplanuly kvůli fotbalu už letos v březnu, kdy se s Glasgow Rangers potkala Slavia Praha. Stoper „sešívaných“ Ondřej Kúdela byl s odstupem potrestán za rasismus vůči Glenu Kamarovi, ačkoliv neexistovaly pořádné důkazy.

Kamara se pro své jednání stal v Česku nepřítelem, což si vyslechl, když minulý čtvrtek odehrál s Rangers zápas v Praze na Letné ve skupině Evropské ligy. Duel se měl původně uskutečnit kvůli trestu pro Spartu od organizace UEFA za zavřenými dveřmi. Nakonec bylo na utkání vpuštěno skoro 11 000 dětí do 14 let plus jejich doprovod. Malí fanoušci vytvořili parádní kulisu, která obnášela i bučení a hučení při každém kontaktu Kamary s míčem.

Po zápase se v britských médiích spustila lavina zpráv, které obviňovaly na stadionu přítomné děti z rasismu. Některá vyjádření mluvila o tom, že česká společnost je „zkažené ovoce“, a proto se nelze divit, že je v tuzemsku xenofobie i u nejmenších.

To už nepobouřilo jen fotbalovou komunitu, ale také politiky. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vyzval svého stranického kolegu a ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, aby se sešel s britským velvyslancem Nickem Archerem. Výsledky schůzky budou zřejmé po 12:30.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

reklama