I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.
„Nedebatujeme o vytvoření nového resortu, nového úřadu nebo nového ministerstva. To, o čem diskutujeme, je pozice členů vlády. Uvažujeme o ministru pro evropské záležitosti a o členu vlády, který by se zabýval digitalizací, ale musíme si být jisti tím, jak přesně bude jejich role definována a jaké budou mít kompetence,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci Petr Fiala.
Potvrdil tím spekulace, které se už delší dobu objevují v médiích. Podle nich vláda bude mít více členů. Půjde o tzv. ministry bez portfeje, tedy bez velkého aparátu, kteří budou mít kancelář na Úřadu vlády a měli by mít na starosti konkrétní oblasti.
Podle informací CNN Prima NEWS je ještě ve hře oddělení postů předsedy Legislativní rady vlády (LRV) a ministra spravedlnosti. V současné době obě tyto funkce zastává právě šéfka resortu spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Zmíněné funkce však už v historii Česka byly odděleny, přičemž šéf LRV byl například současně ministrem pro lidská práva.
Pokud by k tomu došlo, nová vláda Petra Fialy by celkově mohla mít až 18 členů včetně premiéra oproti aktuálním 15 členům. (Reálně se kabinet skládá ze 14 osob, protože Karel Havlíček „dočasně“ zastává post na dvou resortech.)
Odhadovaný počet ministrů pro koaliční strany podle CNN Prima NEWS
- ODS – 4 + premiér
- Lidovci – 4
- TOP 09 – 2
- STAN – 4
- Piráti – 3
Post pro Michálka?
Tlak na vznik samostatného postu předsedy LRV je vyvíjen především ze strany STAN. Starostové a nezávislí by totiž křeslo v rámci jednání s Piráty rádi přenechali právě jim. Konkrétně se mluví o pirátském poslanci Jakubu Michálkovi. Sami Starostové by rádi získali ministerstvo pro místní rozvoj.
„Být ve vládě a nemít místní rozvoj si nedovedu představit. Je to resort, přes který se asi nejvíce rozhoduje obecní politika, ze které jsme vzešli, a je to pro nás klíčové,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z vysoce postavených politiků STAN.
V souvislosti se STAN se zatím nejčastěji debatuje o třech nebo čtyřech resortech. Kromě místního rozvoje (MMR) jde o ministerstvo vnitra, kam by měl usednout šéf strany Vít Rakušan, ministerstvo školství, jež má připadnout poslanci Petru Gazdíkovi a ministerstvo životního prostředí, kam Starostové nominují bývalého dlouholetého starostu Pacova, nového poslance Lukáše Vlčka.
Bartoš: Chceme stejně ministerstev jako STAN. Věřím ODS, že 90. léta se opakovat nebudou
Piráti by měli mít stejný počet ministrů jako hnutí STAN, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf partaje Ivan Bartoš. Řekl také, že Piráti nezrazují své ideály, když se chystají na vládu s ODS, jejíž politiku v minulosti kritizovali. Podle Bartoše je ODS pod vedením Petra Fialy jiná a 90. léta už nehrozí.
Na Piráty by v takovém případě zbyly dva nebo tři resorty. A to s největší pravděpodobností zahraničí a nově ustavený ministr a zároveň vicepremiér pro digitalizaci. Dosud se nejčastěji hovořilo o lídrovi Pirátů Ivanu Bartošovi. Případným třetím vládním křeslem pro Piráty by pak mohl být zmiňovaný ministr a šéf Legislativní rady vlády.
Největší boj se vede právě o vlivné ministerstvo pro místní rozvoj. Bartoš i Rakušan odmítli rozdělení resortů komentovat s tím, že se o tom stále jedná.
Dostane Spolu 11 míst ve vládě?
Zdá se, že už trochu jasněji je v počtech křesel u druhé koalice – Spolu, ačkoliv i v tomto případě se ještě vedou debaty. Spolu si jakožto silnější koalice nárokuje 11 křesel.
ODS by kromě postu premiéra pro Petra Fialu dále měla obsadit resort financí – s největší pravděpodobností pro místopředsedu strany, poslance Zbyňka Stanjuru, ministerstvo spravedlnosti pro poslance Pavla Blažka (ten tuto funkci už zastával v Nečasově vládě) nebo Marka Bendu. Dále má ODS získat resort obrany, kde je jasnou kandidátkou poslankyně Jana Černochová, a ministerstvo dopravy. Tam dosud příliš jasno nebylo, ale v posledních dnech se objevuje jméno stranického místopředsedy, poslance Martina Kupky.
TOP 09 by na základě jednání měla připadnout dvě ministerstva. A to jedno z těch aktuálně nejsložitějších, tedy ministerstvo zdravotnictví, zřejmě pro místopředsedu strany, poslance Vlastimila Válka, a ministerstvo kultury. Jméno ještě není jasné. O toto ministerstvo obvykle při vyjednáváních bývá nejmenší zájem. Nejde o silový resort a zároveň je to vládní úřad s nejmenším rozpočtem.
Lidovci a STAN bojují o průmysl a obchod
Lidovci se i vlivem vývoje posledních událostí zřejmě posadí na resort práce a sociálních věcí (MPSV). Od počátku se sice počítalo s tím, že do vedení tohoto složitého úřadu usedne buď šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, nebo místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, obě ale oznámily, že aspirují na křesla ve vedení Poslanecké sněmovny. Bylo tedy třeba hledat nové adepty. A ti jsou právě u lidovců. Nejčastěji se hovoří o první místopředsedkyni strany, senátorce Šárce Jelínkové, nebo poslanci Vítu Kaňkovském.
„MPSV je jedna z priorit. Je to jedna z variant, že by resort připadl nám,“ řekl před několika dny redakci zdroj blízký vyjednávacímu týmu KDU-ČSL.
Fialova vláda může mít víc členů než Babišova. Ve hře je i IT ministerstvo pro Bartoše
Kdo budou noví ministři a ministryně ve vládě Petra Fialy (ODS) a kdo povede další čtyři roky Poslaneckou sněmovnu? Otázky, na které hledá aktuálně odpovědi celé Česko. Podle informací CNN Prima NEWS je reálně ve hře varianta navýšení počtu členů vlády. Vzniknout by mohl post ministra pro IT a digitalizaci, který by dostal na starost šéf Pirátů Ivan Bartoš. O kolik křesel se vládě přesně hraje a jak s tím souvisí obsazení Sněmovny?
Lidovci by obsadili i další nově vzniklý post – ministra pro evropské záležitosti. V souvislosti s ním se nejčastěji hovoří o poslanci Ondřeji Benešíkovi. Jde o oblast, která je klíčová především s ohledem na české předsednictví EU, které připadá na druhou půlku roku 2022.
Předseda strany Marian Jurečka už od počátku vyjednávání aktivně usiluje o post ministra průmyslu a obchodu (MPO). I nad tímto resortem ale zatím visí otazník. Velký zájem o něj totiž projevil i STAN, a to pro starostu Dolních Břežan a místopředsedu strany Věslava Michalika. Starostové by na něm trvali o to více ve chvíli, kdy by nezískali místní rozvoj.
Jak bylo řečeno, MMR by mohlo připadnout Pirátům. Nejspíš by se tak stalo v případě, že by se vyjednavači nakonec rozhodli nezvyšovat počet členů vlády až o tři posty V takovém případě by Marian Jurečka zřejmě usedl na resort, který už velmi dobře zná, tedy na ministerstvo zemědělství.
Právě MPO a MMR tak zřejmě budou jazýčky na vahách. Přímou souvislost s tím má i resort životního prostředí (MŽP). Právě MŽP a MPO jsou klíčové úřady, které mají vliv například na současnou krizi kolem energií. Jejich zástupci budou na půdě EU vyjednávat o tzv. Green Dealu. MMR hraje klíčovou roli v rozdělování dotací, v oblasti bytové politiky a ve vztahu vlády k obcím a krajům.
S počty 17 členů ve vládě bez vzniku LRV v úterý přišel i deník E15. Podle něho by měl na MPO usednout Věslav Michalik a Marian Jurečka by měl jít na zemědělství.
Kolik jaká strana dostane křesel a jací ministři do nich nakonec usednou, bude jasné nejpozději 8. listopadu. To je termín, do kdy by Petr Fiala chtěl veřejnosti představit koaliční smlouvu, programové priority i personální obsazení nové vlády.