Smrt Navalného byla vražda, shodli se europoslanci. Odpovědný je podle nich Putin

Smrt ruského opozičního předáka Alexeje Navalného byla vraždou, za kterou nese přímou odpovědnost prezident Vladimir Putin a její strůjci by měli nést následky. Shodli se na tom ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu v rezoluci přijaté výraznou většinou hlasů. Podle ní by měl Putinův režim umožnit mezinárodní vyšetření případu a nezasahovat do pohřbu chystaného na pátek. Europoslanci rovněž v rezoluci volají po přijetí dalších unijních sankcí, podpoře ruské opozice či možných výměnách vězňů mezi unijními zeměmi a Ruskem. V dalším usnesení vyzvali k pokračování finanční a vojenské podpory Ukrajiny.

Evropský parlament „zdůrazňuje, že ruská vláda a Vladimir Putin osobně nese trestní a politickou odpovědnost za smrt svého nejsilnějšího oponenta Alexeje Navalného a že za těchto okolností je oprávněně nastolena otázka legitimity Vladimira Putina“, uvedli poslanci v rezoluci schválené většinou 506 hlasů z 547 přítomných.

ČTĚTE TAKÉ: Putinův postrach, nekonečný vězeň a bojovník za lidská práva. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Dlouholetý hlasitý kritik Kremlu Navalnyj podle úřední zprávy zemřel náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři. Podle europoslanců je jeho smrt dalším dokladem systematické represe opozice „zkorumpovaným a kleptokratickým“ režimem, kterou EU nemůže nechat bez odezvy. Zákonodárci vyzvali unijní diplomacii, aby identifikovala činitele odpovědné za Navalného smrt a přijala vůči nim sankce. O to dopisem požádalo i osm unijních zemí včetně Česka.

Státy EU by podle europoslanců neměly polevovat v podpoře ruské opozice a měly by posílit své snahy o propuštění nejzranitelnějších vězňů „včetně možné výměny vězňů“. Rada EU by k tomuto účelu měla zřídit post zvláštního zmocněnce.

Ruské úřady vydaly tělo jeho matce podle médií až 24. února. Do té doby ho odmítaly předat s tvrzením, že pokračuje vyšetřování příčin smrti. Poslanci vyzvali Putinův režim k tomu, aby umožnil páteční pohřeb podle přání rodiny a nezasahoval do něj. Navalného vdova Julija ve středu v projevu v EP řekla, že se obává možného zatýkání při pohřbu.

„Jeho smrt je pro nás výzvou, na kterou hledáme odpověď. Tou nejlepší odpovědí je pro nás podpora Ukrajiny,“ řekla novinářům během plenární schůze ve Štrasburku k Navalného smrti česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Velká většina zákonodárců dala najevo podobný názor a ve čtvrtek v další rezoluci vyzvala členské země, aby nepolevovaly v dodávkách zbraní zemi, která se brání ruskému postupu na východní frontě. Členské státy by měly každoročně vydávat na vojenskou pomoc Kyjevu nejméně čtvrt procenta svého hrubého domácího produktu (HDP) ročně, apelovali europoslanci v rezoluci schválené 451 hlasy z 546 přítomných. Země EU by neměly váhat poskytovat Ukrajině i vyspělé systémy včetně raket dlouhého doletu, s nimiž některé země jako Německo dosud váhaly.

Europoslanci již poněkolikáté vyzvali k zabavení zisků ze zmrazeného ruského majetku a jejich využití na podporu Ukrajiny, na němž se zatím členské státy jednomyslně neshodují. Rovněž apelovali na americký Kongres, aby neprodleně schválil balík vojenské pomoci Ukrajině, který dosud blokují republikáni.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Riskujete jadernou válku, hrozí Putin Západu kvůli vojákům na Ukrajině. Zmínil obávaného Satana

Tagy: