reklama

Slovensko zpřísňuje. Odmítače naočkuje samo veličenstvo covid osobně, varuje Matovič

Přibližně u 35 procent testovaných na Slovensku se prokáže nákaza koronavirem. Každý den tak u našich sousedů přibývá v průměru 7 500 nových případů covidu. Nemocnice začínají být přeplněné, přesto je ochota Slováků nechat se očkovat nízká. Vláda rozhodla od pondělí v zemi zavést lockdown pro neočkované.

reklama

Situace s koronavirem na Slovensku je dramatická. Nejkritičtější stav je na východě. V nemocnicích už musí přemýšlet, koho připojí na plicní ventilaci. „Asi 80 procent hospitalizovaných jsou neočkovaní lidé. Mají mnohem rychlejší nástup průběhu nemoci, který si vyžaduje kyslíkovou terapii. Ta situace je kritická,“ uvedl náměstek pro lékařskou péči v Žilině Igor Bizik.

Plně naočkováno je na Slovensku zatím jen 50 procent obyvatel, tedy 2,4 milionu lidí. „Je to svobodné rozhodnutí těchto lidí. Měli možnost se naočkovat, oni však odmítali. Tak teď je naočkuje samo veličenstvo covid osobně,“ řekl ministr financí a bývalý premiér Igor Matovič.

Lockdown pro neočkované

Jinak se k situaci staví slovenský expremiér Robert Fico. „Očkování musí být dobrovolné. A postavení naočkovaného a toho, který překonal covid, musí být stejné jako člověka, který se nechává testovat kvalitním testem,“ zdůraznil.

Jednou z příčin nízké proočkovanosti může být i silná dezinformační kampaň, která údajně v sousední zemi probíhá. „Slovensko podobně jako Česká Republika má tuto takzvanou alternativní scénu poměrně silnou. Na sociálních sítích se šíří obrovské množství hoaxů,“ potvrdil novinář Marek Vagovič.

Opatření jsou na Slovensku poměrně přísná. Názory na ně se ale jako všude liší. „Jsou úplně katastrofální a zmatené, nesprávné. Měla by být malinko přísnější,“ uvedli obyvatelé Bratislavy v anketě CNN Prima NEWS. Ve čtvrtek slovenská  vláda zpřísnila opatření a od pondělí zavádí lockdown pro neočkované.

Tagy:

Hlavní zprávy

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
Rozhovor

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných
Koronavirus

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

Alfa, beta, omikron. Která varianta koronaviru je nejvražednější a kdo vybírá jejich názvy

Delta je mrtvá, ať žije omikron. Tak by se dal zjednodušeně popsat šok, který svět zažil poté, co se objevila nová varianta koronaviru na jihu Afriky. Už druhá „verze“ viru SARS-CoV-2 pocházející z této části světa je mnohem infekčnější, může být smrtnější a možná dokáže efektivně prolomit imunitu získanou očkováním. Takové jsou první odhady odborníků nejen Světové zdravotnické organizace.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa

Nová varianta covidu – omikron – dělá vrásky vládám po celém světě. Podle imunologa Zdeňka Hela však nezáleží na tom, zda infekčnější varianta doputuje až do Česka, nejhorší scénář nás čeká tak či tak. „Dá se očekávat, že nás na začátku prosince čeká humanitární krize, humanitární katastrofa. Nemocnice nebudou stíhat, lidem se nedostane péče. Musíme dělat vše, abychom to co nejvíce omezili,“ uvedl v pořadu 360°.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

reklama