Právník Glena Kamary uvedl, že si finský fotbalista tmavé pleti musel vypnout telefon kvůli velkému množství zpráv s rasistickým podtextem. Ty mu prý začaly chodit poté, co hráči Glasgow Rangers odehráli zápas se Spartou na pražské Letné za přítomnosti dětských fanoušků. „Glen byl z bučení dětí smutný. Co by se asi stalo, kdyby byl stadion plný dospělých fanoušků,“ zmínil právník.
Na Letné byl ve čtvrtek večer velký fotbalový svátek – Sparta proti Rangers v duelu Evropské ligy. Pražané měli kvůli rasistickému chování fanoušků ze začátku srpna uzavřený stadion, ovšem díky výjimce od UEFA mohlo utkání navštívit téměř jedenáct tisíc školáků a začínajících fotbalistů ve věku od šesti do čtrnácti let.
MS ve fotbale 2022
Kvůli incidentu z březnového souboje Slavie a Rangers ale malí fanoušci vedle podpory Sparty připomněli bučením Kamarovi, že v Česku oblíbencem opravdu není. A to při téměř každém dotyku s míčem. Potleskem ho pak v 74. minutě vyprovodili do šaten, když po druhé žluté kartě uviděl červenou. Pražané nakonec zvítězili 1:0. Atmosféru, kterou dětští fanoušci vytvořili, si pochvalovali sparťanští hráči i trenér Pavel Vrba.
Britská média běsní
Jiného názoru jsou ovšem tamní média. Ta obvinila malé návštěvníky utkání z toho, že rasisticky bučeli na Glena Kamaru. Podle jeho právníka Aamera Anwara musel Kamara čelit rasistickým urážkám i po odehrání zápasu.
„Glen si včera v noci vypnul telefon kvůli rasistické žluči zpráv, které se na něj valily. Z bučení dětí je smutný. Co by se asi stalo, kdyby byl stadion plný dospělých fanoušků,“ uvedl Anwar.
Podle něj je rasismus v České republice hluboce zakořeněný. „Doufal jsem, že se Glen během utkání bude moci soustředit jen na hru. Proč na něj děti bučely?“ ptal se. Rovněž zkritizoval české novináře a politiky, kteří podle něj celou věc bagatelizují.
Hamáček o přirovnání dětí na Spartě ke zkaženému ovoci: Nechutné. Jedná i Kulhánek
Mediální útoky ze zahraničí na děti, které ve čtvrtek fandily Spartě na Letné v zápase Evropské ligy proti Rangers (1:0), pobouřily i ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Nelíbí se mu názory, že bučení na záložníka skotského týmu Glena Kamaru dokládá to, že Češi jsou národem rasistů. Proto požádal šéfa diplomacie Jakuba Kulhánka, aby předvolal britského velvyslance. Ten výzvu obratem vyslyšel.
Kromě většiny britských médii za Kamarou stojí i trenér Rangers a fotbalová legenda Steven Gerrard, mimochodem v minulosti sám obviněn z rasismu. „Odpovědí organizace UEFA k rasismu je bohužel obvyklé žalostné ticho,“ postěžoval si právník Anwar. Nutno podotknout, že Ondřej Kúdela dostal od UEFA zákaz startu v deseti zápasech, kvůli čemuž přišel i o mistrovství Evropy.
Odsouzení bez důkazů
Slávistický stoper přitom rasismus popřel a pro obvinění neexistovaly důkazy. Kamarovi, jenž po utkání v Glasgow v útrobách stadionu Kúdelu fyzicky napadl, zastavila disciplinární komise činnost pouze na tři utkání.
Sparta považuje současné nařčení z rasismu za absurdní. „Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu. Urážení dětí v on-line prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné. Přestaňte útočit na naše děti. Náš klub bude děti – naši budoucnost a naši pýchu – hrdě bránit,“ uvedlo ve svém vyjádření vedení klubu.
Proti současným tvrzením britských médií se tvrdě ohradilo i mnoho českých politiků. „Nebudeme akceptovat obvinění nevinných dětí i celé společnosti. Britská strana se musí dozvědět, že se ohrazujeme,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s odkazem na to, že si šéf resortu zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) předvolá britského velvyslance.