Senát vs. Stanjura? Změna dotací na solární panely vyvolala ostrý spor, výhrady mají i obce

Solární panely

Senátoři vs. Stanjura

Řady odpůrců vládních změn v dotacích na energie z obnovitelných zdrojů se rozšiřují, hospodářský výbor Senátu ve středu schválil návrh, který by změny v dotacích zrušil. Plán ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) na ušetření desítek miliard tak může být v ohrožení, výhrady mají i obce.

Individuální kontroly solárníků. To je hlavní nástroj, kterým chce Ministerstvo financí na dotacích pro podporované zdroje energie ušetřit desítky miliard korun. Změnu již schválila Poslanecká sněmovna, část Senátu, ve kterém mají vládní strany také většinu, však s návrhem nesouhlasí – mechanismus kontroly je podle nich špatně nastavený.

ČTĚTE TAKÉ: Nižší dotace solárů? Zůstala pachuť, do problémů se dostanou tisíce firem, tvrdí šéf asociace

Ke kontrolám se pro CNN Prima NEWS vyjádřil senátor Miroslav Plevný (nestr. za STAN). „Mají dokládat veškeré ekonomické údaje o provozu těchto elektráren více než 15 let dozadu,“ popsal návrh senátor, podle kterého by takové opatření podkopávalo důvěru v podnikatelské prostředí. „Protože víc než po 15 letech měníme pravidla hry. A to je podle mě nepřípustné,“ dodal.

Návrh na zavedení kontrol je součástí zákona Lex OZE III, přidán do něj byl až skrze pozměňovací návrh na půdě Poslanecké sněmovny. Proti kontrolám brojí i někteří senátoři zvolení za strany vládní koalice. „Já si nemyslím, že jdeme přímo proti vládě, protože tu vládní verzi podporujeme,“ narážel Plevný na již zmiňovaný pozměňovací návrh, který kontroly přidal. „Role senátu je taková, aby dbal na kultivaci podnikatelského prostředí,“ poznamenal senátor.

Oslovený politolog Lukáš Valeš si na příkladu odporu části vládních senátorů všímá zajímavých souvislostí. „Je to dlouhodobá snaha STAN, zviditelnit se a vymezit se proti SPOLU. Jak se blíží volby, těch problémů bude víc a víc,“ shrnul Valeš své postřehy.

Stížností přichází i od obcí

Na plánované škrtání dotací si přitom nestěžují pouze firmy či nově senátoři, obavy mají také obce. „Školy či sportovní zařízení, které v minulosti vsadily na obnovitelné zdroje, k tomu byly motivovány. Ta změna by pro města a obce znamenala nejistotu a jednoznačný signál o tom, že ať pomůžou vládě a státu jak chtějí, stejně nemají jistotu v tom, jestli v nastavených pravidlech budou moci pokračovat,“ shrnula jejich postoj výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Na rebelii části Senátu již reagoval také ministr financí Zbyněk Stanjura, který s návrhem změn dotací na energie z obnovitelných zdrojů přišel. „Mrzí mě, že se debata o tomto zákonu smrskla na to, jestli máme nebo nemáme kontrolovat vydávání peněz daňových poplatníků. Kdyby to byly evropské peníze, jsem si jistý, že by kontroly byly už dávno,“ okomentoval situaci.

O zákonu by měli senátoři jednat příští týden. Šanci zákon reálně změnit má ale senátorský návrh jen tehdy, pokud horní komora zákon neschválí jako celek. V tom případě by o něm znovu hlasovala Poslanecká sněmovna.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tři roky promarněných příležitostí, říká Kalousek o vládě. Zklamaní jsou i její voliči, míní Pilip

Tagy:
energie solární panel politika dotace Zbyněk Stanjura vláda Lukáš Valeš Poslanecká sněmovna ČR Senát Parlamentu ČR obnovitelný zdroj Miroslav Plevný produkty a služby ekonomika, obchod a finance vládní politika energie a zdroje obnovitelné energie