CNN Prima News solární panel

solární panel

Výpis příspěvků ke štítku „solární panel“

Fotovoltaika v Česku jako způsob jak ušetřit? Jsme pro ni ideální, míní expert

Fotovoltaika aktuálně patří k nejčastěji skloňovaným výrazům v mnohých českých domácnostech. Ty totiž hledají způsob jak ušetřit na energiích, jejichž ceny rostou závratným tempem. Například plynu se zatím oproti loňskému říjnu spotřebovalo o 28 % méně. A jak úsporu energií dokáží ovlivnit právě solární panely na střeše domu? O tom jsme v pořadu Interview Plus mluvili s Martinem Branným, výkonným ředitelem společnosti SOMI, která se na jejich dodání specializuje.

Uhlí se můžeme zbavit už v roce 2030. Solární panely čeká rozmach, tvrdí odborníci

Do roku 2033 by Česko mohlo přestat používat uhlí k výrobě elektřiny a tepla. Počítá s tím vládní programové prohlášení pětikoaličního kabinetu Petra Fialy (ODS). Stát chce v oblasti energetiky využít příležitosti, které vidí v takzvané Zelené dohodě neboli Green Dealu. Uhelné elektrárny ale mají být odstavovány, jen pokud za ně bude adekvátní náhrada. Odborníci si ale myslí, že uhlí by v Česku mohlo skončit už do konce této dekády.

Tesla má další bláznivý patent. Klasické stěrače hodlá nahradit laserovými paprsky

Přiznejme si, že současný způsob čistění čelního skla pomocí stěračů a ostřikovačů není zrovna nejefektivnější. V drtivé většině případů je nečistota pouze rozmazána, nikoliv zcela odstraněna. Na druhou stranu je tento systém velmi jednoduchý, levný a snadno opravitelný, což se o nové patentované sci-fi technologii společnosti Tesla rozhodně říci nedá. Lze u ní ale předpokládat mnohem větší účinnost. Vždyť jde o malá laserová děla!

Šance pro vyprahlé země: Přístroje „chytí“ vodu ze vzduchu, proud si samy vyrobí

Každý čtvrtý člověk na světě nemá doma přístup k pitné vodě. Řada míst navíc trpí extrémním suchem. A nejde jen o Afriku, své ví o problému také na blízkém východě. Vedle odsolování a kondenzace vody, při které se často spálí spousta elektřiny, teď pro vyprahlé oblasti, jako je třeba katarská metropole Dubaj, svítá další příležitost, jak se dostat ke sladké vodě. Firma se sídlem v americké Arizoně dokázala zkombinovat dosud známé procesy a k výrobě vody potřebuje jen sluneční paprsky a vzduch. Zařízení přitom nepotřebuje externí zdroj elektřiny a voda z něj teče rovnou pitná.