Spolupráce V4 je trnem v oku Bruselu. Nesoulad kvůli Ukrajině ji nenaruší, říká Szijjártó

360° 18.9.2023

Síla Visegrádské skupiny spočívala v zaměření se na společné zájmy, nikoliv na zdůrazňování neshod. Odlišný názor na válku na Ukrajině nyní na vzájemnou spolupráci vrhá stín. Z toho důvodu je důležité, aby témata, na nichž se státy neshodnou, byla oddělena od těch, u nichž existuje soulad, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který byl hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Šéf resortu také připomněl české představitele, s nimiž má Maďarsko na mezinárodní scéně dobré vztahy.

Spolupráce mezi středoevropskými státy je podle maďarského ministra zahraničí trnem v oku „největších zemí Evropské unie a bruselskému mainstreamu“. „Proto se vždy objevovaly pokusy o zničení těchto vztahů, o zničení této silné koordinace a spolupráce středoevropských zemí,“ pronesl Szijjártó v pořadu 360° spolu s tvrzením, že geografické uspořádání předem určuje politické partnerství.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Švédsko do NATO? Maďarsko otálí s ratifikací vstupu, není si jisté dalším postupem

„Síla Visegrádské čtyřky vždy spočívala v tom, že i když jsme se v některých otázkách rozcházeli, dokázali jsme je oddělit od těch, u nichž panovala velmi silná shoda zájmů a kde spolupráce sloužila k realizaci našich zájmů,“ zdůraznil maďarský ministr zahraničí.

Zcela odlišný názor na řešení konfliktu na Ukrajině však podle maďarského politika v posledních měsících vrhá stín i na oblasti, ohledně nichž panuje mezi členy výrazný konsenzus. „Nejdůležitější je nyní pokračovat v dosavadním způsobu fungování visegrádské spolupráce, a to tak, že od sebe důsledně oddělíme neshody a společné zájmy, na jejichž základě musí probíhat intenzivní spolupráce. Proto jsme nadšeni z českého předsednictví V4,“ sdělil Szijjártó ve vysílání CNN Prima NEWS.

Maďarsko má s představiteli české vlády dobré vztahy

Výrazným problémem na mezinárodní scéně je podle maďarského šéfa diplomatického resortu vměšování se do interní politiky jednotlivých států. „Řada politiků se vyjadřuje k našim domácím otázkám na denní bázi. Zejména mezi politiky vládnoucích stran v Česku najdeme aktivisty,“ nechal se slyšet.

Vzpomněl i na spolupráci s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Máme a měli jsme s ním dobré vztahy. S Viktorem Orbánem jsou přátelé, což v době jeho úřadování vedlo ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Tehdy se také povedlo zablokovat povinné kvóty na přerozdělování nelegálních migrantů,“ řekl maďarský politik.

Dobré vztahy však aktuálně má i s některými představiteli současné vlády. „V našem národním zájmu je co nejlepší spolupráce s Českou republikou bez ohledu na to, kdo je premiérem či prezidentem. Osobně musím ocenit spolupráci se svým českým protějškem Janem Lipavským či ministrem obchodu a průmyslu Jozefem Síkelou,“ dodal Szijjártó.

Tagy: