Slzy, ale také ohromná hrdost na samuraje. Jak deštivé Tokio sledovalo nervák s Chorvaty

Modří samurajové měli nakročeno k senzaci. Už třetí na šampionátu v Kataru. Ovšem nakonec japonští fotbalisté „pustili“ do čtvrtfinále Chorvaty. Redakce CNN Prima NEWS byla u toho, jak lidé v ulicích Tokia skrápěných kapkami deště ponocovali, aby sledovali na všech možných místech thriller, který někteří z nich po zpackaných penaltách obrečeli.

Reprezentace ze země vycházejícího slunce se nikdy nepodívala mezi nejlepší osmičku na mistrovství světa. Když Dajzen Maeda ve 43. minutě poslal Japonsko proti Chorvatsku do vedení, sen o historickém úspěchu byl blízko. Euforii utlumil už krátce po změně stran Ivan Perišič, každopádně outsideři dokázali dovést zápas do penalt. A jak je známo, ty jsou nevyzpytatelné.

Ovšem velmi brzy bylo jasno, kdo je blízko postupu. Chorvatský brankář Dominik Livakovič čaroval, jeho krajané při exekucích až na jednu výjimku neselhali.

Šachovnicová armáda pokračovala dál, Modří samurajové se s Katarem rozloučili. Ale se ctí. Vždyť předtím dokázali skolit fotbalové velmoci – Německo a Španělsko. I trenér Hadžime Morijasu nebyl zatrpklý a ihned po zápase vysekl hlubokou poklonu všem Japoncům, kteří dorazili na stadion Al Janoub.

Příště si půjdeme pro pohár!

Mohl to být zároveň vzkaz pro miliony podporovatelů do domoviny, kteří si pořádně protáhli pondělní večer. Když Mario Pašalič proměnil rozhodující kop, bylo v japonské metropoli před třetí hodinou ranní.

Šibuja leží v úplném srdci Tokia, živá čtvrť byla ještě živější než jindy, vytrvalému dešti navzdory. Bary byly plné k prasknutí, kdo si nenašel flek uvnitř, koukal na venkovních obrazovkách. Během prvního poločasu převládal optimismus, postupně ho nahradilo napětí, které přešlo ve smutek a skleslou náladu. Někteří neudrželi slzy v očích.

„Je to pro nás velká škoda, byli jsme jen malý kousek od toho, abychom udělali historický zářez. Jenom malý kousek. Ale takový je sport. Příště si půjdeme pro pohár, věřím tomu. Ukázali jsme, že ani favorizovaní šampioni nemohou zůstat v klidu,“ popsal hořkosladké dojmy CNN Prima NEWS 23letý Keisuke.

Fanynky Nacume a Rika byly podobného názoru. Japonští hráči zanechali na turnaji významnou a překvapivou stopu, rozhodně je v rodné zemi nečeká lynč. „Fandily jsme do poslední chvíle, na našich samurajích ale bylo v závěru vidět, že už jsou velmi unavení. Nevadí, předvedli výkon, o kterém píše celý svět. Pro nás se vrací jako hrdinové,“ chválily.

Takeši měl v plánu oslavit alkoholickým nápojem postup. I když tato záminka padla, pilo se i tak. „Chtěli jsme zapít vítězství, místo toho budeme zapíjet kuráž a píli našich kluků. Pro nás jsou už mistři, příště si to potvrdíme,“ prohlásil ambiciózně.

„Možná jsme ten zápas prohráli, pro mě jsou ale kluci vítězové,“ řekla reportérovi mladá Japonka a youtuberka a idolka Yomi z projektu New Polaris, která se po vzoru svých krajanů v Kataru vydala po zápase uklízet odpadky v rušné čtvrti.

Hrdé Tokio šlo spát později než obvykle.

Tagy:
Japonsko Německo Tokio Chorvatsko Španělsko samuraj reportáž fotbal Katar sport fanoušci Mistrovství světa v Kataru 2022 Mistrovství světa ve fotbale Ivan Perišić japonská fotbalová reprezentace Hadžime Morijasu Tokio