reklama

Sledujte ZÁZNAM tiskové konference po jednání koalic: Jak bude vypadat nová vláda?

Jednání o nové vládě Petra Fialy jdou do finále. Lídři ODS, TOP 09, lidovců, STAN a Pirátů celé úterý ladili program a složení budoucí vlády. K čemu dospěli? Sledujte tiskovou konferenci představitelů pětikoalice.

reklama

Jednání šéfa ODS Petr Fialy společně s lídry Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), Vítem Rakušanem (STAN) a Ivanem Bartošem (Piráti) se konalo celý den. Vyjednávací týmy za zavřenými dveřmi jednaly 12 hodin.

Společně pracovaly na programovém prohlášení nové vlády, koaliční smlouvě i na personálním složení nové vlády. Původně měla být tisková konference kolem 19. hodiny. Co vedlo ke zpoždění zatím nevíme. Spornými body ale byly zřejmě programové věci kolem životního prostředí nebo resortu práce a sociálních věcí.

Informace z jednání byly celý den jen velmi kusů. Šéf lidovců Marian Jurečka jen uvedl, že koalice postupuje, ale jde to pomalu.

Jako nejzazší termín si určili šéfové stran 8. listopad, kdy se koná první ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny.

Když zástupci stran zveřejní koaliční smlouvu, programové priority a personální obsazení, neznamená to ovšem, že se může nová vláda hned pustit do práce. V první řadě budou muset dohodu schválit vedení všech stran, až poté ji lídři budou moci podepsat. Především u Pirátů a STAN se v souvislosti s posledním vývojem kolem pirátské analýzy očekává bouřlivá diskuse.

Z hlediska ústavních kroků bude ale mnohem důležitější pozice prezidenta. Bude-li schopen vykonávat své pravomoci, musí jmenovat předsedu nové vlády. Na řadě bude i končící premiér Andrej Babiš, který právě do rukou Zemana musí podat demisi. Pokud prezident nebude schopen vykonávat svou funkci a dojde k aktivaci článku 66 Ústavy, přejdou obě pravomoci na novou předsedkyni Poslanecké sněmovny. Tou by se měla stát šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Jak by měla vláda vypadat?

Jednání o nové vládě společně vede pět stran už tři neděle. Kdo přesně by mohl být příštím ministrem, zatím nikdo z politiků nepotvrdil, ale v médiích už řada jmen koluje. Podle informací CNN Prima NEWS je ve hře dokonce až 18 postů ve vládě. Reálná je i varianta 17 postů. Dosud je postů v kabinetu 15 (ve skutečnosti zastává funkce 14 osob, protože Karel Havlíček vede dva resorty).

Jistě by nově měly vzniknout dva posty – ministr pro digitalizaci a ministr pro evropské záležitosti. Oba budou takzvanými ministry bez portfeje. Podle informací CNN Prima NEWS by koalice Spolu měla mít 11 křesel, na Piráty a STAN by tak zbylo buď šest, nebo sedm resortů. Záleží, na jakém počtu ministrů se nakonec strany definitivně shodnou, zda vznikne samostatný post předsedy Legislativní rady vlády a jaká bude dohoda uvnitř koalice PirSTAN.

Pravděpodobné složení vlády

ODS

Premiér – Petr Fiala

Ministerstvo financí – Zbyněk Stanjura

Ministerstvo dopravy – Martin Kupka

Ministerstvo obrany – Jana Černochová

Ministerstvo spravedlnosti – Pavel Blažek

KDU-ČSL

Ministerstvo zemědělství – Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí – Šárka Jelínková

Ministr pro evropské záležitosti – Ondřej Benšík

Ministerstvo životního prostředí – Petr Hladík

TOP 09

Ministerstvo zdravotnictví – Vlastimil Válek

Ministerstvo kultury – Radovan Auer

STAN

Ministerstvo průmyslu a obchodu – Věslav Michalik

Ministerstvo vnitra – Vít Rakušan

Ministerstvo školství – Petr Gazdík

Ministerstvo pro místní rozvoj

Piráti

Ministerstvo pro místní rozvoj – Ivan Bartoš

Ministerstvo zahraničí – Jan Lipavský

Ministr pro digitalizaci – Ondřej Profant

Předseda Legislativní rady vlády

Posty vyznačené kurzivou jsou aktuálně hlavními předměty debaty. Nejde sice na první pohled o stěžejní posty, ale každé ze stran jde zaprvé o to mít ve vládě silnou pozici a zadruhé získat vlivné resorty a být do budoucna vidět. Zatím se ale stále jedná pouze o pravděpodobné složení a dokud s ním zástupci stran nevyjdou napevno na světlo, není jasného vůbec nic.

Tagy:
Marian Jurečka Vít Rakušan Petr Fiala Ivan Bartoš Markéta Pekarová Adamová vláda koalice Spolu Piráti a Starostové

Hlavní zprávy

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky
Koronavirus

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama