reklama

Snad bude Ústavní soud rozumnější než vláda, říká k senátní stížnosti Prouza

Ústavní stížnost senátorů na vládní opatření, která výrazným způsobem omezují malé podniky a maloobchody, vítá prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Ústavní soud by podle něj měl postupovat rozumněji než vláda a mohl by malým obchodům pomoci. Vláda by pak dle jeho slov mohla obchody podpořit například tím, že jim umožní mít otevřeno i v neděli.

reklama

Prouza v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že je za ústavní stížnost senátorů rád. S vládou totiž opakovaně a neúspěšně jednal právě o rozvolnění opatření týkajících se obchodů. I přesto, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) souhlasil, že maloobchody nejsou rizikovým místem pro přenos, vláda v této věci dosud nic nečinila. „Proto doufám, že soud bude rozumnější, než je vláda, a hlavně že rozhodne opravdu rychle,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Brzy by také mohlo nastat přesunutí ze 4. stupně protiepidemické systému (PES) do 3. stupně, kdy by již měly být otevřeny všechny obchody. Prouza připomněl, že by Ústavní soud mohl obchodům velmi pomoci, pokud by o jejich otevření rozhodl velice rychle. „V předvánočním období je pro všechny obchody důležitý každý den, kdy mohou mít otevřeno. Pro ty malé to je dvojnásob důležité,“ vysvětlil Prouza.

Od pondělí začíná platit 4. stupeň systému PES, což znamená mimo jiné i delší otevírací dobu obchodů. Ty tak již nemusí zavírat ve 21:00, ale mohou mít otevřeno až do 23:00. Prodloužení však podle Prouzy pomůže spíše lidem, kteří nechtějí chodit nakupovat v čase, kdy chodí do supermarketů většina lidí. „Určitě to pomůže těm, kteří se chtějí chovat zodpovědně,“ řekl Prouza ve vysílání CNN Prima NEWS.

Obchodům by vláda podle jeho slov daleko více pomohla, kdyby jim povolila znovu otevřít v neděli. Tímto zavedeným opatřením totiž podle Prouzy dosáhla pouze zvýšené koncentrace rizika v sobotu a v pondělí, neboť v tyto dny lidé chodí nakupovat místo neděle.

Stížnost podepsalo 63 senátorů

Skupina 63 senátorů ze čtyř klubů napadla vládní opatření u Ústavního soudu s tím, že jsou diskriminační a znamenají bezprecedentní likvidaci menších prodejen a podnikatelů. Navíc ve stížnosti poukazují na nejasnosti, proč některé malé podniky musí mít zavřeno, zatímco jiné dostaly výjimku.

Podání stížnosti inicioval pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. „Malé provozovny mohou zcela bez problému regulovat počet osob na prodejně a zajistit dodržování rozestupů před prodejnou. Došlo by tak k většímu rozptýlení nakupujících, ti by se nekoncentrovali před hypermarkety, které mohly zůstat otevřené a prodávají i sortiment uzavřených prodejen,“ uvedl senátor.

Senátorům dále vadí, že i nadále mohou velké hypermarkety prodávat i obuv, oblečení či hračky a sportovní potřeby, zatímco prodejny, které se na danou komoditu specializují, musí zůstat zavřené.

„Podání k Ústavnímu soudu tak poukazuje na nepodložené omezování základních práv podnikatelů, kdy není zřejmé, zda jeho dopady vedou k cílům nejasně definovaným vládou, a diskriminaci podnikatelů napadá,“ dodávají senátoři ve stížnosti.

Tagy:
Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí
Rozhovor

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Zemanovo ultimátum: Buď skončí Koudelka v čele BIS, nebo Babiš ztratí podporu Hradu

Prezident Miloš Zeman drží premiéra Andreje Babiše „pod krkem“. Hlava státu měla na zámku v Lánech údajně požadovat konec šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pokud mu Babiš prodlouží mandát, mohl by ztratit Zemanovu podporu, která bude pro volby do Poslanecké sněmovny i sestavování nové vlády klíčová, tvrdí zdroje webu Lidovky.cz.

Ekonom: Dva dny volna mohou být pro firmy likvidační. Rozdávání aut by bylo levnější

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabádá firmy, aby svým zaměstnancům, kteří se nechají očkovat proti covidu, daly dva dny volna. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však jedná o příliš drahý špás. „S experty to nikdo nekonzultoval. Za mě je to příliš drahé opatření, které bude stát hodně peněz. Kdybychom v očkovací loterii rozdávali automobily, tak to bude daleko levnější,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Když fotbalistům během dovolené chutná. Neymar překvapil fanoušky svým břichem

Náročná sezona se mu protáhla skrze mistrovství Jižní Ameriky s názvem Copa América až do července. Až pak mohla superstar klubu Paris Saint-Germain vyrazit na dovolenou, kterou strávila s přáteli na španělském ostrově Ibiza. Z ní se na internetu objevily fotky, které odhalují, že Brazilec není v nejlepší fyzické formě. Fanoušci se do něj kvůli tomu trefují, stejně jako před pár týdny do jeho krajana a fotbalisty Arsenalu Williana.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

reklama