Sledujte ZÁZNAM tiskové konference po jednání koalic: Jak bude vypadat nová vláda?

Jednání o nové vládě Petra Fialy jdou do finále. Lídři ODS, TOP 09, lidovců, STAN a Pirátů celé úterý ladili program a složení budoucí vlády. K čemu dospěli? Sledujte tiskovou konferenci představitelů pětikoalice.

Jednání šéfa ODS Petr Fialy společně s lídry Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), Vítem Rakušanem (STAN) a Ivanem Bartošem (Piráti) se konalo celý den. Vyjednávací týmy za zavřenými dveřmi jednaly 12 hodin.

Společně pracovaly na programovém prohlášení nové vlády, koaliční smlouvě i na personálním složení nové vlády. Původně měla být tisková konference kolem 19. hodiny. Co vedlo ke zpoždění zatím nevíme. Spornými body ale byly zřejmě programové věci kolem životního prostředí nebo resortu práce a sociálních věcí.

Informace z jednání byly celý den jen velmi kusů. Šéf lidovců Marian Jurečka jen uvedl, že koalice postupuje, ale jde to pomalu.

Jako nejzazší termín si určili šéfové stran 8. listopad, kdy se koná první ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny.

Když zástupci stran zveřejní koaliční smlouvu, programové priority a personální obsazení, neznamená to ovšem, že se může nová vláda hned pustit do práce. V první řadě budou muset dohodu schválit vedení všech stran, až poté ji lídři budou moci podepsat. Především u Pirátů a STAN se v souvislosti s posledním vývojem kolem pirátské analýzy očekává bouřlivá diskuse.

Z hlediska ústavních kroků bude ale mnohem důležitější pozice prezidenta. Bude-li schopen vykonávat své pravomoci, musí jmenovat předsedu nové vlády. Na řadě bude i končící premiér Andrej Babiš, který právě do rukou Zemana musí podat demisi. Pokud prezident nebude schopen vykonávat svou funkci a dojde k aktivaci článku 66 Ústavy, přejdou obě pravomoci na novou předsedkyni Poslanecké sněmovny. Tou by se měla stát šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Jak by měla vláda vypadat?

Jednání o nové vládě společně vede pět stran už tři neděle. Kdo přesně by mohl být příštím ministrem, zatím nikdo z politiků nepotvrdil, ale v médiích už řada jmen koluje. Podle informací CNN Prima NEWS je ve hře dokonce až 18 postů ve vládě. Reálná je i varianta 17 postů. Dosud je postů v kabinetu 15 (ve skutečnosti zastává funkce 14 osob, protože Karel Havlíček vede dva resorty).

Jistě by nově měly vzniknout dva posty – ministr pro digitalizaci a ministr pro evropské záležitosti. Oba budou takzvanými ministry bez portfeje. Podle informací CNN Prima NEWS by koalice Spolu měla mít 11 křesel, na Piráty a STAN by tak zbylo buď šest, nebo sedm resortů. Záleží, na jakém počtu ministrů se nakonec strany definitivně shodnou, zda vznikne samostatný post předsedy Legislativní rady vlády a jaká bude dohoda uvnitř koalice PirSTAN.

Pravděpodobné složení vlády

ODS

Premiér – Petr Fiala

Ministerstvo financí – Zbyněk Stanjura

Ministerstvo dopravy – Martin Kupka

Ministerstvo obrany – Jana Černochová

Ministerstvo spravedlnosti – Pavel Blažek

KDU-ČSL

Ministerstvo zemědělství – Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí – Šárka Jelínková

Ministr pro evropské záležitosti – Ondřej Benšík

Ministerstvo životního prostředí – Petr Hladík

TOP 09

Ministerstvo zdravotnictví – Vlastimil Válek

Ministerstvo kultury – Radovan Auer

STAN

Ministerstvo průmyslu a obchodu – Věslav Michalik

Ministerstvo vnitra – Vít Rakušan

Ministerstvo školství – Petr Gazdík

Ministerstvo pro místní rozvoj

Piráti

Ministerstvo pro místní rozvoj – Ivan Bartoš

Ministerstvo zahraničí – Jan Lipavský

Ministr pro digitalizaci – Ondřej Profant

Předseda Legislativní rady vlády

Posty vyznačené kurzivou jsou aktuálně hlavními předměty debaty. Nejde sice na první pohled o stěžejní posty, ale každé ze stran jde zaprvé o to mít ve vládě silnou pozici a zadruhé získat vlivné resorty a být do budoucna vidět. Zatím se ale stále jedná pouze o pravděpodobné složení a dokud s ním zástupci stran nevyjdou napevno na světlo, není jasného vůbec nic.

Tagy: