reklama

Špindl, Pec, Janské Lázně nebo Vrchlabí? Zapomeňte, vláda zavřela východní část Krkonoš

Hory byly doposud oblíbenou víkendovou kratochvílí mnoha Čechů. O nadcházejícím víkendu ale budou muset lépe plánovat, kam se na běžky, sáně nebo boby vydají. Kvůli uzavření tří českých okresů se návštěvníkům stane nepřístupnou východní část Krkonoš.

reklama

Kdo si na valentýnský víkend naplánoval výlet na nejvyšší horu Česka, má smůlu. Sněžka se totiž nachází v trutnovském okrese, který je jedním ze tří, kam vláda svým nařízením zakázala od čtvrteční půlnoci vstup. Tedy až na několik výjimek, kam ale pouhý rodinný výlet nepatří.

Vedle Pece pod Sněžkou se tak stanou návštěvníkům nepřístupná další významná krkonošská střediska jako Špindlerův Mlýn, Janské Lázně, Vrchlabí nebo Žacléř. Naproti tomu ta část nejvyššího českého pohoří, která spadá do Libereckého kraje (respektive okresu Semily), zůstane i nadále dostupná.

Hraniční vrch Žalý

Lze tedy očekávat, že lidé budou vyrážet právě do západní poloviny Krkonoš. Teoreticky tak s přívalem turistů musejí počítat střediska jako Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Benecko nebo Vítkovice. „Absolutně nedokážeme odhadnout, jak vládní nařízení ovlivní návštěvnost Krkonoš či zda se lidé budou více koncentrovat v neuzavřené části,“ řekl CNN Prima NEWS Radek Zeman, tiskový mluvčí Horské služby.

Může se však stát, že lidé se do zavřeného trutnovského okresu dostanou při horských túrách, které začnou v přístupné části Krkonoš. Nabízí se například výlet na vrch Žalý nad Vrchlabím, který se nachází na samé hranici trutnovského a semilského okresu. Dostat se na něj lze jak z Vrchlabí, tak z Benecka. „My nejsme represivní složka, takže když se někdo dostane do potíží v okresu Trutnov, určitě mu vyrazíme na pomoc. Nemůžeme určovat, kam lidi smějí, nebo ne, to je záležitost policie,“ dodal Zeman.

Policie: Praxi ladíme

„Zatím řešíme, jak budeme prakticky zajišťovat dodržování vládního nařízení, a tím pádem zatím nemůžeme poskytovat žádné informace. Jakmile budeme vědět víc, sdělíme to na twitterovém účtu Policie České republiky,“ řekla CNN Prima NEWS Lucie Konečná, tisková mluvčí královéhradecké policie.

Vláda omezila kvůli šíření covidu pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj zase nesmí přijet, řekl ve čtvrtek dopoledne po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu, který skončí v neděli 14. února, pokud jej Sněmovna neprodlouží.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie
Volby 2021

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie

Slovenský herec a bývalý ministr Milan Kňažko v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že politici by měli být v boji o moc opatrní. Během voleb a při dalších vypjatých okamžicích má slovo podle něj sílu kulometu. Kňažko v této souvislosti vzpomíná, jaký byl zblízka Vladimír Mečiar nebo Alexander Dubček, co vedlo k dělení federace. A taky co s Čechy a Slováky udělalo, že je i dlouho po revoluci komandují komunisté a estébáci.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Ze streamovací služby Twitch unikla data. Kolik si vydělaly české internetové celebrity?

Nejpopulárnější streamovací platforma Twitch se již dlouhodobě potýká s řadou problémů, od autorských práv po nevhodný obsah. V nedávné době čelila i útoku hackerů, po kterém se na veřejnost dostalo obrovské množství citlivých dat, od záloh diskuzí po zašifrovaná hesla. Na povrch unikly i výdělky všech streamerů od roku 2019. Kolik peněz vygenerovaly české internetové celebrity?

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

reklama