reklama

Snad bude Ústavní soud rozumnější než vláda, říká k senátní stížnosti Prouza

Ústavní stížnost senátorů na vládní opatření, která výrazným způsobem omezují malé podniky a maloobchody, vítá prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Ústavní soud by podle něj měl postupovat rozumněji než vláda a mohl by malým obchodům pomoci. Vláda by pak dle jeho slov mohla obchody podpořit například tím, že jim umožní mít otevřeno i v neděli.

reklama

Prouza v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že je za ústavní stížnost senátorů rád. S vládou totiž opakovaně a neúspěšně jednal právě o rozvolnění opatření týkajících se obchodů. I přesto, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) souhlasil, že maloobchody nejsou rizikovým místem pro přenos, vláda v této věci dosud nic nečinila. „Proto doufám, že soud bude rozumnější, než je vláda, a hlavně že rozhodne opravdu rychle,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Brzy by také mohlo nastat přesunutí ze 4. stupně protiepidemické systému (PES) do 3. stupně, kdy by již měly být otevřeny všechny obchody. Prouza připomněl, že by Ústavní soud mohl obchodům velmi pomoci, pokud by o jejich otevření rozhodl velice rychle. „V předvánočním období je pro všechny obchody důležitý každý den, kdy mohou mít otevřeno. Pro ty malé to je dvojnásob důležité,“ vysvětlil Prouza.

Od pondělí začíná platit 4. stupeň systému PES, což znamená mimo jiné i delší otevírací dobu obchodů. Ty tak již nemusí zavírat ve 21:00, ale mohou mít otevřeno až do 23:00. Prodloužení však podle Prouzy pomůže spíše lidem, kteří nechtějí chodit nakupovat v čase, kdy chodí do supermarketů většina lidí. „Určitě to pomůže těm, kteří se chtějí chovat zodpovědně,“ řekl Prouza ve vysílání CNN Prima NEWS.

Obchodům by vláda podle jeho slov daleko více pomohla, kdyby jim povolila znovu otevřít v neděli. Tímto zavedeným opatřením totiž podle Prouzy dosáhla pouze zvýšené koncentrace rizika v sobotu a v pondělí, neboť v tyto dny lidé chodí nakupovat místo neděle.

Stížnost podepsalo 63 senátorů

Skupina 63 senátorů ze čtyř klubů napadla vládní opatření u Ústavního soudu s tím, že jsou diskriminační a znamenají bezprecedentní likvidaci menších prodejen a podnikatelů. Navíc ve stížnosti poukazují na nejasnosti, proč některé malé podniky musí mít zavřeno, zatímco jiné dostaly výjimku.

Podání stížnosti inicioval pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. „Malé provozovny mohou zcela bez problému regulovat počet osob na prodejně a zajistit dodržování rozestupů před prodejnou. Došlo by tak k většímu rozptýlení nakupujících, ti by se nekoncentrovali před hypermarkety, které mohly zůstat otevřené a prodávají i sortiment uzavřených prodejen,“ uvedl senátor.

Senátorům dále vadí, že i nadále mohou velké hypermarkety prodávat i obuv, oblečení či hračky a sportovní potřeby, zatímco prodejny, které se na danou komoditu specializují, musí zůstat zavřené.

„Podání k Ústavnímu soudu tak poukazuje na nepodložené omezování základních práv podnikatelů, kdy není zřejmé, zda jeho dopady vedou k cílům nejasně definovaným vládou, a diskriminaci podnikatelů napadá,“ dodávají senátoři ve stížnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle serveru nereagoval ani Válek.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Koho se bude týkat povinné očkování a jaké sankce hrozí?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Koho se bude týkat povinné očkování a jaké sankce hrozí?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Do konce týdne má být jasno ohledně povinného očkování proti covidu u vybraných skupin. Existují ale obavy, že někteří i přesto vakcínu odmítnou, a zaměstnavatelé tak přijdou o své lidi. Koho se povinné očkování bude týkat a co jim hrozí v případě, že vakcinaci odmítnou? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

Gentleman Messi se na Zlatém míči zastal své manželky. Vyhazovali ji z fotografování

Pondělní večer byl pro Argentince Lionela Messiho opravdu unikátní. Hráč Paris Saint-Germain přebral na galavečeru v Paříží posedmé Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. Slavnostnímu předávání trofejí ale předcházel incident při fotografování. Jeden z pořadatelů chtěl, aby se Messi jednou vyfotil jen se svými třemi syny, tedy bez manželky Antonelly Roccuzzo. Argentinec však chtěl svou rodinu pohromadě, na sociálních sítích pak za to sklidil chválu.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama