Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

„Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. „Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat,“ uvedl mluvčí.

Hasiči zprávu o požáru obdrželi krátce po 15:00, plameny dostali pod kontrolu za necelé dvě hodiny. Před 17:00 se požár nešířil a zplodiny hoření unikaly do ovzduší jen minimálně, popsal Kavka. „Následovalo dohašování skrytých ohnisek a kontrola termokamerou,“ dodal. Policie v době zásahu hasičů varovala řidiče před dlouhým zdržením v přilehlé Průmyslové ulici.

Všechny linky spalovny byly odstaveny a zůstanou tak minimálně po celý čtvrtek. „V dalších dnech se uvidí, ale řešíme to a jsme na to připraveni,“ sdělil Radim Mana, mluvčí městské firmy Pražské služby, která zařízení provozuje.

„Můžu potvrdit, že predikce škody ve výši několik stovek milionů korun se bohužel zdá jako reálná,“ uvedl dále. Doplnil, že příčina požáru je zatím neznámá a hořelo v technologické budově, kde je gumová nádrž. „Při dokončovacích pracích při dokončování rekonstrukce došlo nejspíše ke vznícení pogumované nádoby. Proto měl kouř tmavé zbarvení,“ odhadl.

Na místo požáru dorazil i pražský primátor Zdeněk Hřib, který předtím informoval na Twitteru, že nehoří odpad.

Ve spalovně v Malešicích končí naprostá většina pražského odpadu. Provozují ji Pražské služby, které mají na starost svoz a likvidaci odpadu v metropoli. Firmu vlastní hlavní město.

Tagy:
zranění požár hasiči odpad Zdeněk Hřib Česká pirátská strana Hasičský záchranný sbor škoda požár Malešice Praha kouř Martin Kavka spalovna zplodiny sbor dobrovolných hasičů Pražské služby