reklama

Sledujte TK olympijského výboru: Dostanou sportovci z covidového letu odškodnění?

Česká unie sportu (ČUS) vyzvala Český olympijský výbor (ČOV) k náhradě škody pro sportovce, kteří kvůli nákaze covidem a karanténě přišli o start na hrách v Tokiu. Kompenzace požaduje i agentura Sportfin, která sportovce zastupuje. V české výpravě bylo celkem šest pozitivních, z toho čtyři sportovci. Sledujte tiskovou konferenci ČOV živě v tomto článku.

reklama

Plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková uvedla, že v letadle do Tokia seděla blízko lékaře Vlastimila Voráčka, prvního ze šesti pozitivně testovaných Čechů na olympijských hrách. Později se nákaza potvrdila i u jejího manžela Simona Nausche a u ní, takže s Barborou Hermannovou přišly o olympijský turnaj.

„Poblíž Voráčka při letu speciálem ČOV seděli také plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner a jejich trenér Andrea Tomatis,“ tvrdí Sluková. U Perušiče se koronavirus prokázal den po příletu. Čeští reprezentanti proto přišli o úvodní duel ve skupině, v níž nakonec vypadli.

Nausch Sluková s vidinou OH loni odložila snahu o mateřství a pořád kvůli neúčasti v Tokiu cítí velké zklamání. „Ačkoliv nechci nikoho pranýřovat, mám potřebu, jako přímý účastník letu, uvést pár věcí na pravou míru. Seděla jsem se Simonem jen ob jednu řadu za doktorem Voráčkem, a to celou cestu do Tokia. Stejně tak Simon, moje parťačka Bára, Ondra Perušič s Davidem Schweinerem i jejich trenérem Andreou Tomatisem. Přímo v řadě za námi pak seděl stolní tenista Pavel Širuček,“ uvedla ve vyjádření pro média. Vedle Perušiče byl z této skupiny pozitivně testovaný ještě Širuček.

Voráček měl pozitivní test bezprostředně po příletu a lidé, kteří s ním byli v nejužším kontaktu, putovali do karantény. S japonskými úřady komunikoval takzvaný covidový styčný důstojník (CLO) Jan Exner. Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser minulý týden v rozhovoru pro Českou televizi nařkl zástupce ČOV z toho, že podváděli při označování lidí, kteří byli v kontaktu s infikovaným lékařem.

V okolí jednoho z pasažérů byli tři nakažení v Česku

ČOV to popřel s tím, že v letadle nebyl pevně daný zasedací pořádek a případy se řešily individuálně. „Když jsem pak zpětně četla vyjádření hygieny, tak jsem zcela nepochybně byla, z pohledu toho, jak jsme v letadle seděli, blízký kontakt pana doktora Voráčka, který byl prvním pozitivně testovaným po příletu do Tokia,“ doplnila v úterý Nausch Sluková.

Pražští hygienici uvedli, že v okolí jednoho z nakažených pasažérů byly tři osoby, u kterých se po odletu prokázala v Česku nákaza covidem. Podle médií se jednalo o Voráčka, ale hygienici to odmítli potvrdit.

Nausch Sluková je smutná z toho, jakým směrem se zatím vyšetřování ubírá. „Cítím snahu problém bagatelizovat a přehodit na nás sportovce, že jsme nebyli zodpovědní. To mě na tom všem mrzí asi nejvíc,“ uvedla.

Vedle olympijských her přišla také o mistrovství Evropy, na kterém bude její parťačka startovat s Marií Sárou Štochlovou. Hermannová o rozdělení míst v letadle hovoří stejně. „Můžu potvrdit, že jsme v letadle seděli s celou beachvolejbalovou partou v těsné blízkosti doktora Voráčka,“ uvedla.

Nikdo z ČOV nás nekontaktoval

Ačkoliv i ona přišla o olympiádu, nikdo z ČOV ji prý nekontaktoval, aby se zeptal na její názor na události v letadle. „Šéf mise Martin Doktor se na místě snažil zařídit co nejlepší podmínky, ale ruku v ruce s japonskou organizací to nebylo až tak úspěšné. Navíc prodlevy mezi našimi otázkami a příchozími odpověďmi byly až moc dlouhé. Na nás, kteří jsme přišli o olympiádu, se trochu zapomnělo a jelo se dál, jako by se nic nestalo. Přes moji agenturu Sport Invest nás ale kontaktoval Filip Neusser, který byl v Tokiu, a nabízel nám, že je připravený s čímkoliv pomoct,“ doplnila.

Předseda ČOV Jiří Kejval na závěr olympijských her v Tokiu zdůraznil, že se leteckým speciálem bude dál zabývat. Na úterní odpoledne svolal ČOV k tomuto tématu tiskovou konferenci. Předseda ČUS Miroslav Jansta v pondělí vyzval ČOV k náhradě škod pro sportovce, kteří se nemohli OH kvůli koronaviru zúčastnit.

Dostanou sportovci kompenzace?

O kompenzacích chce s ČOV jednat agentura Sportfin, zastupující Perušiče se Schweinerem. Tvrdí, že jejich komplikace v Tokiu způsobila špatná organizace dopravy ze strany ČOV. „V této těžké chvíli stojíme za našimi hráči stejně jako za jejich trenérem Andreou Tomatisem, které považujeme za jedny z největších profesionálů v českém sportovním prostředí. Bohužel škody, které byly napáchány, jsou obrovské, a to jak v oblasti public relations, tak plnění marketingových smluv, bonusů apod. Jménem našich klientů budeme požadovat po ČOV jako organizátorovi transportu na OH v Tokiu zahájení jednání o kompenzacích škod,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti Martin Lébl.

Perušič se nyní chystá se Schweinerem na mistrovství Evropy ve Vídni. Byl by rád, kdyby vyšetřování vneslo do událostí kolem letu jasno. „Všechny potřebné informace jsme předali hygienické stanici, se kterou plně spolupracujeme, a věříme, že závěry jejího vyšetřování pomohou odpovědět na většinu otázek s celou kauzou spojených. Obecně bych byl rád, aby tato sportovní tragédie vedla ke komplexní a konstruktivní diskuzi, jejímž výstupem by ideálně mělo být vyvarování se takových situací v budoucnosti,“ řekl.

Tiskové konference, která začne v 16 hodin, se má zúčastnit předseda ČOV Jiří Kejval a šéflékař olympijského týmu Jiří Neumann. Sledujte ji živě v tomto článku.

Tagy:
Tokio Český olympijský výbor finance peníze Markéta Nausch Sluková Česká unie sportu Jiří Kejval olympijské hry sport koronavirus pandemie koronaviru sportovci Letní olympijské hry v Tokiu 2021 Vlastimil Voráček Jiří Neumann Sportfin

Hlavní zprávy

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Komentátor: Pro Piráty je boj proti spalovacím motorům mantrou. Podívejte se na Hřiba

Piráti a Starostové mají ekologii ve své politické DNA, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS komentátor webu Info.cz Petr Holec. Jako příklad uvedl pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), pro kterého je prý boj proti autům se spalovacími motory mantrou. Naopak u koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) Holec očekával v tomto ohledu razantnější odmítnutí.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

reklama