Fialův zeť: Zaklínadla národních konzervativců jsou úsměvná, Motoristé nejsou konkurence ODS

Je reálné, aby koalice Spolu po volbách poskládala většinu v Poslanecké sněmovně, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda Mladé ODS Michal Chládek. Spoléhá se na program koalice, ale i na mobilizaci občanské společnosti. Neobává se, že by ODS sebrali nějaké hlasy Motoristé sobě, ačkoli se prezentují jako „ODS Revival“. Chládek odpovídal i na otázku, zda si se svým tchánem, premiérem Petrem Fialou (ODS), dávají ohledně politiky navzájem zpětnou vazbu, a vrátil se ke kritice, která se na něj nedávno snesla kvůli kumulaci funkcí.

Máme dva a půl měsíce do voleb a mezi Spolu a ANO zůstává rozdíl 10 až 12 procent. Jste napjatý, jak volby dopadnou?
Jednoznačně. Myslím si, že by měl být napjatý každý, kdo má starost o tuto zemi.

Proč?
Protože teď jde o všechno. Jde o to, jestli budeme vůbec diskutovat o tom, že budeme vystupovat z EU nebo z NATO. Členství v EU a NATO považuji za top prioritu pro všechny, kdo chtějí v téhle zemi dlouhodobě žít.

DÁLE ČTĚTE: Ukrajinka z mladé SPD: LGBTQ mají práv dost, zákaz pochodu podporuji. Jsem pro odchod z EU

Čeho se obáváte? Že by referendum o účasti ČR v NATO a EU hnutí SPD nebo Stačilo! prosadily na vládní úrovni?
Přesně tak.

Kdo jsou a co říkají mladí nadějní politici?

Redakce CNN Prima NEWS nabízí před letošními sněmovními volbami sérii rozhovorů s politiky, kteří zastupují mladou generaci. Přečíst si můžete rozhovory s předsedy jednotlivých mládežnických organizací, a to u stran i hnutí napříč spektrem. Jaké názory mají mladí politici a jaká nabízejí řešení?

ANO říká, že by do něčeho takového nešlo. Není to strašení?
Na to se nedá spolehnout. My jsme rozjeli na Pravém břehu projekt, který nese název Řekli, neřekli. Monitorujeme výroky Andreje Babiše i dalších politiků ANO. Řekli úplně všechno, že SPD jsou blázni a nespojí se s nimi. Zároveň řekli, že s SPD možná do vlády půjdou. Řekli, že se nesmí legalizovat drogy. A teď se propaguje v ANO legalizace marihuany.

Ale změnu názoru možná dokážeme najít u zástupců všech stran?
To jednoznačně, ale nemyslím si, že v klíčových věcech.

Porazí Spolu hnutí ANO ve volbách?

Nicméně ANO ve volebních modelech získává, jak jsem říkala, přibližně o 10 procent víc než Spolu. Je pro vás úspěchem v nadcházejících volbách ANO porazit, anebo být druzí s nějakým rozumným odstupem?
Pro mě je úspěch poskládat stojedničku (101 hlasů, tedy většinu v Poslanecké sněmovně, pozn. red.).

Je to reálné?
Je. Jsou tu určité trendy, díky nimž je to reálné. Je tu povedená roadshow Petra Fialy i růst preferencí STANu. A kdybyste se zeptala asi tři měsíce před volbami v roce 2021, jestli to je reálné, asi by vám málokdo řekl, že je. Já si myslím, že k mobilizaci prostě dojde, protože lidé jsou uvědomělí a nakonec k volbám přijdou.

To srovnávání s rokem 2021 už jsem taky párkrát slyšela, nicméně musíme vzít v potaz, že jste tehdy byli nová koalice a nevládli jste. Proto se ptám znovu: Zbývá dva a půl měsíce na posílení o deset procent, jak to chcete udělat?
Představením programu a priorit ukážeme, jak reálnou vizi pro tuto zemi na další čtyři roky máme. To je jedna věc. Druhá věc je, že se zvedne občanská společnost, která je tu obrovská. Vědomí, že jde skutečně o hodně včetně budoucnosti země, přiměje lidi nakonec k volbám jít.

Vy jste použil slovo mobilizace. To mi velice silně evokuje Václava Klause a volební rok 1998. Vy jste se tím nějak inspirovali?
To bych neřekl, to je spíš moje formulace.

DÁLE ČTĚTE: Nejsme strana důchodců. Od Babiše chodím nabitý a s poznámkami, říká šéf Mladého ANO

Od zástupců Spolu jsem slyšela, že cílem je přesvědčit ty, kteří volili Spolu v roce 2021, ale nyní nechtějí. Bavíme se tedy o nějakých sedmi procentech konkrétních zklamaných voličů. Čím je chcete oslovit?
Chceme jim ukázat, že stát budeme řídit ještě líp než v tomto volebním období. Objektivně to líp nešlo z důvodu všech těch krizí.

Bitcoinová kauza je chyba jednotlivce

Co byste jim řekl, pokud by argumentovali, že už vám nevěří kvůli bitcoinové kauze?
Řekl bych, že bitcoinová kauza je chyba jednotlivce, která se může stát. Pavel Blažek z toho vyvodil politickou odpovědnost. Mně osobně to je líto, že to takhle dopadlo. Ta červená kontrolka měla zablikat daleko dřív.

Kterou červenou kontrolku máte na mysli? Kdo tomu měl zkusit zabránit?
Pavel Blažek si měl uvědomit, že reputační riziko je tak velké.

Měl podle vašeho názoru jinak reagovat ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)?
Zbyněk Stanjura říká, že o tom nevěděl. V momentě, kdy se to dozvěděl, tak se to Pavlovi Blažkovi snažil rozmluvit. Myslím, že nemohl dělat nic jinak.

Koalice Spolu soutěží se STAN o voliče

Možná měl víc komunikovat se šéfem svého kabinetu Filipem Bendou a číst poštu, ale nemusíme se k tomu vracet. Kdo je podle vás hlavní soupeř koalice Spolu, když vezmeme v potaz, jak fungují voličské překryvy?
Ideový soupeř je určitě ANO. Co se týče překryvů, ten největší máme objektivně se STANem, potom s Piráty. S těmi soutěžíme o stejné voliče. Zároveň by kampaň měla být kultivovaná a myslím, že taková je. Nechceme lidi demotivovat k volbám přijít.

Volební program hodlá Spolu teprve představit, můžete ale prosím říct, co koalice nabídne mladé generaci?
Je to dostupné bydlení, máme jednu konkrétní věc, která může pomoct. Jde o zavedení typizovaných předschválených staveb. Tedy katalog patnácti či dvaceti typizovaných staveb, které budou mít stavební povolení a bude stačit k nim získat územní rozhodnutí. Tím se výstavba výrazně zrychlí.

Mladá ODS se stejně jako jiné mládežnické organizace prezentuje coby hlas mladé generace, který seniorním politikům říká, co je pro mladé podstatné. Zajímá mě ale, jestli umí lidé z Mladé ODS přijít a říct seniorním politikům: Tohle se nám nelíbí, tohle děláte špatně.
Vybavuji si takovou situaci. Jednalo se o tom, jestli se budou zakazovat jednorázové e-cigarety. Obepsali jsme jednotlivé lidi z předsednictva ODS a poslali jim k tomu nesouhlasné stanovisko. I na základě toho se ty jednorázové e-cigarety nezakázaly.

ODS a sociální sítě

Radíte kolegům, jak komunikovat na sociálních sítích, byť nechci vaši činnost zredukovat pouze na sociální sítě?
Spousta lidí z Mladé ODS je v týmech poslanců, ministrů, atd. A určitě je to jedna z činností, které tam dělají.

DÁLE ČTĚTE: Bobošíková: Stačilo! by doporučilo z NATO vystoupit. S Konečnou na sebe narážet nebudeme

Takže už se to poslanci a ministři trochu naučili?
To možná řekněte vy. Za mě je to lepší. Ale myslím, že ten posun v sociálních sítích ODS a Petra Fialy je obrovský. Nepřipisoval bych tu zásluhu jen Mladé ODS, ale i profesionalizaci strany obecně.

A co zpětně dostáváte vy? Třeba nějaké rady, jak s politikou naložit, jak se v politice chovat?
Měli jsme teambuilding, kde byl Petr Fiala a poslanec ODS Karel Haas. Předali nám toho fakt hodně. To jsou lidé, kteří reprezentují dravost a jdou si za svým.

Co vám třeba předali?
Karel Haas nám řekl, že je důležité nezastavovat před velkými cíli a neuhýbat. A Petr Fiala mluvil o tom, že je potřeba nevzdávat závod ještě před tím, než je u konce.

Ženy jsou v čele Spolu kandidátek jen dvě

Pane předsedo, co jste si v Mladé ODS mysleli, když jste viděli kandidátky pro tento volební rok? Ptám se s ohledem na to, že ze 14 krajských lídrů jsou ženy pouze dvě a mladých nadějných pod 30, které reprezentujete i vy, jsem napočítala tři do, řekněme, exkluzivní páté příčky.
Jedeme v ODS na základě kompetencí a ne na základě toho, kolik má kdo roků a jestli je žena, nebo muž. To je dobré zmínit. Druhá věc je, že opravdu máme dvě ženy lídryně. Podívejte se ale na Piráty, kteří akcentují trend, zda ženy jsou, nebo nejsou rovným dílem zastoupeny v politice. Mají jednu lídryni. A co se týče těch exkluzivních pozic, do pátého jsou tři. Ale na dalších zajímavých místech, na sedmém nebo jedenáctém, je vidět velké zapojení mladých. A je čím dál větší.

Není politika řemeslo, které může člověka semlít, a tak je na místě nabídnout nějakou generační obměnu?
Myslím si, že semlít může člověka jakékoliv povolání. Je na každém, aby si vyhodnotil, jestli už ho semlelo a chce jít pryč.

Říkáte, že mladí podle vás prostor dostali. Váš ostravský stranický kolega a častý kritik Radim Ivan nám v rozhovoru říkal o „strejcokracii v ODS“. Chtěl tím v podstatě říct, že ODS vedou a táhnou starší muži. S tím nesouhlasíte?
Vůči tomu jsem skeptický. Stranická proměna probíhá přirozeně. A mladí jsou v těch týmech, které jsem zmiňoval, a tak ovlivňují dění. Já jsem v krajském zastupitelstvu a vidím, že na komunální úrovni je mladých hodně a postupně se to propisuje i do kandidátek. A tak ta generační obměna bude muset dříve nebo později přijít.

Na některých ministerstvech se čekalo víc

Vládě končí na podzim mandát. Můžete uvést jednu věc, která se jí opravdu povedla, a jednu, která se jí opravdu nepovedla?
Myslím si, že se povedlo konečně dávat peníze do obrany, to považuji za klíčové. Co se nepovedlo? Na některých ministerstvech, typicky školství, se čekalo víc.

DÁLE ČTĚTE: OBRAZEM: Piráti sílí a přicházejí se sliby. Vládu se Spolu nevylučují, se Stanjurou ano

Co víc se čekalo?
Nějaká větší reforma. Udělala se ale aktualizace rámcových vzdělávacích programů.

Jaký je váš názor na zvýšení koncesionářských poplatků? Protože právě mladí si platí moře jiných platforem, kde sledují zpravodajské nebo publicistické kanály, ale mají chytrý mobil a musí platit koncesionářské poplatky.
Veřejnoprávní služby potřebujeme. Je lepší zvýšit koncesionářské poplatky než riskovat nezávislost médií. Měli bychom se ale bavit o tom, jakým způsobem utrácíme v těchto médiích peníze, to jsou ty otazníky nad Stardance a tak dále.

Tak pojďme debatovat, je Stardance podle vás pořad, který patří na obrazovku České televize? Sledujete ho?
Nesleduji. Ale říkám si, jestli pro Českou televizi není lepší provozovat Stardance, když natáhne sledovanost pro další pořady, které mají to vzdělávací nebo zpravodajské zaměření.

Byl bych radši, kdyby se daně nezvýšily

Pravicovou hodnotou jsou nízké daně. Je možné podle vás utáhnout státní rozpočet v době, kdy mluvíme o pěti procentech HDP na obranu, zároveň o nízké porodnosti nebo o problematickém důchodovém systému?
Myslím si, že jo. Je spousta agend, které se dají vyškrtnout a stát bude fungovat dál. Uvědomuji si to čím dál víc, když přicházím do kontaktu s úřady Jihomoravského kraje (Michal Chládek je zastupitel Jihomoravského kraje, pozn. red.).

Jakou agendu nebo úřad považujete za zbytný?
Typicky rozsah úřadu pro dohled na financováním politických stran nebo fungování antimonopolního úřadu (ÚOHS). Jsou často velikášské a dalo by se bavit o reformě. Současně je tu spousta byrokratických prvků a hlavně stát disponuje spoustou dat, které opakovaně sbírá, zpracovává a zahlcuje tím nejen sebe, ale i občany. Je ale dobře, že se podařilo zeštíhlení finančních úřadů nebo Úřadu pro dopravní infrastrukturu a jeho agenda se volně přesunula pod ÚHOS.

Vládě je vyčítáno zvyšování daní právnickým osobám, windfall tax atd. Před chvílí jsem říkala, že tou pravicovou hodnotou jsou nízké daně a malý stát. Mrzí vás, že vláda zvyšovala daně?
Jsem rád, že daňová kvóta zůstala na stejné úrovni. Byl bych ještě radši, kdyby se daně nezvýšily, ale věřím tomu, že jsou kolegové odborně zdatní a měli to dobře spočítané.

Manželství pro všechny? Chládek je pro

Jaké jsou dnes pravicové hodnoty? Mění se od devadesátých let, kdy vznikla ODS?
Je důležité odlišit liberalismus a konzervatismus.

Ale u ODS se to spojuje.
Jasně, my jsme liberální v rámci ekonomických otázek a přiměřeně konzervativní, nebo minimálně já jsem, v rámci hodnotových otázek. Právě v rámci hodnotových otázek mají poslanci možnost hlasovat, jak uznají za vhodné bez jednotného stanoviska klubu. Typicky jsou to sňatky homosexuálních párů. Co se týče proměny od devadesátek, viděl jsem billboard s nápisem Uzdravíme nemocnou ODS. No, tak to mi přijde úsměvné, taková zaklínadla národních konzervativců. Konzervatismus viděli někde v Maďarsku a na Slovensku, kde to nemá s konzervatismem nic společného. Zabrzdit se někde v osmnáctém století, ideálně v nějakém šlechtickém stavu, to fakt není konzervatismus. Náš konzervatismus je adaptabilní a je prostě potřeba se adaptovat na určité věci v novém světě.

DÁLE ČTĚTE: Třešňová šťáva s příchutí výčitek? Členové SOCDEM protestují proti spolupráci se Stačilo!

To se v ODS stalo?
Ano. Typicky v devadesátkách by asi spousta poslanců říkala, hele, registrované partnerství, to vůbec ne. Dnes se bavíme o manželství pro všechny. To jsou ty věci, kde se ODS adaptuje. Pokud někdo vidí svět optikou devadesátých let, tak není možné typicky na té evropské úrovni prosadit téměř nic.

ODS se adaptuje, ale adaptuje se volič? Oproti roku 1996 nebo 1998 jich máte méně.
Jasně, taky se podívejme na tu nabídku. V liberálním a konzervativním spektru je asi pět stran. Tehdy to byla v zásadě jen ODS a jedna další strana.

Motoristé sobě nejsou konkurence ODS

Vy jste nepřímo zmínil Motoristy sobě, neparlamentní stranu usilující o křesla v Poslanecké sněmovně. Oni se prezentují jako ODS revival. Berete je jako seriózní konkurenci, která může nějaké hlasy ubrat?
Ne, a ani z průzkumů neplyne, že by tam byl voličský překryv.

Tak proč myslíte, že si tak říkají?
Protože chtějí nalákat lidi, kteří dříve ODS volili.

O sobě jste řekl, že jste přiměřeně konzervativní. Čili názor Michala Chládka na manželství pro všechny je jaký?
Já jsem určitě pro. Jenom bych se bavil o tom, jestli to má být ten název spojený s církví, manželství.

Ale o to přece jde, aby mohli homosexuálové uzavírat totéž co heterosexuální páry.
Já jsem klidně pro i s názvem manželství.

Díky za jasné stanovisko. ODS je konzervativně liberální strana. Vy se cítíte jako jedno, nebo druhé, nebo se to i u vás dá skloubit?
Určitě se to skloubí. Když si vzpomenu na svého kolegu, předsedu Mladých konzervativců Honzu Hroudného, tak jsem jednoznačně největší liberál v téhle zemi. A když si vzpomenu na kolegy z Pirátské strany, tak jsem zase největší konzervativec.

Vaše setkání v rámci Asociace mládežnických politických organizací musí být úžasná.
No... (Smích)

„Jsem z těch zkušenějších mladých v politice“

Co vy a politické ambice? Teď jste předseda Mladé ODS a když se zeptám úplně napřímo, chtěl byste být jednou poslanec, předseda, premiér?
Neumím si to představit. Sbírám zkušenosti na kraji. Myslím, že jsem jeden z těch zkušenějších mladých lidí v politice, co mají možná ambici někdy v budoucnu být poslancem. I tak bych nemohl říct, že bych chtěl být poslancem a už vůbec ne premiérem.

Na jaře jste po kritice za kumulaci placených funkcí některé z nich složil. Kritice jste se bránil s tím, že jste žádnou z funkcí nedostal v rámci protekce a že jste se práci věnoval. Byla zpětně s odstupem času chyba mít tolik placených funkcí?
Byla chyba, že jsem v daný moment nevyhodnotil absence v kontrolním výboru města Brna. Tam jsem to měl vyhodnotit a rezignovat dřív, protože jsem skutečně z důvodu kolizí s jinými jednáními nemohl několikrát přijít. Co se týče těch dalších, tam tolik absencí nebylo. Ale myslím si, že bylo správné rezignovat.

DÁLE ČTĚTE: Volant, nebo opěradlo? Rajchl čelí posměchu za útok na Decroix. Přidala se i ministryně

Jste zeť premiéra Petra Fialy (ODS). Nechci zabíhat do rodinné roviny, ale zajímá mě jedna věc. Dáváte si navzájem nějakou zpětnou vazbu, co se politiky týče?
Jo, většinou pozitivní.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pavel: Fialova vláda neumí vysvětlovat. Jmenování Babiše premiérem? Počkám na soud

Tagy:
daně ODS Petr Fiala pravice Manželství pro všechny Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mládežnická organizace Michal Chládek Mladá ODS volby 2025